5 Tem 2018

SEÇİM BELİRSİZLİĞİ BİTTİ, GÖZLER ‘YENİ DÖNEM’DE

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili seçimleri, Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması ve Cumhur İttifakı’nın meclisteki çoğunluğu elde etmesiyle sonuçlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmamış olması, 8 Temmuz tarihine dek muhtemel seçim belirsizliğini de ortadan kaldırmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turda seçimi kazanması Türk iş dünyasınca olumlu karşılandı. Seçimlerin ardından gerek iş dünyasının gerekse yerli ve yabancı yatırımcıların gözü yeni döneme çevrildi. Odak nokta ise kabine ve ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği… Yapılan değerlendirmelerde; seçim belirsizliğinin kısa sürede ortadan kalkmasının bir avantaja çevrilmesi gerektiği vurgulanırken, ekonomideki sorunların acilen ele alınması yeni dönemde öncelikli başlık olarak gösteriliyor. Ana gündemin üretim ve yatırım olmasını talep eden iş insanları, yabancı yatırımların önünün açılması için OHAL’in bir an önce kaldırılmasını ve yapısal reformlara hız kazandırılmasını istiyor. İş dünyasının ortak beklentilerden biri de bürokrasinin azaltılması. Türkiye’nin önde gelen örgütlerinden bazılarının seçim sonrası değerlendirmeleri özetle şöyle:

TOBB: Türkiye güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koydu. Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde, güven ve istikrar yatıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yeni dönemde bu güven ve istikrarla yeni bir sıçrama gerçekleştirmek mümkün. Ülkemizde son 3 yılda 4 farklı seçim süreci yaşadık. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye’sini inşa zamanıdır.

TÜSİAD: Seçimlerin ardından, 21. yüzyılda Türkiye’ye yakışan güçlü bir demokrasi sınavımız devam ediyor. İlk uygulamanın sonraki dönemler için emsal olacağı bilinciyle, yeni meclisimizin katılımcı kanun yapma, etkin denetim ve partiler arası uzlaşmaya dayalı yeni bir çalışma geleneği oluşturmayı başarmasını temenni ediyoruz. Yeni yasama ve yürütme erki acil olarak reformlara odaklanmalı, bağımsızlığı ile güven veren bir Merkez Bankası, akılcı bir ekonomi programı, mali disiplin ve vergi reformu ile yola devam etmeli.

TİM: Erken seçim kararının, mevcut belirsizliğin ve yeni yönetim sistemimizin tam anlamıyla uygulanması için gerekliliğine dikkat çektiğimiz gibi bürokrasinin azaltılması başta olmak üzere yeni sistemin vadettiği yeniliklerin de takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Başarılı geçen seçim döneminin ardından ihracat ailesi olarak beklentimiz her zamanki gibi istikrarlı beş yıllık dönem ve hızlı karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla uygulanması olacak.

MÜSİAD: Halkımız bu seçimde de güçlü Türkiye’den, güçlü liderden, istikrardan, adaletten ve kalkınmadan yana oyunu kullanmıştır. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri, diğer seçimler gibi çıktığımız güçlü Türkiye yolunda, bir duraktı ve bizler bu durağı sağ salim geçtik. Şimdi vakit, meselemiz Türkiye’dir diyerek ülkemiz için canla başla çalışma vaktidir.

TÜRKONFED: Evrensel ölçülerde kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, katılımcı ve çoğulcu demokrasi, piyasa ekonomisinin hukuksal ve kurumsal alt yapısının güçlendirilmesi, dış politikada ise barışçıl, iyi komşuluk ile ekonomik ve ticari diplomasinin ön plana çıkarılması konuları yeni seçilen Cumhurbaşkanımızın icra programında yer almalıdır. Bütün Cumhurbaşkanı adaylarının programlarında ve taahhütleri arasında yer alan OHAL’in bir an evvel kaldırılması bu programın başlangıcı için çok iyi bir adım olacaktır.

İSO: Yeni yönetim modeli Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ilk seçimine halkımızın yüksek katılım sağlaması dünyaya örnek olacak bir davranış oldu. Halkımız sorunlarına ve beklentilerine yönelik çözümü her zaman olduğu gibi seçimlerde ve sandıkta görüyor. Demokrasi adına bu önemli ve kıymetli bir toplumsal özelliğimiz. Yeni dönemde istikrarın her açıdan korunmasına önem verilerek ekonominin ana gündem maddesi olmasını bekliyoruz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN TEMMUZ SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Tem 2018
Benzer Haberler
2018’E HALKA ARZLAR DAMGA VURACAK!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
KENTSEL LOJİSTİK ÇÖZÜMLERE TALEP ARTABİLİR
Kategori:
2019’UN DENGE ARAYIŞI: YATIRIMLAR YILIN İKİNCİ YARISINA
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?