5 Tem 2018

SERAMİKSAN’DA HEDEF: İSTİKRARLI BÜYÜME

Geçen yıl gerçekleştirdiği yüzde 30’luk büyüme ile Türkiye’nin üzerinde bir büyüme yakalayan Seramiksan’ın Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar, maksimum iş güvenliği, verimlilik, büyüme, istihdam gibi konuların öncelikli hedefleri olduğunu belirtiyor.

Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Seramiksan’ın dünden bugüne yolculuğunu anlatır mısınız?

Seramiksan, Manisa sanayinin önde gelen sanayicilerinden Demirdöver ailesi tarafından 1990 yılında kuruldu. 1994 yılında üretime başlayan Seramiksan, kurulduğu günden bugüne dünya markası vizyonuyla hareket ederek çalışmalarını sürdürüyor. İnovasyonun hayata katacağı değerin bilinciyle son teknoloji üretim tesislerimizde özel tasarım ürünler üretiyoruz. Yüksek üretim kapasitemiz ve teknolojik olarak üstün olmamız bizi tasarım anlamında özgürleştiriyor. Seramik sektörünün köklü ve yenilikçi markası olarak birçok ilke imza attık. “İyi Tasarım Herkesin Hakkı” mottosuyla müşterilerimize kaliteli ürünler sunmaya devam ediyoruz.

Üretim yelpazeniz ve yıllık üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz? Şu an fabrikalarınızda bu kapasitenin ne kadarını kullanıyorsunuz?

500.000 metrekare açık alan üzerine kurulu, 150.000 metrekare kapalı alan ve yıllık 33 milyon metrekare üretime sahip fabrikamız, Manisa Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Fabrikalarımız full kapasite çalışıyor. Tüm yaşam ve kamusal alanlar için geniş ürün yelpazesi sunuyoruz. Yer karosu, duvar karosu, sırlı granit, teknik granit, dış cephe kaplaması, vitrifiye ürünleri ve yapı kimyasalları ürünlerimizle Türkiye’de ve dünyada sayılı üreticiler arasında yer alıyoruz. 10 x 20 duvar karosundan Türkiye’de ilk defa Seramiksan tarafından üretilen 20 mm kalınlığında 120 x 180 sırsız porselen karolara kadar farklı ebatlarda, sınırsız renk ve desen seçenekleri ile ürettiğimiz ürünleri müşterilerimizle buluşturuyoruz.

TEKNOLOJİDE TÜRKİYE STANDARTLARININ ÜZERİNDEYİZ

Fabrikalarınızda operasyonel verimliliği artırmak için neler yapıyorsunuz?

Teknoloji anlamında Türkiye standartlarının çok üstündeyiz. Dünyadaki en son teknolojileri fabrikamızda kullanarak operasyonel verimliliğimizi her geçen yıl daha da artırıyoruz. Yurt dışındaki yatırımlarımız sebebi ile sektörü Türkiye’de en yakından takip eden şirketlerden biriyiz. Özellikle seramik sektörünün dünyadaki merkezi konumunda olan İtalya ile mümkün olduğu kadar yakın bir ilişki içerisindeyiz. Bu sıkı takip ve ilişki, özellikle operasyonel verimlilik konusundaki en son gelişmelerin fabrikalarımızdaki sisteme entegresinde rakiplerimizden bir adım önde olmamızı sağlıyor. Hem üretim maliyetlerini aşağı çekmek hem de kalite standartlarını yakalamak adına sektörel anlamda personelimize de gerekli eğitimleri bu ülkede aldırarak verimliliği artırmak adına insan kaynağı kalitemizi yükseltiyoruz.

ENDÜSTRİ 4.0 GELECEĞİN AKILLI ÜRETİM EKONOMİSİNİ DOĞURUYOR

Son dönemlerde herkesin dilinde olan Endüstri 4.0, faaliyetlerinizi nasıl etkiliyor? Fabrika olarak buna nasıl hazırlanıyorsunuz? Dijital döneme entegre olabilmek için neler yapıyorsunuz?

2011 yılında ilk kez oldukça soyut bir kavram olarak karşımıza çıkan Endüstri 4.0, 2018 yılına gelindiğinde çok daha somut bir hal aldı. Dijital teknoloji ile birlikte başlayan akıllı robotlar, nesnelerin interneti gibi kavramların uygulamaya geçtiği dönemi ifade eden Endüstri 4.0, hepimizin yakından takip ettiği bir konuma geldi. Almanya’da başlayan, ABD ve Japonya gibi sanayileşmiş ülkelerde hızla gelişmekte olan bu devrim dijital dönüşüm dinamiklerinden yola çıkarak geleceğin akıllı üretim ekonomisini doğuruyor. Rekabetçi olabilmenin en önemli unsuru haline gelen Endüstri 4.0’a sahip olduğumuz dünyanın en modern vitrifiye üretim tesisi ile bulunduğumuz sektörde ilk geçen markalardan biriyiz. Vitrifiye fabrikamızda üretim sırasında; henüz pişirilmemiş ve kırılgan durumdaki yarı mamulleri, yükleme arabalarına yükleme ve boşaltma, robotlar tarafından otomatik olarak yapılıyor. Yüklenen arabaların transferi ise lazer güdümlü LGV sistem tarafından gerçekleştiriliyor. Bütün yarı mamul ürünlerin taşınması, tabanlarının temizlenmesi, taşıyıcıların temizlenmesi, ürünlerin içlerinin ve yüzeylerinin sırlanmasını da içeren uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen otomasyonlu sırlama sistemleri mevcut. Fabrikalarımızda sahip olduğumuz teknolojik donanım ile maksimum iş güvenliği, verimlilik, büyüme, istihdam gibi konular öncelikli hedefimiz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018
Benzer Haberler
SERAMİKSAN’DA HEDEF: İSTİKRARLI BÜYÜME
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!