1 Haz 2018

BİR DEVİR SONA ERİYOR, YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumundaki Atatürk Havalimanı ülkenin hem en büyük terminali olmuş hem de en yüksek özelleştirme rakamıyla devlete kazandırılmıştı. 1997 yılında İstanbul’da Tepe ve Akfen gruplarının ortak girişimiyle kurulan TAV Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin ihalesini kazanmasının ardından yalnızca iki yıl sonra 2000 yılında Terminal’i işletmeye açmıştı. Atatürk Havalimanı işletme ihalesini 2 milyar 950 milyon dolarla TAV kazanmış, teklif bugüne kadar özelleştirmede verilen en yüksek rakam olmuştu. Havalimanında işletme süresi dolan TAV, havalimanını artık devlete devretmeye hazırlanırken milyar dolarlık yatırımın yapıldığı havalimanının bundan sonra ne amaçla kullanılacağı konusu çok sık tartışıldı.

KONGRE MERKEZİ DENDİ MİLLET BAHÇESİNE DÖNDÜ
Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin ilk açıklamalarında meydanın sadece özel iş jetleri ve kargo taşımacılığı için kullanılacağı belirtilmiş, ardından Bakan Ahmet Arslan tarafından buranın büyük bir kongre ve sergi alanı olacağı duyurulmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta yaptığı açıklama ile Atatürk Havalimanı’nın çok farklı bir amaç için kullanılacağı ortaya çıktı. Ekim ayında kapanacak Atatürk Havalimanı’nın arazisinin akıbeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından netleşti. Erdoğan, arsaya “Millet Bahçesi” adında yeşil alan yapılacağını söyledi. 11,7 bin dönüm alana sahip havalimanının tamamına park yapılması durumunda bu park dünyadaki şehir parkları arasında 3’üncü sırada yer alacak, park New York’taki meşhur Central Park’ın yaklaşık 3,5 katı büyüklüğünde olacak. Yakın çevresindeki imarlı arsaların ortalama metrekare değeri dikkate alındığında yaklaşık 234 milyar TL değer biçilen Atatürk Havalimanı arazisine devasa bir yeşil alan kazandırılacak.

AHL, 31 EKİM’DE UÇUŞ TRAFİĞİNE KAPATILIYOR
Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla bir devir sona ererken 29 Ekim’de dünya havacılığının merkezi olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı açılacak ve yeni bir dönem başlayacak. 31 Ekim saat 00:00’dan itibaren Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. İlk etapta yeni havalimanına sadece AHL’yi merkez olarak kullanan havayolları tarafından sınırlı sayıda intikal uçuşları düzenlenecek. Yeni İstanbul Havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olduğu için dünyanın en büyük taşınma işlemlerinden biri gerçekleşecek. Taşınma süreci 30 Ekim 2018 saat 03:00 da başlayacak, 31 Ekim 2018 saat 00:00’da bitecek. Bu 45 saatlik süreçte İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı’na birlikte sadece saatlik 35 iniş, saatlik 35 kalkış gerçekleştirilecek. 31 Ekim saat 00:00'dan itibaren İstanbul Yeni Havalimanı için, hava trafik akışında meydana gelebilecek olası problemlerin önlenmesi ve emniyetli ve etkin bir Hava Trafik Kontrol Hizmeti sağlanabilmesi amacıyla, AHL’nin saatlik kapasitesi; 5 iniş - 5 kalkış toplam 10 uçuş olacak şekilde düzenlenecek. 31 Ekim saat 00:00’dan sonraki ilk bir hafta için ihtiyaç halinde ilave tedbirler ve trafik düzenlemeleri uygulanacak. Operasyon kapsamında 31 Ekim saat 03:00 anı, IATA havalimanı kodlarının değişim ve yeni kullanıma başlangıç zamanı olarak belirlendi. Havalimanı slot planlamaları için, IATA havalimanı kodları değişimine kadar olan 28-29- 30 Ekim 2018 tarihleri süresince Atatürk Havalimanı’nda “IST” IATA kodu kullanılacak ve Seviye-3 olarak slot tahsis işlemlerine devam edilecek. 31 Ekim 2018 saat 03:00 itibariyle İstanbul Atatürk Havalimanı Seviye-2 olarak, İstanbul Yeni Havalimanı ise Atatürk Havalimanı’ndan transfer edilen slot haklarıyla Seviye-3 olarak slot işlemlerine tabi olacak.

YER TESLİMİNDEN SONRA MONTAJ VE KALİBRASYON ÇALIŞMALARI YAPILACAK
Yeni havalimanı seferlerinde kullanılacak modern cihaz ile haberleşme ekipmanlarının yer tesliminden sonra montajı ve kalibrasyon çalışmaları yapılacak. Yeni Havalimanı için sistem ve cihazlar temin edildi, bütün Avrupa hava sahasında etkileşimde olan ülkelerle anlaşma mektupları hazırlandı. Temmuz ayına kadar tüm sistem ve cihazların montajı yapıldıktan sonra uçuş kontrolleri yapılacak. Yeni havalimanı ikinci etap çalışmalarında planlanan hava trafik kontrol ünitesi kuruluncaya kadar uçakların yaklaşma hizmetleri Atatürk Havalimanı'ndan verilecek. Kule hizmetleri ise İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki kontrolörler tarafından icra edilecek.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Haz 2018
Benzer Haberler
BİR DEVİR SONA ERİYOR, YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Kategori: Havayolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?