4 May 2018

GİRİŞİMCİLERE ŞİRKET DESTEĞİ

Şirketlerin gelişmesinin itici gücü inovasyondan ve yenilikten geçiyor. İnovasyon ise artık opsiyonel değil. Değişim rüzgârları eserken, şirketler ancak kendilerini geliştirerek ayakta kalabiliyor. Bu nedenle bugün kurumları sağlam adımlarla geleceğe taşıyacak en önemli unsurun kurumsal inovasyon ve girişimcilik olduğu görülüyor. Şirketler de bunun farkında ve uygulamaya soktukları birçok proje ve yaptıkları yatırımlarla girişimciliği destekliyor.

TÜRKİYE İŞ BANKASI, GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNE YATIRIMDA HIZ KESMİYOR
Startup’ları rakipten çok iş ortakları, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına çözüm ortakları olarak gören İş Bankası, genç ve dinamik bir kadrosunu Kolektif House bünyesinde konumlandırdı. Banka, girişimcilik ekosistemine yönelik yatırımlarını 2017 yılında Workup girişimcilik programının hayata geçmesine destek vererek bir üst seviyeye taşıdı. İş Bankası’nın ana desteğiyle Mayıs 2017’de başlatılan Workup Girişimcilik Programı’na şimdiye kadar toplam 26 girişim kabul edildi. Bu girişimlerden e-kira, Overstruct, Stubridge, Mangr, Banamama, Octovan ve Boostfy Kasım 2017’de, ilk dönem programına sonradan dahil olan Scode ve LittleSleeper ise Ocak 2018’de mezun oldu. Kasım 2017’den bu yana programa dahil olan ve halen programa devam eden girişimler ise Pacer, Tarlamvar, Leafinbox, Kolayfit, Glamy, Coingo, Clotie, Bakkaldan, Adverport, Smopin, Tubupay, Glocalzone ve Animega’dan oluşuyor. Programda girişimler alanında uzman kişiler ve banka yöneticilerinden düzenli şekilde mentorluk desteği alma imkanına sahip olup, iş fikri geliştirme, yalın girişimcilik metotları, araştırma ve müşteri geliştirme, ekip kurma ve yönetme, hukuk, finans ve muhasebe, sunum teknikleri, satış ve pazarlama, devlet hibeleri ve teknik konularda ücretsiz danışmanlık hizmetine erişebiliyor. Programa dahil olan tüm girişimler, aynı zamanda birer Kolektif House üyesi olduğu için, Kolektif House’un sunduğu tüm etkinliklere katılım, ayrıcalıklardan yararlanma ve networking yapma fırsatı da bulabiliyor.

YAPI KREDİ SON İKİ YILDA 1000’DEN FAZLA STARTUP’I RADARINA ALDI
Yapı Kredi uzun bir süredir Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarında düzenlenen girişimcilik etkinliklerini yakından takip ediyor. Özellikle fintech üzerine çalışan startup’larla ilgili olan Yapı Kredi, ödeme sistemlerinden yatırım danışmanlığına, bütçe planlamadan biyometriye ve güvenliğe kadar birçok farklı alanda, sadece son iki senede binin üzerinde startup’ı inceledi. Startup teknolojilerini, ticarileşebilirlik, sürdürülebilirlik, iş süreçlerine entegre edilebilirlik gibi farklı açılardan değerlendiren Yapı Kredi, bu kriterlere göre başarı yakalayabileceğini düşündüğü startuplarla iletişime geçiyor. Banka, geleceğin bankacılığını tasarlama yolunda gençleri ve girişimcileri destekleyecek yatırımlara imza atıyor. Bu kapsamda yazılım geliştirmeyi öğrenmek ve öğrendikleri ile üretime katkıda bulunmak isteyen herkese açık ve ücretsiz bir program olan Code.Yapı Kredi’yi hayata geçirdi. Yapı Kredi program kapsamında, fikirlerini bir adım daha öteye taşımak isteyen girişimcilere yol gösterip, yenilikçi girişimlerinde onlara eşlik etmeyi istiyor. Code.Yapı Kredi kapsamında düzenlenen Yapı Kredi Hackathon ile yaratıcılığına güvenen, fintech alanına ilgi duyan herkesi kendi aralarında takım kurmaya ve yenilikçi ürün, hizmet fikirleri geliştirmeye teşvik edildi. Sektörün en geniş uygulama programlama ara yüzü seti katılımcıların kullanımına açıldı. Bu sayede yarışmacıların projelerinde derinlemesine çözümler hayata geçirebilmeleri desteklendi. Yapı Kredi, önümüzdeki dönemde de başta fintech girişimleri olmak üzere farklı konular üzerine odaklanan startuplarla iş birliklerine devam edecek.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
GİRİŞİMCİLERE ŞİRKET DESTEĞİ
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?