3 Nis 2018

FIAT PROFESSIONAL İKİ YENİ ÜRÜNLE BÜYÜYOR

Yıllık 450 bin adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye otomotiv sektörünün üretim rekortmeni olan Tofaş, 50’nci yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlik kapsamında ticari araç basınıyla bir araya geldi. Tofaş’ın üretim tesisini de gezen basın mensuplarına Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat Professional Pazarlama Müdürü Hasan Erdoğan ve Tofaş Bursa Fabrikası Üretim Direktörü Recep Temizesen ev sahipliği yaptı. Fiat Professional’ın amiral gemisi Fiat Doblo’nun yeni 1.4 litre benzinli versiyonunun Türkiye’de ilk kez tanıtıldığı organizasyonda basın mensupları yeni aracı test etme imkanına da sahip oldu. Toplantıda, Türkiye’de Tofaş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Fiat Professional’ın 2018 hedefleri paylaşıldı.

YÜZDE 25 PAZAR PAYI
Geçtiğimiz yıl, Türkiye’deki hafif ticari araç bayi teşkilatlanmasını güçlendirecek bir adımla Fiat Professional markası altında yeniden yapılandıklarını hatırlatan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, söz konusu oluşumla beraber Fiat Professional’ın hafif ticari araç pazarında, güçlü ürün gamı ve yaygın bayi teşkilatlanmasıyla büyümesini sürdürdüğünü belirtti. 2017 yılının büyüme yılı olduğunu ifade eden ve Türkiye’de 233 bin ticari araç satışı gerçekleştiğini hatırlatan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Fiat Professional olarak, geçtiğimiz yıl 58 bin adedin üzerinde satış gerçekleştirdik ve bir önceki yıla göre yüzde 1,5 artışla pazardan yüzde 25 pay aldık. Şu anda satış adetlerimizle tüm Fiat Professional dünyasında İtalya’dan sonra en iyi performansı gösteren ülke konumundayız” dedi.

DOBLO VE FIORINO’NUN TOPLAM ÜRETİM ADEDİ 3 MİLYONU AŞTI
Türkiye’de üretilen ve dünyanın dört bir yanına ihracatı gerçekleştirilen Doblo ve Fiorino’nun iç pazarda önemli bir paya sahip olduğunu ifade eden Altan Aytaç, “Doblo, 25 bin 120, Fiorino ise 26 bin adet satış rakamına ulaşarak 2017 yılında kendi sınıflarının en çok satan modelleri oldu. Her iki modelimiz de bizler için çok önemli. Doblo’yu 2000, Fiorino’yu ise 2007 yılından bu yana üretiyoruz. Modellerimiz yurt içinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da beğeni ile karşılandı; pek çok önemli ödüle layık görüldü. Bu iki yıldız modelimizin ilk günden itibaren toplam üretim rakamı ise 3 milyon adedi geçerek bizlere önemli bir gurur yaşatıyor. Bu üretimin yaklaşık yüzde 25’inin satışını iç pazarda gerçekleştirdik” dedi.

İLK İKİ AYDA PAZAR PAYI YÜZDE 2 ARTTI
Ducato ve Fullback modellerinde ise geçtiğimiz yıl toplam 6 bin 600 adet üzerinde satış gerçekleştirdiklerini ve bu adetlerle Fiat Professional olarak 58 bin adet üzerinde satış rakamına ulaştıkları bilgisini veren Aytaç, “2018 yılında toplam pazarın 950 bin-1 milyon adetler arasında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Fiat Professional olarak, 2018 yılında 60 bin adetlik satış rakamına ulaşarak pazar payımızı artırmayı, yüzde 25’in üzerine taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Yılın ilk iki ayının yaklaşık 80 bin adetlerde kapandığını ifade eden Aytaç, geçen yıla göre 2 bin adetlik bir düşüş görüldüğünü, Fiat’ın ise ilk iki ayda pazar payında yüzde 2 artış yaşandığını belirtti.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2018
Benzer Haberler
DOBLO’NUN KUZEY AMERİKA İHRACATI 60 BİNE YAKLAŞTI
Kategori: Güncel Haberler
TOFAŞ’TAN 10 YILDA 2.8 MİLYAR DOLAR YATIRIM
Kategori: Güncel Haberler
TOFAŞ’TAN ÇEVREYE BÜYÜK KATKI
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?