4 May 2018

İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİMDEN MEMNUN

Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, Türkiye’yi erken seçime götürme konusunda uzlaştı ve 24 Haziran’da erken seçime gidilmesi yönünde karar alındı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, genel seçimlerin normal tarihinden 15 ay önce yapılmasını önermesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verildiğini duyurdu. Bu açıklama ile birlikte erken seçim süreci de fiilen başlamış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararının gerekçesini, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, makroekonomi ve büyük yatırımlara yönelik kararlar ile hükümet işleyişindeki olası aksaklıkların önlenmesi olarak açıkladı. Muhalefet partileri de seçime hazır olduklarını bildiren açıklamalar yaptı. İş dünyası örgütleri, yayınladıkları bildirilerle seçime destek mesajı verdi.

“GÜNDEM YENİDEN EKONOMİ OLMALI”
“Alınan erken seçim kararının ülkemiz açısından en iyi sonuçlara vesile olmasını diliyoruz” diyen Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ise açıklamasında “Seçimlere kadar olan dönemde makroekonomik istikrarı gözetecek politikalara öncelik verilmeli, finansal istikrarı zedeleyecek uygulamalardan kaçınılmalı” vurgusu yaptı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir süreden beri seçimlerin erkene alınacağına dair piyasada söylentiler olduğunu ve bu durumun bir belirsizlik oluşturduğunu bildirdi. Büyükekşi, “Uzlaşılan erken seçim tarihi ile belirsizliği sona erdirmiş oldu. Seçimin, bu yılın ilk yapılacak olmasını ekonomimiz ve ihracat camiası açısından olumlu buluyoruz. Seçimleri tamamladıktan sonra daha net bir gelecek vizyonu ile Türkiye olarak çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

PİYASALARDAN POZİTİF TEPKİ
Erken seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklanmasının ardından döviz kurları ve faizlerde düşüş yaşanırken, borsa düşüş eğilimini sonlandırdı. Kısa sürede siyasi belirsizliğin son bulacağı algısı ve yaklaşık 60 günlük bu sürenin olası popülist politikalar için yeterli zaman tanımayacağı beklentisi piyasaların toparlanmasında etkili oldu. Erken seçim kararının ardından TL’deki değer kazancı yüzde 2’ye, borsada kazançlar yüzde 3’e yaklaşırken tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilde son bir haftalık dönemde düşüş 90 baz puanı aştı. Euro/TL 5, sepet bazında TL ise 4,50 seviyesinin altını gördü. Erken seçim kararı, BIST 100 endeksinin 4 hafta süren düşüşünü sonlandırarak yükselişe geçmesini sağladı. Borsa İstanbul’da hisse senetleri, haftalık bazda 4 hafta süren düşüş eğilimini sonlandırarak yükselişe geçti. BIST 100 endeksi, 12 Şubat haftasından bu yana ilk kez yüzde 1’in üzerinde yükseliş kaydetti. Endeks, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim kararını açıklaması sonrası yükselişe geçerek 112.406 puana kadar çıktı.

DOLAR 4 TL’YE KADAR İNDİ AMA…
Artan jeopolitik riskler, ABD yaptırımları sonrası Rus piyasalarında yaşanan sert kayıplar ve kendi iç riskleri nedeniyle bir süredir yükseliş yönünde hareket eden dolar/TL, 11 Nisan’da 4,1944 ile tarihi zirvesini yeniledi. Bu seviyeden gevşeyen kur, erken seçim açıklaması sonrası düşüşünü hızlandırdı. Erken seçim açıklaması öncesi 4,0950 civarında seyreden dolar/TL açıklama sonrası 4,01’e kadar geriledi. TL, dolar karşısında açıklamanın ardından yaklaşık yüzde 2 değer kazanarak gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimi oldu. Ancak bu hızlı tepkinin ardından, yurtdışı dinamiklerin de etkisiyle kur yeniden 4,10 seviyelerine doğru hareketlendi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MAYIS SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

4 May 2018
Benzer Haberler
“İŞ DÜNYASI ÇIKIŞ ARIYOR”
Kategori: Güncel Haberler
ENDÜSTRİ 4.0 YATIRIMLARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Kategori:
“İŞ DÜNYASI ÇIKIŞ ARIYOR”
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR