1 Haz 2018

MODERN ÇAĞIN KLASİKLERİ ŞOVA HAZIRLANIYOR

Otomobile karşı sıradan bir ilgiden öteye bir vefa borcu besleyenler için özeldir bazı otomobiller. Ya da nostaljik bir duygunun temelini oluştururlar… Bazı otomobiller üretildikleri yıllarda dünyaca kabul edilen bir mükemmellik standardına uygun olduğu için özeldir, bazıları ise ‘Kara Şimşek’te olduğu gibi ulaşılması güç özellikleri ile kendine hayran kitlesi yarattığı için özeldir. Nedeni ne olursa olsun pek çok insanı kendine hayran bırakır klasik otomobiller. Eğer siz de klasik otomobil hayranıysanız bu haber sizleri daha çok ilgilendiriyor. İstanbul, hem üretildiği yıllarda, hem de geçen zaman içinde kendine özel bir hayran kitlesi oluşturan klasik otomobilleri buluşturan Klasik Otomobil Festivali’ne hazırlanıyor. Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek organizasyon otomobil tutkunlarını nostaljik bir yolculuğa çıkaracak.

450’DEN FAZLA KLASİK SAHNEYE ÇIKIYOR
1886 yılında üretilen Benz modelinden başlayarak, Batman filminde kullanılan Batmobile’e, Hulusi Kentmen’in 1956 model Ford marka otomobilinden, Şoför Nebahat filmindeki 1952 model Desoto’ya kadar 450’den fazla otomobil ve klasik ticari araç, klasik araç tutkunlarına görsel şölen yaşatacak. Ziyaretçiler, Türkiye’nin her noktasından yüzlerce klasik araç ile en az yarım yüzyıl öncesine taşınırken, 50’li 60’lı yılların kamyonlarıyla, otobüsleriyle, kendilerini eski bir filmin içinde bulacak.

TAYALI: “TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK”
Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “Klasik Otomobil Festivali” öncesinde tanıtım toplantısında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, Antika Otomobil Federasyonu’nun yurt çapına yayılmış 8 klasik otomobil derneğinin kurucu üyeliğinde 2011 yılında kurulduğunu ve bugün federasyon bünyesinde 13 dernek bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Antika Otomobil Federasyonu’nun amacı, tarihi değeri haiz antika eşya veya klasik motorlu kara taşıtlarının ülkemize kazandırılması, sevdirilmesi ve daha önemlisi otomotiv sanayinin gelişim sürecinin detaylarının gelecek nesillere aktarılabilmesine imkan vermek için bu tarihi taşıt mirasımızın korunmasıdır. Bu amaçla ülkemizin ilk uluslararası klasik otomobil festivalini gerçekleştireceğiz.” Türkiye’de ve yurt dışında faaliyet gösteren klasik araç kulüplerinden üyelerin, klasik araç koleksiyonerlerinin, galeri sahiplerinin ve klasik severlerin, sahip oldukları en nadide klasiklerini organizasyon boyunca sergileyeceklerini söyleyen Tayalı, “Festivalimize ayrıca KKTC, İsveç, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Kosova’dan klasik otomobil kulüpleri de katılacak” dedi.

FESTİVALDE MÜZAYEDE YAPILACAK
Antika Otomobil Federasyonu Genel Sekreteri İlker Tayalı, klasik tutkunlarının festivalde özel araçları görmenin yanında sahip oldukları klasiklerini satabileceklerini veya müzayedeye katılabileceklerini de kaydederek, “Federasyon olarak temel ilkemiz, klasik araçları sevdirmek ve farkındalık yaratmak. Bunun yanında gerçekleştirilecek seminer ve eğitimlerle görüş ve deneyimler paylaşılacak. Aynı zamanda genç nesillere otomobil endüstrisinin kat ettiği yolu göstermek açısından da festivalin çok yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Haz 2018
Benzer Haberler
MODERN ÇAĞIN KLASİKLERİ ŞOVA HAZIRLANIYOR
Kategori: Otomobil
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?