1 Haz 2018

LG, YAPAY ZEKA İLE GELECEĞİ TASARLIYOR

Firmanın tüketicilerin ihtiyaçlarını ön planda tutan insan odaklı bir yapay zeka şirketi olma hedefi ile oluşturduğu Thinq vizyonu, yapay zekayı kolay ulaşılabilir bir şekilde konumlandırmayı hedefliyor. LG Electronics Türkiye, Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya Satış Direktörü Ergün Altay ile LG’nin yapay zeka çalışmalarını ve bu doğrultuda piyasaya sürdüğü ürünlerini konuştuk.

LG Electronics, tüketici elektroniği alanında hangi ürünleri ile dikkat çekiyor?
LG olarak “DeepThinQ” teknolojisiyle akıllı cihaz ve akıllı ev vizyonunu hayata geçiriyoruz. Günlük yaşamın bir parçası haline gelen cihazların, sadece birer makine değil, aynı zamanda birbirleriyle interaktif ilişki kuran bir ekosistem oluşturmasını amaçlıyoruz. LG, InstaView Door-in-Door buzdolaplarında bulunan tıklama özelliği sayesinde, kullanıcı buzdolabı camını iki kez tıklayarak buzdolabının kapısını açmaya gerek kalmadan içerisindeki gıdalara bakabiliyor. Bu özellik ile buzdolabının içindekileri kontrol etmek için buzdolabı kapısının açılmasıyla buzdolabı serinliğinin düşmesinin ve sabit bir sıcaklığı tekrar yakalamak için daha fazla enerji harcamasının önüne geçiliyor. LG’nin Inverter Direct Drive Motor özelliği, bulaşık makinelerindeki aşınmayla gürültü ve çalışma titreşimlerini önemli ölçüde azaltarak bulaşık makinesinin alan ve esnekliğinin artmasına olanak tanıyor. LG bulaşık makineleri, TrueSteam özelliği sayesinde narin bulaşıkların da en iyi şekilde temizlenmesini sağlıyor. LG, özellikle alerjik ve astım rahatsızlığı olan insanlar için ideal bir ürün olan LG TrueSteam çamaşır makinesi ile kumaşlardaki zorlu kirleri kolayca yok ederken, gelişmiş CordZero elektrik süpürgesi ile de tüm evi alerjen ve tozlardan mükemmel bir biçimde arındırıyor. LG TWIN Wash çamaşır makinelerinde ise kullanıcılar ana ve alt kısımdaki bölümde aynı anda iki farklı çamaşır grubunu yıkayabiliyor. LG’nin OLED ve Nano Cell TV serisi evde sinema kalitesinde film izlenmesini mümkün kılıyor.

OLED TV PAZARININ LİDERİ

Yakın ve uzun dönemde TV teknolojilerinde görülmesi beklenen yenilikler neler? LG TV kategorisinde ne gibi farklılıklar sunuyor?
Teknolojik dönüşümle birlikte izleyicilerin televizyonlardan beklentileri değişti. Televizyonlar insanlar için sadece sevdikleri programı izleyebildikleri bir cihaz değil. Onlardan estetik ve inceliğiyle evlerine uyum sağlamasını, en kaliteli görüntü ve ses kalitesine sahip olmasını, hatta izleme alışkanlıklarını öğrenip kişisel tercihlerine göre programlar önermesini bekliyor. Televizyonlarda son 10 yılda gerçekleşen büyük dönüşümlere bakıldığında LG’nin rönesans niteliğindeki OLED teknolojisi ile bu dönüşüme öncülük ettiğini görüyoruz. En gelişmiş ekran teknolojisini sunmak için tasarladığımız LG OLED TV’lerde, ekrandaki her piksel ayrı ayrı kendini aydınlattığından, kaliteden ödün vermeden en net görüntüyü sağlıyoruz. OLED TV’yi ilk kez 2012 yılında hayata geçirdik ve bugün de OLED TV pazarında liderliğimizi sürdürüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla OLED teknolojisini uygun fiyatlarla sunarak, daha fazla tüketicinin daha kaliteli bir televizyon deneyimi yaşamasını sağlıyoruz. Nano Cell teknolojisini kullanarak hayata geçirdiğimiz 2018 SUPER UHD TV’ler ise tüketicilere daha derin siyah ve iyileştirilmiş renklerin yanında daha gerçek görüntü sağlayacak incelikli gölge detayları da sunuyor. TV sektörüne son zamanlarda sunduğumuz en büyük yenilik ise Google’la yaptığımız iş birliği oldu. İş birliğimiz kapsamında 2018 model LG televizyonlarında kullanıcılara dünyanın en iyi dijital asistanlarından olan Google Asistan desteği de sunacağız. LG OLED ve Super UHD TV serileri için geçerli olan bu özellikle LG’nin ödüllü televizyonları daha akıllı ve kullanışlı hale gelecek. Google ile yaptığımız bu iş birliği ile Google Asistan’ı kendi işletim sistemimizde sunan ilk TV markası olduk. Sesli iletişim kurmanın mümkün olduğu Google Asistan destekli 2018 LG AI TV’lerde kullanıcılar sadece konuşarak, istedikleri içeriklere kolayca erişebilecek. Yine sesli komut özelliğini kullanarak televizyon ayarlarını kontrol edebilecek olan kullanıcılar, evlerindeki diğer akıllı cihazları da televizyonlarından takip edebilecek.

Tüketici elektroniğinde son trendler neler? Bu alanda hangi ürün ve teknolojiler öne çıkıyor?
Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni nesil teknolojiler tüketici beklentilerini yeniden tanımlıyor. İnovasyona yön veren ve teknolojik gelişmelere öncülük eden bir marka olarak biz tamamen kendi teknolojimiz olan Deep Learning ile günümüzün akıllı ev ve cihazlarını daha işlevsel hale getirip, kendini geliştirebilen bir seviyeye yükseltiyoruz. Deep Learning teknolojisiyle üretilen ve birbirlerine bağlanabilen robot süpürge, buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi akıllı ev ürünleri, sundukları yeniliklerin yanı sıra, kişiselleştirilebilen güvenlik altyapılarıyla tüketicilerin kafalarındaki güvenlik sorununu da ortadan kaldırıyor.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Haz 2018
Benzer Haberler
LG, YAPAY ZEKA İLE GELECEĞİ TASARLIYOR
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?