3 Nis 2018

GÜNAYDIN GROUP DÜNYANIN ‘EN’LERİNE GİRMEYİ HEDEFLİYOR

Geçtiğimiz yıl yaptığı 30 milyon TL’lik yatırımın 10 milyon TL’sini demiryoluna ayıran firma, bu yıl Konya ve Ankara’da lojistik merkez kurmayı hedefliyor. “Hedefimiz sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi lojistik firmaları arasında bulunmak” diyen Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, bunu başarmanın yolunun ise lojistiğin tüm modlarıyla birlikte doğru büyümekten geçtiğini vurguluyor.

Sizce 2018 yılında lojistik sektörünü nasıl bir yıl bekliyor? Lojistik sektöründe yaşanan gelişime paralel olarak Günaydın Group olarak nasıl bir yıl geçirmeyi planlıyorsunuz?

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülke ekonomisi sağlam temellere oturduğunu ispatladı. Mevcut büyüme rakamları da umut vaat ediyor. 2018 yılında lojistik sektörünün büyümeye devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. Lojistik, doğası gereği her zaman ekonominin birkaç kat üstünde büyüme gösteriyor. Kredi değerlendirme kuruluşları, 2018 yılı için Türkiye’nin yüzde 5 civarında büyüme göstereceğini öngörüyor. Lojistik sektörünün de olağan şartlarda ülke ekonomisinin 3 katı büyüme göstereceğini hesaplarsak 2018 yılında sektörde yüzde 15’lik bir büyüme bekliyoruz. Diğer yandan Türkiye’nin önümüzdeki dönem için çok şanslı bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Suriye’deki savaş bittiğinde ve çevremizdeki diğer karışıklıklar sona erdiğinde bu bölgelerin imarında Türkiye önemli bir rol oynayacak. Bu bölgelere çok sayıda ürün ihraç edilecek ve lojistiğe de bu anlamda büyük görev düşecek. Biz de bu noktada dikkatimizi o bölgeye verdik. Günaydın Group ise faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde 2017 yılında yüzde 30 ile 35 arasında reel büyüme gerçekleştirdi. 2018’de yatırımlarımızla büyüme rakamımızı reelde yüzde 25’lere taşıyacağımızı düşünüyoruz.

DEMİRYOLUNA 10 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Günaydın Group hava, kara ve deniz taşımacılığının ardından, son dönemde demiryolu taşımacılığına da ağırlık vermeye başladı. Biraz bundan söz eder misiniz?

Evet, son dönemde demiryolu taşımacılığına büyük ağırlık verdik. 2017 yılında yaptığımız 30 milyon TL’lik yatırımın 10 milyon TL’sini raylı sistemlerde kullandık. 2018 yılında da raylı sistemlere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Demiryolu taşımacılığı tüm dağılımımızda yaklaşık yüzde 2-3’lük bir yer tutuyor. Buna rağmen yatırımımızın üçte birlik kısmını bu alana yönlendirdik. Biz demiryolundaki geleceği görüyor ve bu alanda güçlü olmamız gerektiğine inanıyoruz. Elbette belli sıkıntılarımız var ve istediğimiz hızda yol alamıyoruz. Ancak hükümet de demiryolu taşımacılığının önemini kavramış ve bu alana yatırım yapmaya başlamış durumda. Daha yolumuz uzun ve gelecekte güzel işler başaracağız.

“KONYA VE ANKARA’DA LOJİSTİK MERKEZİ KURMAYI PLANLIYORUZ”

Yeni lojistik merkezi yatırımlarınız da olacak mı?

Bölgesel olarak Türkiye’nin birçok kentinde faaliyet gösteriyoruz. Son dönemde Balıkesir’de kurduğumuz lojistik merkezinde büyümeye devam ediyoruz. 2018 planlarımıza göre Konya ve Ankara’da lojistik merkezi kurma hedefimiz var. Bu planları 2018 yılında faaliyete geçirmek için çalışmaları sürdürüyoruz. Hedefimiz sadece Türkiye’nin en iyi lojistik firması değil, dünyanın arasında bulunmak. Bunu başarmanın yolu ise lojistiğin tüm modlarıyla birlikte doğru büyümekten geçiyor.

Biraz da sektörü değerlendirirsek, lojistik sektörü her dönem farklı zorluklar yaşıyor. Bugün baktığımızda temel sorunlar sizce neler?

Lojistik sektörü ülkeler için stratejik önem taşır ve ülke ekonomisinin kalkınmasında oldukça büyük rol oynar. Bugün bakıldığında sektörde yaşanan en büyük sorunlardan biri düşük kâr marjları. Türk lojistik sektörü zor zamanlarda kendini defalarca ispat etti. Artık sıra dünya çapında rekabet etmekde ve biz sektör olarak bu güce sahibiz. Ancak devletimizin de bu anlamda sektörümüzü desteklemesi gerekiyor. Diğer yandan taşımacılık üretimin olmazsa olmazıdır, ürünlerinizi doğru pazarlara zamanında ulaştıramıyorsanız üretmenizin de bir anlamı olmaz. Bu nedenle ihracatçıların da daha duyarlı olmaları gerekiyor; sektördeki oyuncuların yaşatılması şart.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2018
Benzer Haberler
GÜNAYDIN GROUP DÜNYANIN ‘EN’LERİNE GİRMEYİ HEDEFLİYOR
Kategori: Lojistik
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?