1 Haz 2018

BU TRENDLER İK’YI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR

Günümüzde İK liderleri, çalışanlara bulunmaktan zevk aldıkları işyeri koşulları oluşturmak için ellerinden gelenin en iyisini yapma konusunda daha fazla baskıyla karşılaşıyor. Peki, dünya genelinde İK liderlerinin çalışmalarını yeniden şekillendiren işyeri trendleri neler?

1-İnsan Sermayesi Şeffaflığı
Şirketlerde çalışan çeşitliliği gün geçtikçe önem kazanıyor. Kurumların kültürlerini oluşturan ve ekipler üzerinde olumlu etki bırakan çeşitlilik ile takımlar, işletmelerin karşılaşabileceği zorlukları farklı açılardan daha derinlemesine inceleyerek daha etkin çözümler sunabiliyor. İnsan sermayesi ayrıntılarını açıklamaya gelince, şirketler genellikle finansallar üzerinden farklı ölçütler ile şirketin durumunu kamuya raporluyor, yönetici rakamlarını kamuoyu ile paylaşmıyorlar. Beşeri sermaye ölçütlerinin açıklanması çoğunlukla kamu denetimi altında olsa da bu trend ile bağımsız kuruluşlar şirketlere kamuya açıklama konusunda itici güç uygulamaya başladı. Böylece şirketler, cinsiyet eşitliği, azınlık temsili ve işten çıkarma oranı gibi belirteçler hakkında bilgi sunma baskısıyla veri paylaşımına başlıyor. Bu nedenle gün be gün daha fazla şirket, şeffaflığı tercih ederek yatırımcılar ve yatırım danışmanlığı gruplarını bu tür metriklerin ifşa edilmesi yönünde zorluyor. Bu şeffaflık talebi, şirketlerin maaş ve işe alım konularını daha şeffaf ve adaletli yapmasını sağlamaya başladı bile. Daha fazla şirket, çalışanlarıyla ve yerel topluluklarla birlikte çalışarak şeffaflık ve çeşitlilik ilkelerini geliştirmeye devam ediyor.

2-Gig Ekonomisine Karşı Savunma Oluşturmak
Birçok şirket, işgücünün belirli kısımlarında çalışanların davranışlarında serbest eğilimler görmeye başladı. Gig ekonomisinin hızla büyümesiyle yetenekli çalışanlar, birden çok şirket için çalışarak kendilerine daha fazla esneklik sağlayan sözleşmeler yapabiliyor. Bir işveren olarak, tam zamanlı çalışanlar için farklı yaklaşımları denemenin ve hangi çalışan grubunda hangi İK politikasının en iyi sonuç verdiğini analiz etmeniz, tüm çalışanların onları tatmin edecek ödüllendirme politikasını bulmanıza yardımcı olacaktır.

3-Yönetici Rolünü Yeniden Tanımlama
Çoğu çalışan liderliği yöneticilikle karıştırır. Çünkü genellikle şirketlerde orta düzey yönetici sayısı fazladır ve bu yönetici grubu ekibin zaman çizelgelerinin izlenmesinden, çalışanların performansının gözden geçirilmesine kadar her şeyden sorumludur. Fakat bu model artık iyi çalışmıyor ve kabul görmüyor; çünkü yönetimdeki üst düzey kişiler her zaman iyi bir gözetmen olamıyor. Yakın gelecekte, liderlik etmenin, yönetmenin ve gözlemlemenin ne anlama geldiklerinin yeniden tanımlanmasına şahit olacağız ve bu noktada İK’ya büyük rol düşecek.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Haz 2018
Benzer Haberler
BU TRENDLER İK’YI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİYOR
Kategori: Yönetim
GELİŞEBİLİR OLMAK!
Kategori: Yazarlar
REKABETTE ÖNE GEÇMENİN ANAHTARI: DİJİTAL İTİBAR YÖNETİMİ
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?