7 Ağu 2018

VARROC LIGHTING TÜRKİYE YATIRIMIYLA BÜYÜYOR

Türk pazarına açılmanın, Varroc Lighting’ın mevcut müşterilerini küresel platformlarda desteklemesine ve yeni müşteriler kazanmasına imkan sağladığını söyleyen Varroc Lighting Systems Başkanı ve CEO’su Stephane Vedie, bu satın almayla birlikte küçük aydınlatma segmentindeki kabiliyetlerinin de ciddi anlamda artacağına dıkkat çekıyor.

Öncelikle, okuyucularımız için Varroc Lighting Systems’i biraz anlatır mısınız?

1879 yılında Avrupa’da fayton lambaları üretimine uzanan geçmişiyle yüzyıldan uzun bir zamandır dış aydınlatma uzmanlığına sahip olan Varroc Lighting Systems (Varroc Aydınlatma Sistemleri), otomotiv sektörü için yeni nesil dış aydınlatma sistemleri ve araç kontrol elektronikleri geliştiren ve üreten lider bir şirket. Varroc Lighting olarak üstün kaliteli, rekabet edebilir maliyetli çözümlerle en ileri teknolojiyi ana akım otomotiv pazarına sunuyoruz. Hızımız, çevikliğimiz ve yaratıcılığımız, müşterilerimize özel olarak tasarlanan aydınlatma çözümleri ile üstün servis ve destek sunmamızı sağlıyor. Şirketin küresel ayak izi, beş kıtada 15 ülkedeki 18 merkezi kapsıyor. Bu sayede araçların üretildiği her kıtada faaliyet göstermesi mümkün oluyor. Üretim ağımız Çin, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Meksika, Fas, Türkiye ve Vietnam gibi rekabetçi ülkelerden oluşuyor. Merkezi Plymouth’ta (Michigan, ABD) bulunan Varroc Lighting, yüzde 100 Varroc Group iştiraki olmanın yanı sıra Hindistan’daki ikinci büyük otomotiv parça tedarikçisi. Varroc Lighting, dünyadaki hemen her büyük OEM (orijinal donanım üreticisi) için yüksek performanslı, yenilikçi dış otomotiv aydınlatma armatürleri ve araç kontrol elektronikleri geliştiriyor ve üretiyor. Varroc Lighting’in ürünleri arasında farlar ve sinyal lambaları ile otomobiller, kamyonlar, motosikletler ve SUV araçlar için araç farlarını destekleyen elektronik parçalar ve ayrıca aydınlatma sistemleri bulunuyor. Dünya çapında 7 binden fazla çalışana istihdam sağlayan şirketimiz, 2017 yılında 1,1 milyar dolar ciro elde etti. Varroc Lighting, müşterileri için özel olarak tasarlanan aydınlatma çözümleri ile üstün hizmet ve destek sunmamızı sağlayan üretim ve ürün geliştirmeye yönelik bir yaklaşım, pazara hızla ulaşma taahhüdü ve çeviklik gibi özelliklerle rakiplerinden farklılaşıyor. Hem organik büyüme hem de satın almalar yoluyla küresel genişlemesini sürdüren firmamız, geçtiğimiz 16 ayda Çek Cumhuriyeti’ndeki mühendislik yeteneklerini genişletmenin yanı sıra Brezilya, Fas ve Polonya’da da yeni merkezler açtı.

MÜŞTERİLERİMİZ TÜRKİYE’YE GELMEMİZ İÇİN BİZİ TEŞVİK ETTİ

Sa-Ba Otomotiv’i alış hikayenizi anlatır mısınız? Bu kararı nasıl aldınız ve süreç nasıl işledi?

Bu bizim çok önemsediğimiz bir satın alma oldu ve Türkiye için iddialı planlarımız var. Türk aydınlatma pazarında sadece iki oyuncu olduğu için üçüncü bir oyuncuya kesinlikle yer var. Öyle ki, bazı müşterilerimiz bizi Türkiye’ye gelme konusunda teşvik etti. Varroc Lighting olarak ciromuzu hem satın almalar hem de organik büyüme yoluyla 2021 yılına kadar iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Sa-Ba, her ne kadar bir satın alma operasyonu olsa da aynı zamanda önümüzdeki yıllarda bize organik büyüme için bir fırsat da veriyor.

Bu satın almayla 1,7 milyon araçlık yeni bir pazara da girmiş bulundunuz. Bu pazarı nasıl değerlendiriyorsunuz ve pazardan mevcut beklentileriniz neler?

Türk pazarına açılmak, Varroc Lighting’in mevcut müşterilerini küresel platformlarda desteklemesine ve yeni müşteriler kazanmasına imkan veriyor. Gelişen Türkiye pazarındaki varlığımız, büyüyen müşteri tabanımıza sunabileceğimiz hizmetlerin kapsamını genişletmemize yardımcı olurken aynı zamanda küçük aydınlatma segmentindeki kabiliyetlerimizi de ciddi anlamda artıracak.

7 Ağu 2018
Benzer Haberler
VARROC LIGHTING TÜRKİYE YATIRIMIYLA BÜYÜYOR
Kategori: Otomotiv
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?