3 Nis 2018

E-DÖNÜŞÜMÜ YAKALAYAN ŞİRKETLER KAZANACAK

Küresel çapta önemli bir eğilim olarak uzun zamandır gündemdeki yerini koruyan e-Dönüşüm, Türkiye’de de en çok konuşulan konulardan biri. Aslında yepyeni bir çağın da ifadesi olan e-Dönüşüm, şirketlerde verimliliğin ve rekabet gücünün artırılması amacı ile kurumdaki tüm süreçlerin bilişim ve iletişim teknolojileri yardımı ile otomatikleşmesi ve bütünleşmesi anlamına geliyor. Şirketler, e-Dönüşüm’ü yakalayamaz ya da rüzgarından yararlanamazsa rekabetin gerisinde kalacak. Oyunda kalmak isteyen şirketlerin bu rüzgarı yakalaması gerekiyor. e-Dönüşüm rüzgarı hızla eserken, bunu bir zorunluluktan ibaret görmek, şirketlerde büyük endişelere yol açıyor. Aslında şirketlerin, zorunlu hale gelmeyi beklemeden e-Dönüşüm yolculukları için hazırlık yapmaları bu süreci en iyi şekilde yönetmeleri konusunda onlara büyük katkı sağlayacak.

E-DÖNÜŞÜM NELER GETİRECEK?
E-Dönüşüm artık her şirketin ve bireyin yaşamının ayrılmaz bir parçası. Bu sadece şirketin değişim ve dönüşüm geçirmesi demek de değil. Öncelikle tepe yöneticilerinin bu vizyonla hareket etmeleri, yapılanmalarını buna göre yeniden gerçekleştirmeleri ve bunu şirketin tümüne bir kültür, yeni bir anlayış haline gelecek şekilde aşılamaları gerekiyor. Peki e-Dönüşüm beraberinde neler getiriyor? Şirketler açısından nasıl faydalar sağlıyor? Şirketlere kolaylık, verimlilik ve maliyet avantajları sağlayan e-Dönüşüm, kurumların iş süreçlerini hızlandırırken zamandan da tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda gönderme, alma ve saklama süreçlerini çok hızlı, kolay ve güvenli olarak yürütebiliyor. Ayrıca muhasebe ve finansal süreçlerin takibinde büyük kolaylık, hız sağlanıyor. Kâğıt, baskı, postalama, depolama, işçilik gibi maliyetlerden önemli oranda tasarruf edilmesinin önünü açan uygulamalar, iş süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırıyor. Her yıl uğruna milyonlarca ağaç kesilen kâğıtlar, geleneksel ama dünyanın geleceği için büyük maliyetli bir çözüm. İş süreçlerinin giderek dijitalleşmesiyle beraber yavaş yavaş yerini e-çözümlere bırakan fiziksel çözümler, doğanın korunması adına da büyük önem taşıyor. Bunlar dışında e-Dönüşüm, İK alanında da şirketlere büyük oranda tasarruf sağlama imkanı veriyor.

E-DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ İÇİN 2018 ÖNGÖRÜLERİ
2018 itibariyle Türkiye’de e-Fatura sistemine geçmiş 75.000 civarında firma bulunuyor. GİB verilerine göre 2017 yılında yaklaşık 10.000 firmanın e-Fatura, e-Arşiv fatura ve e-Defter sistemine geçtiği düşünülüyor. Türkiye’de şu anda aktif 77 özel entegratör, firmaların e-Dönüşüm yolculuklarında görev alıyor. Türkiye’de e-Fatura pazarı, yeni bir tebliğ çıkmadığında dahi doğal enflasyon artışı nedeniyle her yıl yüzde 10’a yakın büyüyor. E-Dönüşüm sayesinde 2017 yılında Türkiye ekonomisinde 500 milyon TL’den fazla tasarruf sağlandı. 2018’de ise bu rakamın 750 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. 2018’de e-Dönüşüme zorunlu geçiş için gerekli olan ciro sınırlarının aşağı çekilmesi ve yeni ürünlere yönelik tebliğlerin yayınlanması bekleniyor. Dolayısıyla şirketler e-Fatura pazarının daha fazla genişlemesi ve mükellef olmayı beklemeden daha fazla şirketin sisteme dahil olmasını bekliyor. E-Dönüşüm sektöründe bu yıl e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu’nun, gönüllülük esasına dayanarak gündemde olacağı belirtiliyor. e-Dönüşüm alanında gelecek yıllarda yeni oyuncuların da pazara girmesi ve Ar-Ge yatırımlarıyla hizmet altyapılarının geliştirilmesiyle birlikte artan rekabetin de etkisiyle Türkiye’nin dünyanın yeni ekonomik iş modelinde ön plana çıkarılması hedefleniyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2018
Benzer Haberler
E-DÖNÜŞÜMÜ YAKALAYAN ŞİRKETLER KAZANACAK
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!