4 May 2018

OYAK PORT İÇİN İMZALAR ATILDI

OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri AŞ, uluslararası standartlarda 16 adet Ro-Ro terminali sahibi ve işletmecisi olan Japon denizcilik şirketi Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile ortak liman yatırımına imza attı. 110 milyon dolarlık yatırım ile Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinin Yarımca bölgesindeki 235 bin metrekarelik arazi üzerine kurulacak olan OYAK Port’ta ortaklık yapısı yüzde 55 OYAK Denizcilik, yüzde 45 NYK Line şeklinde olacak. Otomotiv sektörüne yönelik olarak hizmet verecek olan ihtisas limanının inşası 2018’de başlayacak. Limanın 2019’da hizmete girmesi planlanıyor.

YILLIK ELLEÇLEME KAPASİTESİ 780 BİN
Yükselen otomotiv ihracatı hacminin yarattığı yeni ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak olan OYAK Port, uluslararası lojistik trafiğinin de merkezi olmayı hedefliyor. İlk etapta yaklaşık 1000, sonrasında da ilave 500 kişi ile toplam bin 500 kişiye istihdam alanı yaratacak olan limanın, uluslararası otomobil markalarının ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelmesi planlanıyor. Yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesiyle sadece otomotiv sektörüne hizmet verecek olan limanın, Türkiye’nin 1 numaralı ‘otomotiv odaklı Ro-Ro limanı’ olması hedefleniyor. Yatırım tutarının şirket paylarına göre karşılanacağı OYAK Port’ta demiryolu taşımacılığı ve diğer alternatifler de incelenirken, limandan sadece otomobil değil hafif ticari araç ihracat-ithalatı da yapılacak.

ERDEM: “DOĞU VE BATI ARASINDA HUB OLACAK”
26 aydır Türkiye’de ihracat lideri olan ve toplam ihracattan yüzde 21 pay alan otomotiv sektörünün gelecek yıllarda Türkiye ekonomisi için önemli rol oynayacağını ifade eden OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Uluslararası otomotiv ticaretinin liderleriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde, sektörün küresel standartlarda ve yüksek kapasiteli bir limana ihtiyacı olduğunu gördük. Ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik yaptığı yatırımlarla tanınan OYAK, her zaman olduğu gibi yine elini taşın altına koydu ve bugün ülkemize yeni bir katma değer sağlayacak olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi. OYAK Port’un doğu-batı arasında hub olacağını söyleyen Erdem, başlangıçta yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesine sahip olacak limanın yıllar içerisinde elleçleme kapasitesinin 1 milyona ulaşacağını söyledi.

“YÜKSEK STANDART VE UYGUN MALİYETLE HİZMET SUNACAĞIZ”
İnşaat sırasında 500 kişi, bitiminde ise ilave 500 kişi ile 1000 kişilik bir istihdam yaratacaklarını belirten Erdem, açık ve kapalı olmak üzere toplam 16 bin araçlık park kapasitesine sahip olacak OYAK Port’a aynı anda 2 Ro-Ro gemisinin yanaşabileceğini vurguladı. “Yüksek standart ve uygun maliyetlerle hizmet sunacağız. İthalat ve ihracatçıların hizmetlerimizden memnun kalacağına eminiz” diyen Erdem, sorulan bir soru üzerine de limanın sadece OYAK Renault’un taşımalarını yapmak için hayata geçmeyeceğini diğer tüm otomotiv markalarının limanı kullanmasının planlandığının altını çizdi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
OYAK PORT İÇİN İMZALAR ATILDI
Kategori: Denizyolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?