4 May 2018

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLAYACAK EN YENİ TEKNOLOJİLER

CANON EURASIA İŞ ÇÖZÜMLERİ ÜRÜN VE İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ BORA ŞAR

Canon’un BT profesyonelleri ile yaptığı son araştırmada, işletmelerin yüzde 80’i tam anlamıyla dijital dönüşümü gerçekleştirdiğini düşünmüyorken; yüzde 23’ü ise dijital dönüşümün henüz ilk safhalarında olduğunu hissediyor. Araştırma sonucunda, 2018’de daha çok işletmenin teknolojik değişimi uygulayacağı ve yeni teknolojileri mevcut operasyonlarına daha iyi entegre edecekleri öngörülüyor. Gün geçtikçe hızla gelişen teknoloji ekseninde nesnelerin internetinden (IoT), blok zincire; sohbet robotlarından makine öğrenimi ve sanal gerçekliğe kadar çeşitli yeniliklerin dijital dönüşümü tamamlayacağı tahmin ediliyor.

BLOK ZİNCİRİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN SEVİYESİNİ YÜKSELTECEK
Başta kripto paraya olanak sağlamak için geliştirilmiş blok zinciri, son yıllarda finansal hizmetler sektörünü de önemli derecede etkiledi. Blok zincirinin takip eden on yıl içinde uzay yolculuğundan insanların nasıl oy vereceklerine kadar birçok alanda kullanılması planlanıyor. Küresel bir ağ genelinde paylaşılan işlemsel bir veri tabanı olan blok zincirinin Bitcoin ile özdeşleşmesi birçok kişi tarafından anlaşılamamış olmasına rağmen 2018’de gerek işletmelerin gerekse tüketicilerin blok zincire erişiminde büyük adımlar atılması bekleniyor.

SAĞLIK, SİGORTA VE İMALAT SEKTÖRLERİNDE DİJİTAL TEKNOLOJİ KULLANIMI ARTACAK
İlerleyen dönemlerde blok zincir teknolojisinin, işletmeler tarafından kontratlar, dijital ödeme sistemleri ve bulut depolamadaki iyileştirme alanlarında kullanılması öngörülüyor. Öte yandan blok zinciri, Bitcoin gibi merkezi kayıt sistemi olmadan kişiden kişiye sigorta sunarak prim maliyetlerini düşürmeye, taleplerin daha hızlı doğrulanmasına ve işlenmesine fırsat sağlıyor. Sağlık sektöründe ise blok zinciri elektronik kayıtlara geçme sürecini hızlandırıyor.

DİJİTAL İŞ STRATEJİLERİ İŞLETMENİN KALBİNE ULAŞACAK
Yapay zekâ ve büyük veri altyapıları, işletmelerin yeni ortaklıklar, çalışma yöntemleri oluşturmalarını, müşteri deneyimleri yaratmalarını ve işleri dönüştürmelerini şekillendiriyor. Değişen teknoloji, BT rollerinin değişmesini sağlıyor. Artan rekabet ile yarışabilmek için daha çok işletme dijitalleşmeyi önceliklendiriyor. Genç şirketler, geleneksel hizmetleri daha düşük maliyetle elde edecekleri için dijital stratejiyi tercih ediyor ve ilerleyen dönemlerde bu şirketlerin başarılı olacağı tahmin ediliyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
MITSUBISHI, TÜRK SANAYİSİNİ GELECEĞİN DİJİTAL FABRİKALARINA HAZIRLIYOR
Kategori:
PLATFORM VE EKOSİSTEM STRATEJİSİ SAYISAL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIYOR
Kategori: Güncel Haberler
LİMANLARDA DİJİTAL DÖNÜŞÜM
Kategori: Denizyolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?