7 Ağu 2018

POLİTİKA FAİZİ SABİT KALDI, SÖYLEM DEĞİŞTİ

Türkiye’nin yeni sisteme geçmesi sonrasında, ekonomi yönetimi ve izlenecek politikaların nasıl şekilleneceğine yönelik soru, piyasaların en önemli gündem maddelerinden biriydi. Bu noktada da Merkez Bankası’nın Temmuz ayındaki faiz toplantısı, yeni dönemin ilk sınavı olarak nitelendiriliyordu. Enflasyondaki bozulmanın etkisiyle Merkez Bankası’nın Temmuz ayında faiz artıracağına kesin gözle bakılıyordu. Hatta faiz artış beklentileri 125 baz puana kadar yükselmişti. Ancak 24 Temmuz’daki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan çıkan karar, piyasaları tam anlamıyla şaşkına uğrattı. Güçlü faiz artırım beklentilerine karşın, TCMB Temmuz ayını pas geçerek faizleri değiştirmeme kararı aldığını açıkladı. Yani; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17,75 seviyesinde kaldı. Piyasanın faiz artırım beklentisi içinde olmasının en önemli sebebi; Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu’ndaki “öngörülerinin de dışında” ifadeleriyle kuvvetlendirilen enflasyonda yaşanan bozulma. Kararın ardından ekonomistler, TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) metninde enflasyon kaygısının hala kuvvetli bir şekilde hissedildiğini ancak bu kaygıya rağmen bir faiz adımı atılmamasını TCMB’nin metnine de eklenen ekonomideki yavaşlama sinyalleri, maliye politikasından gelebilecek katkı ve önceki kararların gecikmeli etkisi olarak özetledi.

PPK METNİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER VAR
PPK karar metninde önemli değişikler görüldü. Özellikle sözlü yönlendirme çerçevesinde para politikasında son dönemde alınan kararların gecikmeli etkilerinin ve maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkının yakından takip edileceğine ilişkin söylem dikkat çekti. Bir süredir maliye politikasının enflasyonla mücadele tarafına vereceği desteğin önemi tartışılırken, TCMB’nin de bu noktada ifadesini güçlendirdiği görüldü. Faiz toplantısı sonrası açıklanan PPK metninde, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” görüşüne yer verildi. Bir önceki metindeki aynı ifadede, “para politikası kararlarının gecikmeli etkileri” ve “maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı” söylemleri yer almıyordu. Öte yandan bir önceki metindeki “iç talep daha ılımlı seyretmektedir” söyleminin yerini ise Temmuz metninde, “iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır” söylemi aldı. Bu değişiklik TCMB’nin yılın ikinci yarısına ilişkin büyümeye dair endişelerinin arttığı şeklinde yorumlandı.

TL VARLIKLAR SERT TEPKİ VERDİ
Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesine piyasaların ilk tepkisi sert oldu. PPK kararının açıklanmasının ardından dolar/TL 4,94 seviyelerine kadar yükseldi; BIST-100 endeksindeki kayıplar yüzde 3,5’i, bankacılık endeksindeki kayıplar yüzde 5’i aştı. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri yaklaşık 150 baz puan artışla tarihi rekor olan yüzde 18,50’yi aşarken iki yıllık getiri de yüzde 20,50’li seviyelere çıktı. Türkiye’nin beş yıllık CDS’leri ise 22 baz puan artışla bir haftanın zirvesi olan 323 baz puana yükseldi. İlk reaksiyonun ardından kayıpların bir bölümü geri alınsa da, gün sonunda TL varlıklar da ortalama yüzde 3 civarında kayıp yaşanmış oldu. Bu arada dolar/TL yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin belirsizlik ve ticaret savaşı kaynaklı küresel dalgalanmaların etkisiyle 11 Temmuz’da tarihi zirve olan 4,9767 seviyesini görmüştü. Kur, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyonun düşürülmesi ve TCMB’nin bağımsızlığına vurgu yapan açıklamalarının ardından yönünü aşağı çevirerek düşüşe geçmiş ve 4,73 seviyelerine kadar gerilemişti.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN AĞUSTOS SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ...

7 Ağu 2018
Benzer Haberler
FİBA CPM AVM YÖNETİMİNE YENİ BİR SOLUK GETİRMEK İSTİYOR
Kategori:
SİYASET VE EKONOMİ İLİŞKİSİ
Kategori:
FED, TİCARET SAVAŞLARI VE DOLARIN SEYRİ
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?