3 Nis 2018

YOLA ÇIKTIKLARIM, YOLDA BIRAKTIKLARIM!

TDK sözlüğüne göre vefa; sözünde durma, dostluğu sürdürme anlamına geliyor. İngilizce en çok kullanılan karşılığı ise “fidelity” yani “sadakat”. Sanırım sözünde durmak ile sadakat arasında bazı anlam farkları var. Sözünde durmak demek mutlaka biz sözün verilmiş olmasını gerektirir. Sadakat ise bir söz vermeyi gerekli kılmaz. Şimdi size bir örnek vereceğim.

“Girişimcisiniz ve bir yola çıktınız. Yanınızda sizi destekleyen ve gecesini, gündüzünüze katan arkadaşlarınız vardı. Şimdi büyüdünüz, yanınızda olanlar hala sadıklar ama şirketinizde yapmanız gereken değişikliklere destek vermiyorlar. Ya da belki şirketinizin artık dışarıdan istihdam etmeniz gereken bazı pozisyonlarını dolduruyorlar. Değişmeleri gerekiyordu ama yeterince değişemediler. Üstelik değişmeleri gerektiğini de bilmiyorlar. Bazı yeni işe girenlerin yolunu kesiyorlar. Elbette bunun farkında değiller ve söylemenize rağmen bir türlü anlayamıyorlar.”

Bu durumda ne yapardınız? Birçok farklı seçenek olmasına rağmen ben biraz olasılıkları daraltacağım.

• Şirketinizin ilerlememesini tercih ederek vefalı davranabilir ve arkadaşlarınızla şu anki durumunuzda kalabilirsiniz. Yine de rakipleriniz ilerleyeceği için aynı pozisyonu koruyamayabilirsiniz.

• Yeni insanları işe alarak ve yetkilerini artırarak eski çalışanlarınızın kırılmasını sağlayabilirsiniz. İlerleme için otoritenizi kullanabilirsiniz.

• Ortalıkta yeni ve eski yol arkadaşlarınız arasındaki kavgaya hiç müdahale etmeyip durumdan kaçınırsınız.

Her bir seçeneği dikkatle incelediğinizde “vefalı olmak” ve “ilerlemek” arasında bir seçim yapacağınız düşünülebilir. Şimdi bunların arasında ortak bir yol bulabilir miyiz biraz değerlendirelim. Adım adım ilerlemek mümkün!

İçinde kaldığınız dilemmayı mutlaka ve mutlaka açık bir şekilde tüm paydaşlara anlatın. Onların ne düşündüğünü, sorunların nasıl çözülebileceğine ilişkin fikirlerini alın. Hiçbir şeyi gizlemeyin. İnançlarınızın, bazılarını kırabileceğini biliyorum ama en doğru şekilde ifade ederseniz kırılmaları azalacaktır. Bazıları düşüncelerini kesinlikle değiştirmeyecektir ama denemeye değer. En azından siz elinizden geleni yapmış olacaksınız. Böylece kendinizi “vefasız” hissetmeyebilirsiniz. Ancak bu aşamada sakın hiçbir öneri yapmayın! Ne yapmak istediğinizi değil, hangi sorunu yaşadığınızı anlatın. Bırakın size ellerinden gelen önerilerini ve yaratıcı fikirlerini sunsunlar. Her şey onların fikri olsun.

İkinci aşamada onlardan aldığınız fikirlerle beraber kendi değerlendirmelerinizi ve neden bu seçimleri yaptığınızı tüm detaylarıyla onlarla paylaşın. Şirket için nelerin doğru olduğunu, nereye gitmek istediğinizi, büyük resmin detaylarını; yani her şeyi en ayrıntılı şekilde aktarın. Ve sabırlı olun, bir süre düşünmelerine izin verin. Hatta bir süre üzerinde düşündükten sonra nasıl bir pozisyon almak istediklerini size aktarmaları için düşünme süresi sonunda size gelmelerini isteyin.

Gerekli olan aksiyonları ne zaman yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı aktarın. Hiçbir şey sürpriz olmasın.

Aksiyonları alın ve gerekli değişiklikleri yapın.

“Vefalı olmak” ve “ilerlemek” arasındaki denge “sabır” ve “dinlemek”ten geçiyor. Eğer her iki adımı da doğru planlar ve duygularınıza yenilmezseniz bu süreci keyifli ve faydalı bir şekilde, en az yara alarak tamamlayabilirsiniz. Ancak unutmayın sizi hiç kolay bir süreç beklemiyor.

3 Nis 2018
Benzer Haberler
MUTSUZ ÇALIŞAN
Kategori: Yazarlar
KENDİ KATMA DEĞERİNİZİ YARATIN
Kategori: Yazarlar
İŞ HAYATINDA DİPLOMA DEĞİL YETKİNLİK ÖNE ÇIKIYOR
Kategori: Yazarlar
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?