4 May 2018

YENİ TEKNOLOJİ “KARMA GERÇEKLİK” ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRECEK

DASSAULT SYSTÈMES 3DEXCITE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ CHRISTIAN RIES

VR sanal dünyayı oluşturan içeriğin ve teknolojinin bir bileşimi. Genellikle VR başlıklarıyla erişiliyor veya CAVE gibi çoklu olarak yansıtılan bir ortam tarafından oluşturuluyor, gerçek görünse bile, sizi, fiziksel gerçeklikten ayrı bir dünyaya götürüyor. Çünkü VR etkili biçimde gerçekliğin yerini alıyor. AR ise görseller, grafikler, ses, dokunuşlar veya GPS gibi bilgisayarla oluşturulan içeriklerle artırılmış, fiziksel gerçek bir dünya ortamının canlı görünümünü sağlayan bir teknoloji. Buna bazen ‘bilgisayar aracılığıyla sağlanan gerçeklik’ adı veriliyor, algıyı değiştiriyor ve zenginleştiriyor. Karma Gerçeklik (MR) ise bu her iki teknolojinin bir karışımı. Kullanıcıların mekan ve zaman anlamında gerçek ortamın farkında olurken, sanal bir dünyaya girmelerini sağlıyor. Ve temelde sosyal bir boyut ekliyor. Bu sosyal etkileşim önemli çünkü bulundukları yerden bağımsız olarak insanların sanal olarak aynı dijital yerde bulunmalarını ve aynı şeyleri deneyimlemelerini sağlıyor. MR alıştırma ve eğitim alanında önemli uygulamalara sahip çünkü yerden bağımsız olarak insanlar için sanal dünyalar oluşturuyor. Bu, kaynakları yetersiz olan yerlerde eğitimsel olarak bulut esaslı öğrenme açısından çok önemli bir fayda sağlayabilir. MR, ticarette insanların ellerindeki görevlere odaklanmak için ayarlanabilir sanal bir soyutlama düzeyinde uzaktan iş birliği yapmalarını sağlıyor. Sağlık hizmetlerinde, tüm insan modelleri ve belirli organlar hayata geçirilebiliyor. Uzaktaki bir cerrahın veya sağlık hizmetleri uzmanının kontrol ettiği robotları kullanarak, uzaktaki işlemleri ve prosedürleri yürütmesi bile mümkün hale gelecek.

GELECEĞİN İŞ GÜCÜ İÇİN DENEYİMLER
Deneyimler, sadece veri kullanımıyla ilgili değiller, bunlar aynı zamanda bilgiyi ve teknik veriyi sağlıyor. MR deneyimleri, bilim insanlarının, mühendislerin, pazarlama profesyonellerinin ve ayrıca kullanıcıların ve müşterilerin, gelecekteki ürünleri, fiziksel olarak mevcut olmalarından bile önce görsel olarak göstermelerini, simüle etmelerini ve bunlarla etkileşim kurmalarını sağlıyor. Avantajları çok fazla ve yalnızca hayal gücüyle sınırlı. MR, ürünlere etki eden tüm parametrelerin iyice anlaşılmasını sağlayarak gizli sorunları veya arızaları tanımlamaya yardımcı oluyor.

SÜRÜŞ TEKNOLOJİSİ
Otomotiv sektörü, müşteri katılımı için yeni fırsatlar sağladığından bu teknolojiyi kucaklama konusunda öncü durumda. Alışveriş merkezlerinde ve bayilerdeki oto galeriler, potansiyel müşterilerin seçeneklerini ve yapılandırma tercihlerini anlamasına yardım etmek için MR kullanabiliyor. Galerideki sadece birkaç fiziksel araçla ve MR kullanımıyla, müşteriler tüm seçenekleri görebiliyor ve hatta araçları kendi sürüşlerinde görselleştirerek teknolojiyi galerinin dışında bile kullanabiliyor. Bu durum, insanların, sadece hayal güçlerine güvenmek yerine, gündelik yaşamlarında ve ortamlarında tercih ettikleri arabanın gerçekliğinin nasıl görüneceğini ve hissettireceğini deneyimlemesini sağladığından destek buluyor. Bu ‘Gördüğünü Alırsın’ durumunun diğer bir faydalı etkisi, müşteri memnuniyetindeki artıştır çünkü bu durum beklentilerin gerçekle örtüşmesine yardımcı oluyor. Trendler, MR deneyimleri arttıkça, bu teknolojinin hayatın daha fazla alanına girmesinin muhtemel olduğunu gösteriyor. Zamanla, neyin gerçek neyin gerçek dışı olduğunu bilmenin imkansız ve gereksiz olması da olası. Gerçeklikler simülasyonlarla birleşecek. İnsanlar ve işletmeler en kullanışlı ve doğal teknolojileri kullanacak. Örneğin yiyeceklerin içindekiler, tariflerle birlikte potansiyellerini ortaya koyabileceğinden, alıcılar bir gerçeklik karışımından faydalanabilecek. MR kurulumu içinde giysiler denenecek. Kıtalar kadar uzak bile olsalar, arkadaşlar ve meslektaşlar mevcut ve ortak bir şeyler yapılabilir olacak. MR, insanların ‘şeylere’ bağlanmasını ve bunları yoğun olarak deneyimlemesini sağladığından, kavrayış ve inovasyon çok daha kolay meydana geliyor. İnsanların sorunları farklı perspektiflerden anlamasına ve farklı becerileri ve bilgiyi etkinleştirmesine yardım ediyor. Tasarımlar, insan grupları arasında hızlıca tekrarlanabilir hale geliyor. Bu şekilde, her olasılığı ele alan, hatasız tasarımlara doğru ilerlemek mümkün oluyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
YENİ TEKNOLOJİ “KARMA GERÇEKLİK” ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRECEK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?