1 Haz 2018

MB DEVREYE GİRDİ KUR ZİRVEDEN İNDİ!

Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri arasında gerçekleştirmiş olduğu negatif fiyatlama davranışı Nisan ayı itibariyle belirgin bir hal almaya başladı. Dolar/TL, Nisan ayının hemen başında 3,90-3,95 seviyeleri arasında seyrini sürdürürken zayıf lira / güçlü dolar sürecinin etkin bir rol oynadığı yaklaşık iki aylık bir zaman diliminde tarihi fiyatlamalar yaşandı. Özellikle Mayıs ayında piyasa en sıkıntılı dönemlerinden birine tanık oldu. Kurda nefes kesen tırmanışın nerede duracağını kimsenin bilemediği, TL’deki değer kaybının kontrol edilmez bir hal aldığı bu dönemde dolar 5 liraya dayandı. Mayıs ayı içinde euro/TL, 5.77 ve sterlin/TL 6.60 zirvelerine ulaştı. Dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’ün de üzerine çıkması, petrol fiyatlarındaki sert yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, son PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesi, yüksek enflasyon ve yüksek cari açık Türk Lirası’nın kan kaybetmesinde rol oynadı.

10 MİLYAR DOLARLIK LİKİDİTE ADIMI
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 7 Mayıs’ta başladığı likidite adımlarıyla yaklaşık 10 milyar dolar döviz likiditesini rahatlatıcı adım attı. Banka, zorunlu karşılık rezerv opsiyonu mekanizması döviz imkanı, TL depoları karşılığı döviz depoları ihalesi tutarları, Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri takvimi ve reeskont kredisi ödemelerine sabit TL kurdan ödeme hakkı gibi adımlarla Mayıs ayında yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz likiditesini serbest bırakmış oldu. Bu arada kurlardaki hızlı yükseliş, kaygıları artırınca ekonomi yönetimi, 9 Mayıs’ta Beştepe’de bir toplantı yapmak zorunda kaldı. Bu toplantıdan sonra Merkez Bankası’nın bir ara toplantı ile faiz artırabileceği beklentisi doğdu. Yaratılan faiz artırımı beklentisi piyasalarda bir durulma yarattı. Ancak beklenen hamle gelmeyince kurlar yeniden yükselmeye başladı. Merkez Bankası, 16 Mayıs’ta “piyasaları izliyoruz, gerekli adımlar atılacaktır” anlamında bir yazılı açıklama yaptı. Bu açıklama Merkez Bankası’nın faiz artırabileceği beklentisini yeniden canlandırdı. Ama arkası gelmeyince kurda yükseliş hız kesmeden devam etti.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İLE 3 PUANLIK FAİZ ARTIŞI
Türk Lirası, tarihinin en dalgalı günlerinden birini geçirirken, faiz konusunda ne zaman somut adım atacağı merak konusu olan Merkez Bankası’ndan beklenen hamle 24 Mayıs akşamı geldi. Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Merkez Bankası’ndan Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplandığına ilişkin açıklama yapıldı. TCMB politika faizi, faiz koridoru alt ve üst sınırında değişiklik yapmazken, en son nisan toplantısında 75 baz puan artırdığı ve piyasayı fonladığı Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 300 baz puan yükseltti. Böylece GLP faizi yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e çıktı.

FAİZ ARTIRIMI SONRASI OYNAKLIK DEVAM ETTİ
Merkez Bankası’nın faiz artırım hamlesi bu kez yerli yatırımcıyı ikna edemedi. 300 baz puanlık artırıma rağmen dolardaki yükselişin devam edeceğine yönelik inanç bireysel ve kurumsal yatırımcıyı alıma yönlendirdi. Faiz artırımının ardından uluslararası piyasalarda 4,54 TL’ye kadar düşen dolar, 25 Mayıs’ta yeniden 4,80 seviyelerini gördü. Faiz kararı sonrası günde, bireysel yatırımcıların ve şirketlerin 2,5 milyar dolarlık alım yaptığı tahmin edildi. Piyasada dalga boyunun çok yüksek olduğu vurgulanırken, bazı ekonomistlere göre, faiz artırımı sadece yangının büyümesini engelledi.

YENİ DÖVİZ HAMLESİ
Merkez Bankası, dövizdeki yükselişe karşı yeni bir adım atarak Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimi güncelledi. TCMB yaptığı duyuruda, 2018’in ikinci çeyreğinde gerçekleştirilecek Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimin güncellendiği belirtilerek, “Anılan dönemde ihaleler yoluyla oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarı mevcut 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabilecektir. 2018 yılı boyunca vadeli döviz satım pozisyon tutarının ulaşabileceği üst sınır 10 milyar dolar olarak belirlenmiştir” ifadesine yer verdi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN HAZİRAN SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

1 Haz 2018
Benzer Haberler
KENTSEL LOJİSTİK ÇÖZÜMLERE TALEP ARTABİLİR
Kategori:
3 YILLIK YOL HARİTASINA 3D FORMÜLÜ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
TİCARET SAVAŞININ PİMİ ÇEKİLDİ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?