4 May 2018

UNIVERSAL ROBOTS YÜZDE 100 BÜYÜYECEK

Ürünleri ile maliyet tasarrufu, kalitede gelişme ve yüksek performans sağlayan Universal Robots, 2016 yılına göre yüzde 72 büyüyerek 170 milyon dolar ciro elde etti. Türkiye’yi pazarda parlayan bir ülke olarak gördüklerini belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, 2017’de yakaladıkları büyümeyi 2018 yılında da sürdüreceklerine olan inancını belirtiyor.

İş birliğine dayalı Cobot ile Türkiye pazarına giriş yaptınız. Cobotlarınızla kullanıcılara nasıl yenilikler sunuyorsunuz?

Cobotun robottan en önemli farkı, insanlarla etkileşim halinde olması. İnsan, bu etkileşimde, her zaman üretimin içinde ana faktör olarak konumlanıyor. Cobotlar insan yanındayken ya da uzaktan kontrol edilebilir şekilde rahat bir çalışma imkanı sunuyor. Oldukça kolay bir programlama ve esnek, dayanıklı, yüksek hassasiyete sahip kolları ile çok yönlü işlerde kullanılabiliyor. Özellikle, günümüz üretim süreçlerinin değişime uğrayarak esnek bir hale gelmesi, üretim teknolojilerini de bu yönde bir değişime zorluyor. Öyle ki, cobot’lar modüler yapısıyla, alan işgal etmeden dar alanlarda istenilen pozisyonda konumlandırılarak çalışıyor, kolayca yer değiştirebiliyor, farklı uygulamalarda kullanılabiliyor. En küçük geleneksel endüstriyel robotlardan yüzde 40 daha hafif olan cobot, insanlar için hiçbir tehlike oluşturmuyor. Geleneksel robotlara göre güvenlik standartları daha yüksek olduğundan, güvenlik kafesi olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkanı sunuyor. Dünya ortalaması göz önüne alındığında maliyet olarak da bir yıldan daha az zamanda yatırım getirisi sağlıyor. MIT Üniversitesi araştırmacıları tarafından 2016’da yapılan bir çalışmada insan-cobot iş birliğinin, tek başına çalışan insan ya da robottan yüzde 85 daha üretken olduğu tespit edildi. Cobot avantajıyla, çalışanlar daha yaratıcı işlere yönelme imkanı yakalayabiliyor.

Universal Robots, Türkiye pazarını nasıl görüyor?

Türkiye’yi pazarda parlayan bir ülke olarak görüyoruz. Uluslararası Robot Federasyonu raporları dikkate alındığında; özellikle yıllık robot kullanılarak proje yapılma sayısı ve robot satışlarının diğer bölge ülkelere göre fazla olması, Türkiye’yi farklı bir konuma getiriyor. Türkiye’deki yıllık robotlu otomasyon ve robot satışları oranı yüzde 35 ila 40 oranında artarak devam ediyor. Üstelik bu rakamlar, yalnızca birinci el robotlar için. Ayrıca, dünya robot yoğunluğu ortalaması ile Türkiye ortalaması değerlendirildiğinde, insan emeğine dayalı üretimin fazla olduğu Türkiye’de, cobotun insanlarla birlikte üretimde kullanımının artacağını gözlemliyorum.

ROBOT TEKNOLOJİLERİ ENDÜSTRİ 4.0’IN EN BÜYÜK VE GÖRÜNÜR GÜCÜ

Her sektörü derinden etkileyen Endüstri 4.0’la birlikte gelen yeni dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz? Robot teknolojilerinin Endüstri 4.0 devriminde nasıl bir payı bulunuyor?

Tarihsel olarak baktığımızda, her endüstri devrimi sonrası üretim süreçleri ve teknolojilerinde değişimlerin meydana geldiğini görürüz. Endüstri 4.0 akıllı yapılar ve teknolojilerle daha verimli iş modelleri sunuyor. Bu iş modelleri insanların zaman ve mekandan bağımsız şekilde başkalarıyla interaktif kalmasını, işin gerektirdiği ihtiyaçlara göre esnek olmasını, maliyetin azaltılmasını, sanallaştırma ve simülasyonla gerçek zamanlı çalışmaları sağlıyor. Robot teknolojileri de Endüstri 4.0 devriminin en büyük ve görünür gücünü temsil ediyor.

Endüstri 4.0’ın getirdiği rekabet ortamında rakiplerinizden ayrılmak adına neler yapıyorsunuz?

Endüsti 4.0 kapsamında sunulan tüm üretim süreçlerini, Universal Robots ürünleri cobotlar teknolojik alt yapılarıyla karşılayabiliyor. Bunun dışında insan faktörünün bu sürecin en önemli odak noktası olduğunu değerlendirerek insan-makine iş birliğine önemli katkılar sunuyor. Bu da sanayide yer alan küçük KOBİ’lerden en büyük fabrikalara önemli avantajlar sağlıyor. Teknolojik üretimi, herkesin ulaşabileceği bir platforma taşıyor. Böylece, cobotlar otomasyonu herkes için ulaşılabilir hale getiriyor. Bu da küçük üretim adetlerine fakat yüksek çeşitliliğe sahip küçük ölçekteki fabrikalardan yüksek miktarda üretim yapan büyük işletmelere kadar geniş bir yelpazede gerçek anlamda esneklik sağlıyor. Yatırım maliyetleri değerlendirildiğinde teknolojik altyapısı Endüstri 4.0’a geçmeye uygun olmayan firmalara önemli bir anahtar olma niteliği taşıyor. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, insan ile beraber çalışmaya uygun yapımızla kullanıcılara avantaj sağlıyoruz. Enerji verimliliği, az alan kaplamasıyla sağlanan alan tasarrufuyla da işletmelerin maliyetlerini azaltıyoruz. Universal Robots ürünlerimizle metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer gibi birçok sektöre hizmet sağlıyoruz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
UNIVERSAL ROBOTS YÜZDE 100 BÜYÜYECEK
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?