3 Nis 2018

TİCARET SAVAŞININ PİMİ ÇEKİLDİ!

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim süreci ve sonrasında söz verdiği korumacı tedbirler bir kez daha dünya gündemine oturdu. ABD yönetimi, çelik ürünleri ithalatına yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi getirdi. Bu hamlenin ardından en çok gerginlik yaratan gelişme ise Trump’ın Çin’e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirilmesini öngören genelgeyi imzalaması oldu. Özellikle de Çin’e karşı yapılan bu son hamle, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret savaşının patlak verebileceği kaygılarını iyice körükledi. Yaşanan kritik süreç sonrasında, dünyada ticaret savaşlarının başlayacağı ve ekonomik dengelerde değişim olabileceği endişesi hakim.

ÇELİK VERGİSİ 23 MART’TA BAŞLADI
ABD Başkanı Donald Trump, 1 Mart’ta Amerikalı çelik ve alüminyum sektörü yöneticileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından, gümrük vergisi uygulamayı planladığını açıkladı. Ulusal güvenlik gerekçesiyle ABD’nin çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına yüzde 10 ek vergi uygulaması 23 Mart itibariyle yürürlüğe girdi. Ama hemen belirtmek gerekiyor; bazı ülkeler için ‘geçici duraklatma’ nedeniyle ABD’nin ithalatının yarısı gümrük vergilerinden muaf tutulmuş olacak. Kanada ve Meksika’nın yanı sıra Avrupa Birliği, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore ‘şimdilik’ ek vergiye tabi değil. Ancak, AB süresiz muafiyet talebinde ısrarcı. 2017 rakamlarına göre, ABD’ye en fazla çelik satan ülkelerin başında Kanada ve Brezilya geliyor. Alüminyumda ise Kanada yüzde 56 payla ABD’nin ithalatının yarısından fazlasını tek başına üstleniyor. Diğer önemli tedarikçi ülkeleri ise Rusya (yüzde 8), Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 7) ve Çin (yüzde 6) oluşturuyor.

TÜRKİYE, PAMUK İLE KARŞILIK VERİR Mİ?
ABD’nin ek gümrük vergileri, Türkiye ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Türkiye’nin payı yaklaşık 2 milyon ton ile yüzde 7’ler seviyesinde. Türkiye, ABD’ye 2017 yılında yapılan yaklaşık 1,9 milyon tonluk demir çelik ihracatından 1,1 milyar dolar gelir elde etti. ABD’nin “geçici muafiyet” kararı içinde Türkiye’nin adı geçmedi. Türkiye’nin misillemede bulunup bulunmayacağı konusunda ise Hükümet kararı bekleniyor. ABD’nin önemli bir pamuk pazarı olan Türkiye’nin, pamukta ilave vergi ile karşılık verilmesi yönünde öneriler getirilmiş durumda. ABD’nin Türkiye’ye ihracatında en çok öne çıkan ilk üç ürün yaklaşık 2 milyar dolar ile uçak/hava taşıtları, 650 milyon dolar ile hurda ve 495 milyon dolar ile pamuk olarak sıralanıyor. Pamukta yüzde 42’lik bir pay söz konusu.

AB MİSİLLEME LİSTESİ YAYINLADI
İlave gümrük vergisinden şimdilik muaf tutulan Avrupa Birliği, ABD geri adım atmadan önce, karşı ‘misilleme’ listesi yayınlandı. Toplam 10 sayfalık listede AB’nin ABD’ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı, aralarında; mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yer verildi.

ABD’DEN ÇİN’E 60 MİLYAR DOLARLIK EK VERGİ
Çelik ürünleri ithalatına ek vergi getirilmesinin ardından ABD yönetimi bu kez de Çin’e ağır darbe vuracak tartışmalı kararı onayladı. ABD Hazine Bakanlığı ve Ticaret Temsilciği, Beyaz Saray’ın talebi üzerine Çin’e yönelik fikri mülkiyet hakları hırsızlığı kapsamında geçen yıl Ağustos ayından bu yana yürüttüğü soruşturmasını tamamladı ve Çin’in ABD’de üretilen teknolojilere erişmek için uygun olmayan yollara başvurduğunu öne sürdü. Bunun sonucunda ABD Başkanı Trump, “birçokların ilki” olarak bahsettiği ve 60 milyar dolara ulaşan ek gümrük vergi ve yaptırım kısıtlamalarını içeren genelgeyi imzaladı. “Birçokların ilki” ifadesi ise 60 milyar dolarlık gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamasının 100 milyar dolara kadar çıkabileceği olarak yorumlandı. Trump’ın genelgesi, ABD medyasının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, 1300 kategorideki Çin menşeili ürünleri kapsıyor. Trump, ayrıca Çin kontrolündeki şirketlerin ve fonların hassas teknolojilere sahip ABD şirketlerini almasını engellemeye yönelik yatırım kısıtlamaları geliştirmek için Hazine Bakanlığı’na 60 gün süre verdi. Trump’ın göreve geldiği 2017’de 566 milyar dolar dış ticaret açığı vererek son 9 yılın en yüksek rakamını gören ABD, ticaretinin 375 milyar dolarını Çin’e karşı verdi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

3 Nis 2018
Benzer Haberler
TÜKETİCİ HAYATININ KONTROLÜNÜ GERİ KAZANMAYA ÇALIŞIYOR
Kategori:
PİYASALAR BIÇAK SIRTI…
Kategori:
KENTSEL LOJİSTİK ÇÖZÜMLERE TALEP ARTABİLİR
Kategori: Lojistik
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?