10 Eyl 2018

CEO’LAR YETENEKLİ ÇALIŞAN AVINDA!

Dijital ekonomi için gereken iş gücü dönüşümü yalnızca rutin süreçlerin otomasyona geçmesinden öte, kurumların tam potansiyellerine ulaşmaları için teknoloji ve yeteneğin iş birliği anlamına geliyor. Bu iş birliği ise bir yandan çalışan deneyimini koruyarak çalışanlarla hatta toplumla güvene dayalı bir ilişki kurarken, diğer yandan doğru yeteneklere iş gücü bulmayı ya da mevcut iş gücünü doğru becerilerle donatmayı içeriyor. PwC’nin bu yıl “Köşe Ofisteki İhtiyatlı İyimser” başlığıyla yayımladığı 21. Küresel CEO Araştırması’nın yetenek yönetimine ilişkin sonuçlarına göre, en gözde becerilere sahip yetenekli kişilerin artık hiç olmadığı kadar çok seçeneği bulunuyor. CEO’lar, kurumları için doğru dijital yeteneği çekme, elde tutma ve geliştirmenin; sürdürülebilir bir insan kaynağı yönetimi için öneminin hiç olmadığı kadar farkında. Yalnızca ücret ve yan haklar gibi koşulları iyileştirmenin yeterli olmadığını bilen kurumlar, aynı zamanda doğru çalışan deneyimi yaratmak için de çalışıyor artık.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMAK
Otomasyon ve yapay zekâ; verimlilik, üretkenlik ve kârlılıkta artış vaat etse de bu artış sadece CEO’ların, insan ve makinelerin doğru birleşimini oluşturmasıyla gerçekleşebilir. Kurumların iş fırsatları ile istihdam ve güvene olan kaçınılmaz etkisi arasında hassas bir denge inşa etmeleri gerekiyor. Birçok CEO, bu iş fırsatlarını yeterince hızlı belirleme konusunda zorlanıyor. CEO’ların yalnızca yüzde 47’si, otomasyonun müşteri deneyimini ne şekilde iyileştireceğini bildiğini söylüyor. Giderek daha fazla bireysel işin otomasyonlaşmasıyla işlerin de tanımı değişiyor. Otomasyonlaşmış bir dünyada başarı, makinelerin insanların yerine geçmesi değil, bu ikisinin bir arada çalışması anlamına geliyor. Bu ölçekte bir iş gücü dönüşümü, dijital çağa uygun bir İK organizasyonu gerektiriyor. CEO’ların yüzde 60’ı bu görüşe katılıyor ve İK organizasyonlarında köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor. CEO’lar teknolojik değişimin hızı konusunda da giderek daha fazla endişe duyuyor. Ankete katılan CEO’ların yüzde 76’sı, bunu büyüme beklentileri için bir tehdit olarak görürken, yüzde 38’i ise aşırı derecede endişeli olduklarını ve bu yüzden daha fazla ve daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bir önceki sene bu oran yüzde 29 olarak kaydedilmişti.

OTOMASYON İŞGÜCÜNÜ AZALTACAK
Günümüz dünyasında büyümeyi yakalamak, her zamankinden çok daha farklı bir meydan okumayı gerektiriyor. Kuruluşların yeni fırsatları değerlendirmek için inovasyon, dijital ve teknoloji yeteneklerini güçlendirmeleri gerekiyor ve bu yüzden de bunları destekleyecek becerideki yeni çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Anket sonuçları da bu görüşü destekliyor; CEO’ların yüzde 54’ü, önümüzdeki 12 ay içinde çalışan sayılarını artırmayı düşünüyor. Geçmişteki son 8 yılın oranlarına bakıldığında yüzde 54, en yüksek oran olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sene bu yönde beyanda bulunan CEO’ların sayısı yüzde 52 düzeyindeydi. Yüzde 18’lik bir kesim çalışan sayılarında düşüş olacağını belirtiyor. Düşüş yaşanacağını belirtenlerin yüzde 28’i, bunun büyük ölçüde otomasyon ve diğer teknolojilerden kaynaklanacağını söylerken, yarıdan fazlası da otomasyonun en azından kısmen sorumlu olduğunu söylüyor. Bu da her yedi CEO’dan birinin, otomasyon nedeniyle çalışan sayısının azalacağına inandığını gösteriyor.

DİJİTAL BECERİLER KONUSUNDA ENDİŞE ARTIYOR
Dijital dünyada başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları kilit becerilere sahip çalışanları bulup işe alma kaygısı, CEO’ların uykularını kaçırmaya devam ediyor. CEO’ların yüzde 50’si, dijital yetenekleri kendilerine çekmenin zor olduğunu belirtirken bunun kolay bir şey olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 26’da kalıyor. CEO’ların yüzde 80’i kendi ülkelerinde dijital becerilerin bulunabilirliği konusunda endişeli olduğunu söylerken, yüzde 28’i ise aşırı endişeli olduğunu belirtiyor. CEO’ların yüzde 76’sı mevcut iş güçleri içinde dijital becerilerin olmamasından endişe duyarken (yüzde 22’si aşırı endişeli); yüzde 23’ü ise yönetim ekiplerinin dijital becerileri konusunda aşırı endişeli olduğunu ifade ediyor. Bu durum, işletmeler için çok ciddi bir tehdit çünkü liderler, kurumlarını ilgilendiren dijital imkânları ve tehlikeleri tam anlamıyla anlamadan doğru kararlar alamıyor. Sektörler bazında bakıldığında ise “Dijital becerilerin işgücünüzdeki kullanılabilirliği hakkında ne kadar endişelisiniz?” sorusuna yüzde 60 ile en yüksek cevap sigortacılık sektöründen geliyor. İnşaat sektörü yüzde 59 ile ikinci sırada yer alırken, lojistik ve bankacılık sektörleri yüzde 56 ile üçüncü sırayı paylaşıyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN EYLÜL SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

10 Eyl 2018
Benzer Haberler
DİJİTALLEŞME MOBİLİTENİN GELECEĞİNE YÖN VERİYOR
Kategori: Güncel Haberler
ŞİRKETLER İÇİN BAŞARININ ANAHTARI: DİJİTAL DÖNÜŞÜM
Kategori:
DİJİTALLEŞME MOBİLİTENİN GELECEĞİNE YÖN VERİYOR
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?