7 Ağu 2018

5G GELECEĞE YÖN VERECEK

Mobil cihazlarda daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenilir bağlantı imkanı sağlayan yeni nesil mobil internet bağlantısı olan 5G’nin yakın zamanda tüm dünyada yaygınlaşması bekleniyor. Mobil internet dünyasında devrim yaratacağı öngörülen 5G, 2020’li yılların başında yoğun olarak kullanılmaya başlanacak. Peki, bu teknoloji bize ne gibi yenilikler sunacak? Daha yüksek verim, daha yüksek güvenilirlik, daha yüksek bağlantı yoğunluğu ve daha geniş hız yelpazesiyle birçok alanda yepyeni özellikler sunacak olan 5G, en ileri düzey nesnelerin interneti uygulamalarından havada daha sık göreceğimiz drone’lara, otonom oto- mobillerden her gün kullandığımız mobil cihazlara kadar pek çok alanda farklılık yaratacak. Yüksek veri hızı, çok düşük gecikme, daha yüksek veri kapasitesi, enerji ve maliyet verimliliği ile 5G’nin enerji, otomotiv, sağlık, ulaşım ve lojistik, çevre ve tarım, medya ve eğlence gibi sektörlerde önemli değişimlere neden olacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE 5G’Yİ KULLANAN İLK ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

Türkiye, bundan bir süre önce, alt yapı oluşumunda 4G yerine 5G teknolojisini baz alarak 4,5G atılımını gerçekleştirdi ve bu alanda bir teknoloji öncülüğü yapmış oldu. 5G’nin günlük hayatta tüketici tarafındaki etkilerini mobil cihazlar pazarında son bir yıldır yaşanan değişimle birlikte okumak daha anlamlı olacak. Sektör temsilcileri dünyanın en başarılı 4.5G altyapılarından birine sahip olan Türkiye’nin 5G’ye geçişe en hazır ülkelerden biri olduğunu vurguluyor. 5G’yi sadece bir haberleşme teknolojisi olarak değil, Türkiye’deki otomotiv, tarım, sağlık gibi sektörlerin dijitalleşmesi ve sanayi 4.0 dönüşümünün temeli olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’de tüm sektörden katılımcıların 5G geliştirme çalışmalarında yer almaları önem taşıyor. Uzun vadeli iş birlikleriyle, yerel olarak geliştirilen 5G hizmetinin erkenden hayata geçişi ile Türkiye’nin sadece teknolojide değil, ekonomide de yeni bir sıçrayış yapmasına yönelik önemli bir fırsat yaratılması amaçlanıyor. Tahminlere göre dünyada 5G teknolojisinin ticari kullanımına 2020 yılında başlanacağına işaret eden T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Türkiye’nin uluslararası standartları şimdi belirlenen 5G teknolojisini dünyada kullanan ilk ülkelerden biri olacağını açıklamıştı. Operatörlerle birlikte Türkiye’de 5G’nin altyapısını geliştirmek için çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Zerey, 5G’ye geçişte fiber altyapının önem kazanacağının altını çizmişti.

İLK 5G, BU YIL GELİYOR

Ericsson’un yayınlanan son Mobilite raporu, 5G’ye ve nesnelerin internetinin (IoT) geçmiş tahminleri de geçen yüksek büyüme hızına odaklanıyor. Kasım 2017’den bu yana hücresel IoT bağlantıları neredeyse iki katına çıktı. Çin’de devam eden kullanım artışıyla birlikte, bağlantı artışının 2023 yılında 3,5 milyara ulaşması bekleniyor. Mobil operatörler, farklı kullanım alanlarını desteklemek için LTE ağı üzerinden son teknolojileri kullanarak dünya çapında 60’tan fazla hücresel IoT ağını hazır hale getirdi. Kuzey Amerika farklı kullanım alalarında lojistik ve filo yönetimiyle öne çıkıyor. Çin ise; akıllı şehirler ve akıllı tarım alanları kullanımlarında başı çekiyor. 2018’in sonları ile 2019’un ortası arasında 5G’yi piyasaya sürmeyi planlayan ABD’li tüm büyük operatörlerle birlikte, Kuzey Amerika’nın 5G’ye öncülük etmesi bekleniyor. 2023 sonunda, Kuzey Amerika’daki tüm mobil aboneliklerin yüzde 50’sine yakınının, Kuzey Doğu Asya’nın yüzde 34’ünün ve Batı Avrupa’nın yüzde 21’inin 5G’li olacağı tahminler arasında yer alıyor. Küresel boyutlu büyük 5G kurulumları 2020 itibariyle bekleniyor. Ericsson, 2023 yılı sonuna kadar geliştirilmiş mobil geniş bant için 1 milyardan fazla 5G aboneliği öngörüyor ve bu rakam tüm mobil aboneliklerin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Öte yandan 2023 itibariyle, dünya genelindeki mobil veri trafiğinin yüzde 20’sinden fazlasının 5G ağları tarafından taşınması bekleniyor. Bu, bugünün toplam 4G, 3G ve 2G trafiğinden 1,5 kat daha fazla. Mobil geniş bant ve kablosuz erişim üzerinden önceki mobil erişim teknolojilerinde olduğu gibi ilk olarak yoğun kentsel alanlarda 5G’nin devreye girmesi bekleniyor. Diğer kullanım alanları ise otomotiv, üretim, kamu hizmetleri ve sağlık gibi sektörlerden olacak. Birinci nesil, 5G veriye özel cihazların, 2018’in ikinci yarısından itibaren piyasada olması bekleniyor. Orta bantlarda 5G’yi destekleyen ilk ticari akıllı telefonların önümüzdeki yılın başında çıkması öngörülürken, 2019’un ortasına kadar çok yüksek spektrumlu bantların desteklenmesi bekleniyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

7 Ağu 2018
Benzer Haberler
5G GELECEĞE YÖN VERECEK
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?