3 Nis 2018

MOBİL DÜNYANIN KALBİ BARSELONA’DA ATTI

Daha İyi Bir Gelecek Yaratmak temasıyla 26 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde 13. kez düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi, birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı. GSMA Mobil Dünya Kongresi’ne teknolojide uluslararası arenada söz sahibi dev firmalar katıldı. Teknolojinin önde gelen firmaları, en yeni modellerini MWC 2018’de tanıttı. Özellikle hem tasarım hem de gelişen kamera özellikleriyle 2018 model yeni akıllı telefonlar, geçtiğimiz yıllara göre çok daha iddialıydı. Kongrenin en çok dikkat çeken oyuncusu Samsung’tu. Samsung’un 25 Şubat’ta düzenlediği Unpacked etkinliğinde tanıttığı Galaxy S9 ve S9+ modelleri MWC 2018’e damgasını vurdu. Galaxy S9, dünyanın ilk çift diyaframlı kamerasına sahip olmasıyla öne çıktı. Galaxy S9 Plus ise çift kamera, 2 inç’lik ekran, 6GB RAM ve 3.500mAh pil özellikleriyle dikkat çekti. Öte yandan Sony’nin kalın köşeli tasarım çizgisini sonlandırıp çerçevesiz tasarıma geçmesi heyecan uyandırdı. Giderek güç kazanan Nokia da yeni modelleriyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Lenovo, tanıttığı yeni ürünlerle, stratejisini Artırılmış Zeka’ya taşıdığını gösterdi. Son yıllarda büyük atılım gerçekleştiren Çinli telefon üreticileri ise tanıttıkları modellerle beğeni topladı. Kongre’de en çok konuşulan konular arasında 5G, nesnelerin interneti, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik vardı. Bu yıl 108 bin katılımcıya ev sahipliği yapan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde öne çıkan konuların başında 5G yer aldı.

TÜRK TELEKOM, 5G’DEKİ ÖNEMLİ ADIMLARINI ANLATTI
Türk Telekom ve iştiraki Argela, GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde, 5G başta olmak üzere gelecek nesil telekomünikasyon teknolojilerini tüm dünyaya tanıttı. Barcelona’da gazetecilerle bir araya gelen Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk mühendisliğini dünyaya sunmak için Barcelona’da olduklarının altını çizerek, “Türk Telekom, yerli ve milli teknolojiler üretmek, Türkiye’nin dijital geleceğini inşa etmek ve dünyaya Türk mühendisliğini ihraç etmek için çalışmalarına durmaksızın devam ediyor. Bugün Barcelona’da Mobile World Congress’te araştırma geliştirme alanındaki iştirakimiz Argela’nın başarıları ile gurur duyduk. Argela’nın, 5G’nin yapısını şekillendiren teknolojilerden olan global ürünü ProgRAN, dünyanın önde gelen telekom operatörlerinden Telefonica, Verizon ve Orange’a başarıyla entegre edildi ve Mobile World Congress’te de tüm dünyaya başarıyla tanıtımı gerçekleştirildi” dedi.

“TELEKOM SEKTÖRÜ 5G İLE EKONOMİYİ DÖNÜŞTÜRECEK”
Mobil Dünya Kongresi’nin bakanlar ve regülatörlere yönelik ‘Bakanlık Programı’ oturumda 5G’ye geçiş sürecinin yönetilmesi ele alındı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G altyapısı üzerine inşa edilecek olan 5G teknolojileriyle, akıllı şehirlerden tarıma, taşımacılıktan sağlık hizmetlerine tüm sektörlerin büyüyeceğinin altını çizdi. “Dijital yetkinliklerle güçlendirilmiş telekom oyuncuları bu dönüşümün temelini oluşturacak” diyen Terzioğlu, 5G yasal düzenlemeler yapılırken, sektörün öncü rolünün ve fiber altyapının genişletilmesinin önemine dikkat çekti. Kongre’de grup şirketi Lifecell Ventures ile dijital ihracat dönemini de başlatan Turkcell, telekom sektörünü dönüştürme vizyonuyla dikkat çekti. Innovation City alanında bulunan Turkcell / Lifecell Ventures standı, dünyanın en önemli mobil teknoloji etkinliği olarak kabul edilen GSMA Kongresi’nde en çok ziyaret edilen alanlardan biri oldu.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2018
Benzer Haberler
MOBİL DÜNYANIN KALBİ BARSELONA’DA ATTI
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR