7 Ağu 2018

PANASONIC ECO SOLUTIONS’TAN ÇEVRECİ ÇÖZÜMLER

Panasonic Eco Solutions’ın Türkiye’deki yapısından bahsedebilir misiniz?

Panasonic Eco Solutions Türkiye, İstanbul’da yerleşik endüstriyel tesislerinde faaliyet gösteriyor ve konfor, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan yenilikçi ürün ve çözümleri tüm paydaşlarının memnuniyetini gözeterek dünya pazarlarına sunmayı amaçlıyor. Doğuşu 1966 yılına uzanan ve elektrik sektöründe ülkemizin en tanınmış markaları arasında yer alan VİKO, 2014 yılında gerçekleşen birleşme sonrasında dünya teknoloji devi Panasonic Corporation bünyesinde yer alan Panasonic Eco Solutions grubuna bağlı olarak varlığını sürdürüyor. 2014 yılında Panasonic Grubu’na dâhil olmamızla başlayan süreçte ortak Ar-Ge ve teknoloji çalışmalarımızla endüstriyel potansiyelimizi geliştirirken ekonomik, sosyal ve çevresel konulara daha stratejik ve başarı odaklı yanıt verme kabili- yetimizi artırdığımızı görmek, bu birleşmenin ne kadar doğru bir adım olduğunu bizlere kanıtlamış oldu.

EVLERE AKIL KATIYORUZ

Akıllı ev sistemlerinde hangi konularda ve hangi alanlara yönelik çözümler sunuyorsunuz? Panasonic Eco Solutions Türkiye olarak, Thea IQ B?na Otomasyon Sistemlerimizle evlere akıl katıyoruz. Thea IQ B?na Otomasyon Sistemi, çok özel teknoloji ve yazılımlar sayesinde önceden belirlediğiniz senaryoyu evinizde uygulama imkanı tanıyor. Panasonic Eco Solutions Türkiye ise Türkiye’de akıllı ev sistemleri olarak da bilinen bu teknolojiyi hayata taşıyan kuruluşların en önemlileri arasında yer alıyor. Thea IQ Bina Otomasyon Sistemleri; iklimlendirme, aydınlatma ve perde-panjur kontrolünden güvenlik sistemleri entegrasyonuna kadar bir binada ya da dairede konfor, enerji tasarrufu ve güvenlik için çok yönlü çözümler sunuyor. Bu sistem hem evlerde hem ofislerde hem de otel, restoran gibi ticari işletmelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. İsterseniz tatildeyken akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan evinizi izleyebilir, aynı şekilde evde yokken dilediğinizde ışıkları yakarak ya da yüksek sesle müzik çalarak davetsiz misafirleri uzak tutabilirsiniz. Benzer konfora iş yaşamında da sahip olmak mümkün. Örneğin bir sunum gerçekleştirecekseniz ofisin ışıklarının otomatik olarak kapanması sağlanabiliyor. Thea IQ Akıllı Ev Sistemleri'nin kullanıldığı projeler, emsallerine oranla daha yüksek bir değere sahip oluyor. Önümüzdeki dönemde Thea IQ ile tüm yeşil bina konseptli ve akıllı villa ev otomasyon projelerinde olmayı hedefliyoruz.

Panasonic Eco Solutions Türkiye için Ar-Ge ne ifade ediyor? Bu yıl ki bütçenizin ne kadarını Ar-Ge harcamalarına ayırdınız?

Şirketimiz, kurulduğu günden bu yana Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını odak noktası olarak görüyor ve bu alana ayrı bir önem veriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylı olan Ar-Ge merkezimiz; her ülke insanı için ayrı düşünüp üreten yetkinlik, hız ve donanıma sahip. Şirketimizin ürün çeşitliliğini inovasyon ve kalite ile buluşturabilmedeki bu hızı, global tercihlere cevap verebilme yeteneği olarak önemli bir avantaja dönüşüyor ve yeni ürün sunma dinamiklerimizi olumlu etkiliyor. Bünyesinde 70 tam zamanlı araştırma ve geliştirme çalışanı barındıran Ar-Ge merkezimiz için ayırdığımız bütçenin ciromuzdaki payı yüzde 3 civarında ve bu oran Türkiye ortalamasının hayli üzerinde. Ar-Ge merkezimiz, inovasyon boyutları yüksek, TÜBİTAK destekli TEYDEP projeleri ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında San-Tez projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Panasonic grubuna dahil olduktan sonra Ar-Ge merkezimiz, Panasonic Ar-Ge takımları ile pek çok farklı proje üzerinde çalışmaya başladı. Bunlara; özellikle geleceğin akıllı şehirlerinin alt yapısını oluşturacak olan akıllı şebekelerin temel taşı niteliğindeki akıllı sayaçlar ve PLC teknolojili uzaktan okuma sistemlerini örnek verebiliriz. Bu projenin hayata geçmesi, ülkemiz için hayati önem taşıyan enerjinin verimli kullanımı ve yönetilmesi, kayıp ve kaçakların izlenmesi gibi pek çok konuda önemli katkı sağlayacaktır.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

7 Ağu 2018
Benzer Haberler
PANASONIC ECO SOLUTIONS TÜRKİYE’DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
Kategori: Güncel Haberler
PANASONIC ECO SOLUTIONS’TAN ÇEVRECİ ÇÖZÜMLER
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?