5 Tem 2018

AİLE ŞİRKETLERİNDE VERGİ SORUNU

KPMG’nin 65 ülkede yaptığı “Aile Şirketlerinde Vergiye Küresel Bakış” araştırması, dünyada bir aile işletmesini sonraki kuşağa devretmenin maliyetini inceledi. ‘Enterprise’ başlıklı rapor, bölge ve ülke bazında aile şirketlerinin bir nesilden diğerine devrinde ödenen vergiler arasında ciddi farklar olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmadan çıkan rapora göre nesilden nesile devredilmesi planlanan aile şirketleri için vergi maliyetleri ülkeler bazında ciddi değişiklikler gösteriyor. Ülkelerinde vergi barajını aşan şirketler, yeni yatırımlar için kaynak bulurken, istihdam da yaratıyor.

BATI ÜLKELERİ DAHA FAZLA VERGİ UYGULUYOR
Batı ekonomileri, gelişmekte olan ülkelere kıyasla aile şirketi devir işlemlerinde intikal ve veraset yoluyla daha fazla vergi uygulama eğiliminde. Batı ekonomilerindeki en önemli vergi istisnaları vergilendirmeyi nispeten başa baş değerlere taşıyor. Ancak bu indirimler yalnızca aile şirketlerinin karşılanması güç koşulları sağlaması durumunda mümkün oluyor. Diğer bir deyişle indirimler sanki uygulanmamak için tasarlanmış. Kanada, Venezuela, Japonya’da mevcut tüm vergi istisnalarının ardından dahi aile şirketlerinin vefat yoluyla devrinde en yüksek vergi oranları uygulanıyor. Bu yöntem, şirket sahibi sağken devretmeye teşvik olarak anlaşılsa da; aile şirketi sahibi sağken yapılan devirlerde de en yüksek vergi oranları yine Kanada, Venezuela ve Avustralya’da uygulanıyor. Çin, Yeni Zelanda, Nijerya’da devirlerde hiçbir özel vergi uygulanmıyor.

Y KUŞAĞINA DİKKAT!
Dünyadaki aile şirketlerinin gelecek yıllardaki devir planlarını etkileyebilecek bazı noktalara ise dikkat çekiliyor. ABD’deki vergi indirimlerinin 11 milyon doları aşması, hükümetlerin kayıt dışı ekonomiye odaklanması, İngiltere’de Brexit’e hazırlanan aile şirketleri ve Y kuşağının geleceğin iş şekillerini değiştirmesi gibi faktörler devir planlarını etkileyebilecek gelişmeler olarak görülüyor.

ABD’deki vergi indirimleri 11 milyon doları aştı: ABD’deki son vergi reformları aile şirketi devri için uygulanan vergi indirimlerini önemli ölçüde iyileştirdi. İntikallerdeki muafiyet tutarı (ABD vatandaşları ve oturma izni olanlar için) 11 milyon doları aşarak, (2018 yılı için, enflasyon endeksli) şirket sahiplerine veraset veya intikal aracılığıyla daha fazla varlığın devrini vergisiz gerçekleştirme imkanı sunuyor. 31 Aralık 2017’den geçerli olan bu vergi avantajları 31 Aralık 2025’te sona erecek. Sonrasında bu uygulamanın devam edip etmeyeceği konusunda netlik yok.

İngiltere’de aile şirketleri Brexit’e hazırlanıyor: İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) halen Brexit konusunda nasıl yol alınacağı üzerine çalışmalar yürütüyor ancak bu durumun İngiltere’deki aile şirketlerini nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. En büyük etkinin, AB vatandaşlarını önemli pozisyonlarda görevlendiren ve AB ile ticaret yapan aile şirketlerinin yaşaması bekleniyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018
Benzer Haberler
AİLE ŞİRKETLERİ NEDEN UZUN ÖMÜRLÜ OLMUYOR?
Kategori: İş Dünyası
AİLE ŞİRKETLERİNİ GELECEK KUŞAK LİDERLERİ FARKLILAŞTIRACAK
Kategori: Yönetim
AİLE ŞİRKETLERİ NEDEN UZUN ÖMÜRLÜ OLMUYOR?
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR