5 Tem 2018

NE KADAR EĞLENCELİ BİR PATRONSUNUZ?

Patron dediğin eğlenceli mi olur? Kendisi oldukça ciddidir. Üstelik öyle komik olup soytarı olursa kimse sözünü bile dinlemez alimallah. Bu cümleleri okuyanların aklından iki şeyin geçmesi muhtemeldir. Birincisi, bu cümleler artık çok klişe bir hâle geldi, biz de biliyoruz liderlerin güçlü bir espri yeteneği ve eğlence anlayışına sahip olması gerektiğini. 50 yıldır aynı şeyleri söylemekten bıkmadınız mı? İkincisi ise şu olurdu: Hiç katılmıyorum, bence saygı için mesafeyi korumak gerekir. Bu da ciddiyetten geçer. Elbette her ikisinin de haklılık payı var ama birinci grupta olanlara cevabım şu: Eğlenceyi ne kadar yazsak ne kadar söylesek az yazmış, az söylemiş oluruz. O yüzden yüzü sirke satan patronları bolca gördüğümüz sürece aynı şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Bıkmayacağız.

İkinci grubun haklılık payı ise şu noktada yüksek: Eğlence ciddi bir iştir. Eğer ciddi şekilde ele alınmazsa bunun şirketinize önemli maliyetleri olacaktır. Herkes ama istisnasız herkes (patalojik olanlar hariç) eğlendikleri ve mutlu oldukları yerde çalışmayı sever. Hatta eğlenmediğiniz bir yerdeki daha yüksek ücreti, eğlendiğiniz bir yerdeki düşük ücrete bile tercih edebilirsiniz. Hâl böyleyken insanlar eğlenmedikleri bir yerde kalmak için sizden çok daha yüksek ücretler ister. Üstelik yüksek ücret alsalar bile işyerinde daha az kalmak isteyeceklerdir.

Sıkı çalış ama sıkı eğlen!

Büyüdükçe, yetişkin kisvesi altına girip eğlenmeyi bir kenara bırakıyoruz. Eğlenme ve işin birbirinden ayrı olması gerektiğine inanıyoruz. Sanırım kültürel kodlarımızda inşaat yapım aşamasındaki zamanını laklak ile geçiren Hacivat ile Karagöz bulunuyor. Elbette eğlence böyle olmak zorunda değil! Eğlenceyi ve şirketteki esprili ruhu harekete geçirmeyi isteyenlere birkaç tavsiyem olacak. Enerjik olun! Eğer sizin enerjiniz yerlerde sürünüyorsa kimse enerjik olmayacaktır. Yüzünüz sirke satıyorsa çalışanlarınıza sadece sirkeyi bulaştırırsınız ve sonuçta herkes depresif olur. Elbette onlar yine de eğlenmeye çalışacaklardır ama sizin olmadığınız yerlerde. Siz neden enerjinin ve eğlencenin bir parçası olmayasınız ki?

Çevrenizi eğlenceye uygun tasarlayın!

Çalışma ortamı büyük fark yaratır, renkler, değiştirilebilir eşyalar, oyuncaklar işyerinizdeki eğlence havasını artırabilir. Elbette size Lunapark inşa edin demiyoruz ama basit değişiklikler fark yaratabilir. Özellikle ciddi olmak isteyen iş yerlerinin siyah ve gri renklerini kırmızı, mavi, yeşil ve turuncu gibi renklerle değiştirmeleri işyeri eğlence ruhunu biraz olsun canlandıracaktır.

Kendinizle dalga geçin!

İyi liderler, davranışlarıyla örnek olur. Hata yapmaktan korkan bir kültür yerine kendi hatalarınızla bile dalga geçen bir kültür geliştirin. Kendinizle dahi dalga geçebilmek size olan sempatinin artmasını sağlayacaktır.

İşe yeni bir perspektif ile bakın!

Geçenlerde bir videoya tanık oldum. Binlerce belgeye üst üste mühür basmak çok sıkıcı bir iş olabilir ama Ankara’da bir noter çalışanı binlerce sayfayı müziğe eşlik eden ritimle mühürlemeye çalışıyordu. Videoyu “Türkülü mühür basma” kelimeleriyle ararsanız, bulabilirsiniz. İzlemek keyifli olabilir. Ancak kendi işinize eğlenceli bir perspektif katmanız işe yaradığı gibi başkalarının da benzeri bir perspektife geçmesini sağlayabilirsiniz.

Dediğim gibi eğlence çok ciddi bir iştir. Ciddiye alsanız çok iyi olur.

5 Tem 2018
Benzer Haberler
GÖRÜNÜR YÖNETİCİLER
Kategori: Yazarlar
YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?
Kategori:
NE KADAR EĞLENCELİ BİR PATRONSUNUZ?
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?