5 Tem 2018

BELİRSİZLİK CFO’LARIN GÖZÜNÜ KORKUTMUYOR

Deloitte tarafından gerçekleştirilen 7. Avrupa CFO Araştırması’nın sonuçlarına göre, bir önceki dönemin sonuçları ile kıyaslandığında, Avrupa genelindeki CFO’lar iyimserliklerindeki ve gelir beklentilerindeki düşüşe rağmen şirketlerinin büyümelerine odaklanıyor. Deloitte’un, Türkiye’nin de dahil olduğu 20 farklı ülkede yer alan firmaları tarafından toplanan verilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan çalışma, bin 652 CFO’nun görüşlerini içeriyor.

İYİMSERLİK VE GELİR ARTIŞ HIZI BEKLENTİLERİ YAVAŞLIYOR
Avrupalı CFO’ların yüzde 38’i, üç ay öncesine oranla şirketlerinin geleceğine dair daha iyimser, ancak bir önceki CFO araştırmasına oranla yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüş mevcut. Buna karşılık, bir önceki raporda daha az iyimser olanların oranı yüzde 11’den yüzde 12’ye çıkıyor. Türkiye özelinde bakıldığında ise finansal beklentiler açısından geleceğe olumlu bakanların oranı yüzde 35 olurken, olumsuz bakanların oranı yüzde 29 olarak çalışmada yer alıyor. Geriye kalan katılımcıların ise beklentilerinde çok önemli bir değişme olmadığı ortaya çıkıyor. Deloitte Türkiye CFO Programı Lideri Cem Sezgin’e göre sonuçların böylesine birbirine yakın çıkmasının sebebi, son dönemlerde ekonomiden pozitif ve negatif sinyallerin bir arada gelmesi ve bu sinyallerin sektör ve şirket bazında farklı yön ve boyutta etkiler yaratması.

BELİRSİZLİK SEVİYELERİNDE DEĞİŞİM YOK
CFO’ların yüzde 51’i, yüksek oranda finansal ve ekonomik belirsizlik olduğunu vurguluyor. Euro bölgesindeki ülkeler, diğer ülkelere oranla daha iyimser. Türkiye’deki CFO’ların arasında yüksek belirsizlik olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 61. Bu oran ile Türkiye, 20 ülke arasında Brexit ile ön plana çıkan İngiltere ve ekonomik krizin sancılarını halen atlatamamış Yunanistan’ın hemen arkasında yer alıyor. Ortaya çıkan tablo, şirketlerin risk iştahı ile ilgili sonuçları da doğrudan etkiliyor. Daha fazla risk almanın iyi bir fikir olmadığına inanan Türkiye’deki CFO’ların net oranı yüzde 69. Deloitte’un daha önce gerçekleştirdiği anketlerde de Türkiye’deki CFO’lar risk konusundaki temkinli yaklaşımları ile hep ön planda oldular. Sadece İngiliz CFO’lar risk konusunda Türkiye’ye kıyasla daha isteksiz. Türkiye’yi İngiltere’nin ardından, bölgesel istikrarsızlıktan etkilenen İsrail izliyor. Tüm ülkelerde ankete katılan CFO’ların yüzde 63’ü önümüzdeki 12 ay içerisinde gelirlerinin artış göstereceğini düşünüyor. Ancak 6 ay öncesiyle karşılaştırıldığında bu oranın yüzde 6’lık bir düşüş yaşadığı görülüyor. Bu noktada Euro bölgesi, diğer bölgelerden daha iyimser. Türkiye’de gelir artışı ile ilgili beklentiler ise daha önceki araştırma verilerinden daha olumlu. Cem Sezgin’e göre bu oranın ne kadarının enflasyonist baskıdan kaynaklanacağı ve reel anlamda ne kadar bir ciro büyümesi kaydedileceği önem taşıyor. Kârlılık adına ise tersi bir durum söz konusu. Bir önceki ankete göre marjlarda iyileşme bekleyenlerin oranı azalıyor. Özellikle ithal girdi ve ürünlerin kur ve petrol fiyatlarındaki eş zamanlı artış sonucu gittikçe maliyetli hale geleceği aşikâr ve bunun fiyatlara birebir yansıtılması kolay gözükmüyor.

SERMAYE HARCAMALARI VE İŞE ALIMLARIN GÖRÜNÜMÜ GELİŞİYOR
CFO’ların yüzde 46’sı önümüzdeki 12 ay içerisinde sermaye harcamalarında bir artış olacağını öngörüyor. Bu konuda bir önceki araştırma verilerine oranla yüzde 4’lük bir artış gözlemleniyor. Euro bölgesindeki CFO’ların yüzde 56’sı sermaye harcamalarının artacağı yönünde yanıt verirken diğer bölgelerde artış planlayanların oranı yüzde 31 seviyelerinde. 20 ülke arasında sermaye harcamalarını artırmayı planlayan CFO’ların oranının en yüksek olduğu ülkeler yüzde 69 ile İrlanda ve Fransa olurken, İngiltere, yüzde 19 ile bir kez daha en düşük orana sahip ülke olarak araştırmada yer alıyor. Türkiye’de ise sermaye harcamalarını artırmayı planlayan CFO’ların oranı yüzde 45 olarak genel ortalamayla paralel seviyede. Ayrıca, raporun bu sayısında Türkiye, Danimarka ve İsveç; Euro bölgesi dışında sermaye harcamaları anlamında en belirgin iyileşmeyi gösteren ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Çalışan sayılarına bakıldığında ise önümüzdeki 12 ay içerisinde yeni işe alım gerçekleştirmeyi düşünen CFO’ların oranı yüzde 42. İrlanda yüzde 69 ile çalışan sayısının artırılması konusunda en iyimser ülke olurken, Türkiye’de bu oran yüzde 50 seviyesinde. İngiltere, yüzde 15 ile en kötümser ülke oldu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018
Benzer Haberler
BELİRSİZLİK CFO’LARIN GÖZÜNÜ KORKUTMUYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!