5 Tem 2018

YÖNETİCİLER HANGİ LİDERLERDEN İLHAM ALIYOR?

Günümüzde yöneticiler zorlu piyasa koşullarıyla rekabet edebilmek için zor zamanlarda kendilerine yol gösterebilecek, ilham alabilecekleri rol modellere ihtiyaç duyuyor. PwC’nin yaptığı bir araştırmaya göre; yöneticilerin ilham aldığı ilk 10 isim; Winston Churchill, Steve Jobs, Mamatha Gandhi, Nelson Mandela, Jack Welch, Abraham Lincoln, Margaret Thatcher, Ronald Reagan, John F Kennedy, Bill Clinton ve Napolyon Bonapart. Yapılan araştırma halen bu liderlerden evrensel düzeyde etkilenildiğini gösteriyor. Yöneticilerin en çok ilham aldığı liderlere bakıldığında Napolyon Bonapart ve Büyük İskender gibi savaş sırasındaki önderlikleriyle tanınan liderlerin yanında, sıkıntılı süreçlerin atlatılmasında önemli rol oynayan Winston Churchill ve Abraham Lincoln gibi liderler de yer alıyor. Bunların dışında yaptıkları barışçıl çabalarla bilinen Mahatma Gandhi ve Nelson Mandela yöneticilerin en çok ilham aldığı liderlerin başında gelirken, teknoloji dünyasına getirdikleri yeniliklerle özel bir yer edinen Steve Jobs ve Bill Gates de ilham alınan önemli liderler arasında yer alıyor. Araştırmada, kadın yöneticilerin rol model olarak ağırlıkla kadın liderleri seçtiği görülüyor. En çok ilham alınan kadın liderlerin başında Angela Merkel, Ayn Rand, Mother Teresa ve Kraliçe Elizabeth geliyor.

İLHAM VEREN YÖNETİCİLERİN ÖZELLİKLERİ
Yönetici koçluğu yapan Umut Kısa’ya göre; sadece negatif taraflara odaklanmak çoğunlukla mikro yönetici dediğimiz ve duygusal yetkinliklerden çok analitik yetenekleri gelişmiş yöneticilerin önemli özelliklerinden biri. Teşekkür ettiklerinde insanların şımaracaklarını ve daha az çalışacaklarını düşünüyorlar. İlginç olan, bilim bunun tersini söylüyor: Ancak siz mutlu olduğunuzda ve sizinle çalışanları mutlu ettiğinizde onlar da fırsatları gören bir yapıya geçebiliyorlar. Umut Kısa, Sola Yayınlarından çıkan “Kendini İşten Fethet” adlı kitabında mikro olmayan ve ilham vermek isteyen liderlerin özelliklerini ise şöyle ifade ediyor:

1. İnsanların görevleri olarak gördüğünüz şeyler için dahi teşekkür edin. Teşekkürünüz politik olmaktan ya da kibarlıktan kaynaklanmasın. Gerçekten minnettar olun. 2. İnsanlara, onların güçlü yönlerine göre işler verin, herkesten her şeyi beklemeyin. Güçlü yanlarını hem takdir ederek hem de onlara anlatarak fark etmelerini sağlayın.

3. Samimi olun, hissetmediğiniz bir şeyi söylemeyin. Fark etmeyeceklerini düşünebilirsiniz ancak garanti ediyorum, fark edeceklerdir.

4. Omuzlarınızda apoletleriniz olduğu sürece size geri bildirim vermeyeceklerdir. Bu sizin narsizminizi körükleyecektir. Ne kadar demokratik olduğunuzu düşünürseniz düşünün, mutlaka geri bildirim alın, hatta bunun için karşınızdakini zorlayın. Benim sevdiğim sorulardan iki tanesi şunlar: “Benim en sevmediğin özelliğim ne?” ve “Benim için en az bir negatif şey söyleyecek olsaydın bu ne olurdu?”

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018
Benzer Haberler
YÖNETİCİLER HANGİ LİDERLERDEN İLHAM ALIYOR?
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?