1 Haz 2018

ALBARAKA TÜRK, YURTDIŞINDA DİJİTAL KATILIM BANKACILIĞI ALANINDA İLK ADIMINI ATTI

Albaraka Türk, Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere ‘Insha” projesini hayata geçirdi. Insha, Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BaFin ve Almanya Merkez Bankası ECB tarafından tam bankacılık lisansı verilmiş, kurumsal firmalara bankacılık platformu sağlayan, Berlin merkezli solarisBank AG’nin ana bankacılık altyapısı üzerine inşa edildi. Bankacılık hizmet kanalları ve modüler yapısıyla Insha, önce Almanya’da sonrasında ise Kıta Avrupası’nda katılım bankacılığı hizmetleri vermeyi hedefliyor. Insha ilk etapta banka hesabı açma, hesap yönetimi, debit kart, ödemeler ve para transferi gibi temel bankacılık hizmetleri verecek. İkinci aşamada katılım bankacılığının temel ürünlerini sisteme dahil etmeyi planlayan Albaraka Türk, katılım bankacılığını hem dijital hem geleneksel kanallardan Avrupa’da yaymayı amaçlıyor.

ŞUBEYE GİTME ZORUNLULUĞU ORTADAN KALKIYOR
Tamamen dijital süreçler ve dijital ürünlerden meydana gelen Insha, fiziksel evrak ve şubeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak birkaç dakika içinde hesap açma imkânı sunuyor. Insha, sadece finansal hizmetler sunan bir uygulama değil, aynı zamanda kullanıcılarının günlük hayatlarına odaklanarak onlara hayatlarını kolaylaştıracak bir dizi uygulama da sunacak. Insha ilk aşamada Almanca, Türkçe ve İngilizce dillerinde müşterilerine seslenecek, ilerleyen dönemlerde ise Arapçayı da dil listesine eklemeyi planlıyor.

AVRUPA PAZARINA GİRİŞ STRATEJİSİNİN ÖNCÜSÜ
Insha projesinin Avrupa pazarına giriş stratejilerinin öncü parçası olduğunu belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Avrupa’da 20 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların dörtte biri de Almanya’da ikamet ediyor. Müslüman halklar, dil sorunu ve faiz hassasiyetinden dolayı yaşadıkları bu ülkelerde finansal hizmetlerden yararlanmakta sıkıntı çekiyor. Kendi ülkelerine para gönderme ve mecburi bazı bankacılık işlemlerini gerçekleştirmede dahi sorun yaşıyor” açıklamasında bulundu. Melikşah Utku, gerek Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların gerekse diğer ülke Müslümanlarının yaşadığı bu sorunlara bir çözüm getirmek ve katılım bankacılığını küresel anlamda geliştirmek amacıyla Insha’yı hayata geçirdiklerine dikkat çekti.

1 Haz 2018
Benzer Haberler
ALBARAKA TÜRK, YURTDIŞINDA DİJİTAL KATILIM BANKACILIĞI ALANINDA İLK ADIMINI ATTI
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?