3 Nis 2018

TOPTALENT.CO İŞE ALIMIN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

En iyi şirketler ile en iyi yetenekleri bir araya getirmek üzere yola çıktıklarını belirten Toptalent.co Kurucularından Mehmet Aksu, yeteneklere ulaşmak isteyen şirketler konusunda seçici olduklarının altını çiziyor. Yetenek savaşlarının global bir savaş olduğuna dikkat çeken Aksu, yeteneklerin gelişimine katkı sağlayan şirketlerin daha cazip hale geldiğini söylüyor.

Toptalent.co, işe alımda şirketlere nasıl bir bakış açısı getiriyor?

Toptalent.co, bir şirketin yeteneğe verebileceği her şeyi aktaran bir kariyer platformu. “Öyle bir kariyer platformu yaratalım ki gerçekten en iyi şirketler burada olsun” dedik. Buna hazır olmayan şirket gördüğümüzde, “Toptalent.co şu an sizin için doğru yer değil, biraz daha bekleyin” diyoruz. Çünkü yeteneği çekmek farklı bir konu, içeride tutmak farklı bir konu. En iyi yetenekleri çekebilirsiniz, ücretleri yukarıya çıkarıp işe başlamalarını sağlayabilirsiniz ama şirketin içinde o kültür yoksa yetenekleri içeride tutamazsınız. Dolayısıyla bütün enerjiniz ve bütçeniz boşa gidebilir. Bu konuda gerçekten seçiciyiz. İçeriye girdiğimizde bir şirket yeteneğe gerçekten değer veriyor mu, yetenekle bir işi var mı yok mu hemen anlayabiliyoruz. En iyi şirketler ve en iyi yetenekleri bir araya getirmek üzere yola çıktık. “Ben bu şirkete gerçekten nitelikli adaylar istiyorum” diyen şirketlerle çalışıyoruz. Toptalent.co’da şirket için bir profil sayfası oluşturuyoruz. Bu şirketin kendini anlattığı, yeteneği çekmek için kullandığımız bir sayfa. Ne yaptığınızı yeteneğe iyi anlatmanız gerekiyor. Nasıl bir şirketsiniz, nasıl bir kültür var, kendisine uygun mu değil mi, çalışanlar nasıl insanlar, çalışma ortamı nasıl? Artık yeni nesil yetenekler bu konulara çok dikkat ediyor. Biz 18-30 yaş arası genç yeteneklere odaklı bir platformuz. Dolayısıyla başvuru kalitemiz çok yüksek. En kaliteli adayları seçiyoruz. Bu kritik şirketlere ciddi zaman ve bütçe kazandırıyor. Şirketin bu işleri tek tek incelemesi bile çok ciddi bir zaman gerektiriyor. Toptalent.co ile şirketler doğrudan iyi yetenekleri seçmeye başladığı için operasyonel anlamda çok daha rahat bir işlem yapmış oluyor.

Tüm dünyada karşılaşılan yetenek kıtlığının sebebi ne? Türkiye’nin de en önemli sorunlarından biri olan yetenek kıtlığını çözmek için neler yapılması gerekiyor?

Yetenek kıtlığının birçok nedeni olmakla birlikte nedenlerden bir tanesi şu: Yeni gelişen alanlarda çalışacak yetenekler girişimciyi takip ediyor. Yetenek kıtlığında genelde girişimi yapan kimse, yeteneği elde tutmak da ona düşüyor. Önce birileri işi yaratıyor, bir ihtiyaç doğuyor sonra formasyon tarafı geliyor. Üniversiteler ise en son programına alıyor. Girişimcilik dersleri son 3-5 yıldır üniversitelerin müfredatına girdi. Yani eğitim sisteminin ihtiyaçları geriden takip ediyor olması bir sorun. Bu sorun gelişmekte olan ülkelerin tümünde var. Gerçekten iyi insan yetiştirmek çok masraflı ve zor bir iş. Bir insanın yetiştim diyebilmesi için 25-30 yıla ihtiyacı var. İnsan yetiştirmek için kesintisiz yatırım yapıyorsunuz ve hiçbir dönüş beklemiyorsunuz. Aslında baktığınızda en maliyetli şeylerden biri bu ve bunu bütün insanlarınıza yapmak zorundasınız. Dolayısıyla ülkelerin bunun için gelir ve kaynak yaratıyor olması lazım. Hele ki gelişmekte olan ülkelerde nüfusunuz fazlaysa işiniz çok zor. Örneğin Hindistan’ın tüm nüfusunu nitelikli hale getirmesi için çok büyük bir bütçeye ihtiyacı var.

YETENEK SAVAŞLARI GLOBAL BİR SAVAŞ

Bir taraftan da yetenek savaşları aslında global bir savaş. Bugün yazılımcılar Silikon Vadisi’ne, Kanada’ya gidiyor. Kanada Başbakanı çıkıyor diyor ki: “Herkese kapımız açık.” Aslında bu söylemle Amerika’nın korumacılığına karşı yetenek savaşında öne geçmek için bir kapı açıyor. Çok akıllıca bir hamle. Yetenekler bir ülkenin liderleri düzeyinde ele alınan bir konu. Ülkelerin mevcut yaşam koşulları tatmin edici olmadığında yetenekler de kaçıyor. Bu, Türkiye olarak bizim de yüzleştiğimiz bir sorun. Avrupa da aynı savaşı veriyor. Çin bile üstün yetenek vizesi diye bir vize açıkladı. İyi akademisyenlere, yetenek diye tabir edilecek kişilere kapılarını açıyor. Yetenek dediğimiz tanıma giren nüfusun yüzde 1’i sizin yaptığınız yatırımın katbekat üzerinde size geri dönüş sağlıyor. Yüzde 10’u yaptığınız yatırımın daha fazlasının karşılığını veriyor. Kalan bir yüzde 10 daha var. Bu yüzde 10 da size yaptığınız yatırımın tam karşılığını veriyor. Geriye kalan yüzde 79 ise yaptığınız yatırımın karşılığını almada verimsiz bir kitle. Dolayısıyla kaynak kıt ve buna değecek yüzde 21’i ne kadar eğitebildiğiniz önemli. İkinci olarak da yetenekleri ülke içinde ne kadar tutabildiğiniz önemli. Yetenek savaşları da bu oranların içinde dönüyor.

Yetenek kıtlığı nedeniyle işveren markası kavramı özellikle son yıllarda gündeme oturdu. Son birkaç yılda sıkça duyduğumuz işveren markası ne anlama geliyor?

İşveren markası çok yeni bir kavram. Aslında platformumuzu kurarken en güvendiğimiz noktalardan biri de buydu. Günün sonunda işveren markası dediğimiz şeyse insan kaynaklarının pazarlama araçlarını daha aktif kullanması. Burada iki boyut var. Birincisi yeteneği çekme boyutu, ikincisi ise yeteneği içeride tutma boyutu. İşin iki farklı ayağı var. İşveren markası dediğimiz kavramda da temelde bu iki ayağı konuşuyoruz. Yetenek çekmekle ilgili olan kısım; şirketlerin kendilerini yeteneklere nasıl anlattığı ve ne kadar aktif iletişim yapabildikleri, yeteneklere ne kadar dokunabildikleri ile ilgili kısım. İkinci kısım ise organizasyonun yeteneği tutmak için ne kadar verimli bir toprağa sahip olduğuyla alakalı. Yeteneği içeride tutma konusu maaşlardan tutun yan haklara, kültürden ofis ortamına kadar birçok faktöre bağlı. Şirketler çalışanlarına ya da potansiyel çalışan olacak kişilere bir şirket olarak ne vadediyor? Bunun içinde ücret, çalışma ortamı, kurumsal duruş, prestij var. İşveren markası dediğimizde her şeyi içine alan soyut bir kavramdan bahsediyoruz. Yeteneği çekmekten, onlara dokunmaktan içeride tutmaya ve çıkışına kadar, kıdem tazminatından tutun da diğer detaylara kadar her şeyiyle ilgili bir kavram.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ...

3 Nis 2018
Benzer Haberler
TOPTALENT.CO İŞE ALIMIN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR!
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!