5 Tem 2018

ASTOR, AR-GE MERKEZLİ BÜYÜYOR

Bu yıl 30 milyon TL’lik Ar-Ge harcamasına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Astor Genel Müdürü Enver Geçgel, “Ar-Ge çalışmalarının firmamız ve ülkemiz adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Astor olarak, Ar-Ge merkezli büyüme stratejisini, tasarımın ve üretimin tüm alanlarında çok önemsiyoruz” diyor.

Astor olarak kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Astor’un Türkiye ihracatına katkısı ne yönde?

Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 60’ına sahibiz. 60 ülkeye yaptığımız ihracat ile Türkiye’nin her alandaki başarısını bir kez daha dünyaya gösteriyoruz. Sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması, öncelikli olarak Türk sanayinin rekabet gücüne bağlı. Sektörümüzde dağıtım transformatörü üretimi konusunda dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Uzakdoğu ve Ortadoğu’ya kadar bağlantılarımız var. Sürekli yurt dışı fuarlarına katılıyoruz. Bu bölgelerde bölge müdürlükleri açmayı hedefliyoruz. Ülkeleri ziyaret edip kendimizi tanıtarak ilerliyoruz. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine de trafo satışımız mevcut. Sudan’da önemli bir yatırımımız var. 2017 yılı ISO verilerine göre ülkemizin ilk bin ihracatçısı içinde olmak Astor için gurur kaynağı. Üretim kapasite ve çeşitliliğini artırarak 2018 yılında ilk 500 ihracatçı içine girmeyi hedefliyoruz.

TÜRKİYE İÇİN SREKOR ÜRETİM

Tesislerinizdeki yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?

Bizim farkımız üretim kapasitemiz. Tam kapasite olarak çalıştığımız takdirde ayda 2 bin adet yağlı tip dağıtım transformatörü üretebiliyoruz. Ayrıca yeni fabrikamızla birlikte aynı anda 20 adet 100 MVA ve üstü güç transformatörü montajı yapabilecek durumdayız. Bu, Türkiye için rekor bir üretim. Güç trafolarında aylık 3000 MVA kapasitesine sahibiz. Kuru tip transformatör üretimde aylık 90 adet üretimimiz var. Ayrıca, yeni fabrikamızla beraber yıllık 33 kV630 A SF6 gazlı yük ayırıcısı ve ayırıcı 10 bin 920 adet, 33 kV630 A SF6 gazlı kesici 6 bin 240 adet, hava yalıtımlı modüler hücre 10 bin 920 adet, beton köşk 3 bin 244 adet ve sac köşk 300 adet üretim kapasitesine 1 yıllık bir sürede ulaştık. Bu, sektör için çok önemli bir başarı hikayesi.

Astor, nasıl bir büyüme stratejisi izliyor?

Astor 2016 yılında belirlediği “Ar-Ge Merkezli Büyüme” stratejisine sadık kalarak büyümesine devam ediyor. Ar-Ge büyümenin tam ortasında yer alıyor. Öncelikle Ar-Ge merkezimizde yapılan projelerimiz ile yeni ürün gamları ya da mevcut ürünler geliştiriliyor. Başarılı olunduğu takdirde ürün tasarım ve imalat süreçleri başlıyor. Astor, bu strateji sayesinde hem ciro hem de istihdam olarak ortalamanın çok üzerinde büyüme gerçekleştirdi. 2016 yılında 235 olan personel sayımız bugün 700’ün üzerinde. Bu yıl İSO verilerine göre Astor ülkemizin 367’nci büyük firması. Orta gerilim ürünleri, güç transformatörleri ve kuru tip transformatör konusu hedeflediğimiz büyüme alanları. Ayrıca, ülke bazlı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda belirlediğimiz ülkelerde çalışmalarımız devam ediyor.

Astor’un yenilenebilir enerji piyasasındaki rolü nedir?

Astor aynı zamanda çevreci bir şirket. Tehlikeli atıklarını bertaraf etmekte oldukça titiz olan firmamız, Sincan fabrika çatısına 1.055 kWp gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) kurarak elektriğini yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor. Yıllık tüketiminin en az yarısını GES’den sağlayan firmamız bu konuda öncü firmalardan. Temelli’de yeni fabrika çatısına da GES kurulumunu en kısa sürede tamamlayarak kendi elektriğini üreterek elektrik dağıtım sistemine yük olmadan üretimimizi devam ettirmek istiyoruz. Aslında hedefimiz; tabiri yerindeyse kendi yağında kavrulan bir firma olmak. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yatırımlarda Astor marka ultra düşük kayıplı trafolar ve orta gerilim şalt ürünleri kullanılıyor.

“TÜRKİYE’DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARI YETERLİ DEĞİL”

Türkiye’nin enerji verimliliği alanındaki potansiyelini nasıl görüyorsunuz?

Enerji verimliliği konusunda çalışmalar oldukça önemli fakat ülkemizde yeterli değil. Kaynak ve planlama konusunda kısıtlar var. Gelecek planlaması yalnız birkaç yıllık değil en az 50 yıllık olmalı. Gelişmiş ülkeler şu an 2100 yılını planlıyor. Düşünebiliyor musunuz plan yapılan yılı? Tabii ülkemiz bu konularda düşünce devrimine ihtiyaç duyuyor. Biz maalesef kervan yolda düzülür mantığı ile hareket ediyoruz. Kaynaklarımız sınırlı olduğu için iyi planlanmalı. Bence öncelikli olarak cari açığı azaltıcı konulara eğilerek bu konuda ilerlenmeli. Sonra elektrik arz güvenliği üzerinde durulmalı. Ama hiç vakit kaybetmemek gerekiyor. Siz kullandığınız kaynağın geri dönüşü en kısa olan işlerden başlarsanız, belirli bir süre sonra ek yeni kaynaklar elde edersiniz. Bazı konularda da özel şirketlere gerekli izinler vererek yol almak önemli.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018