6 Mar 2018

DEPOLARDA MALİYETİ AZALTACAK 7 İPUCU

Düzensiz ve sürprizlere açık yapısı nedeniyle önceden tahmini mümkün olmayan ekonomik iklim, günümüz dünyasında nadiren istikrarlı bir yol çiziyor. Bu durum, lojistik ve depo işletmelerini, sürekli olarak operasyon maliyetlerini düşürme ve kârlarını en üst düzeye çıkarmaya yönelik iyi planlanmış politikalar izlemeye yöneltiyor. Bir depoyu yönetmek, dağıtım operasyonlarını etkili bir biçimde düzenlemek, lojistiğin belki de en komplike taraflarından birini oluşturuyor. Depo giderlerinin azaltılması, dağıtım profesyonelleri için her zaman üst sıralarda yer alırken, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini artırmak da bir o kadar önem taşıyor. Özellikle rekabetin yaygın olduğu depo sektöründe, sırf maliyetleri azaltmak adına hiç ihtiyaç duyulmayan şeylere para harcanması sık bir biçimde karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden de deponuzda işleri yoluna koymak, daha az harcama yapmak ve verimliliği artırmak için izleyebileceğiniz yolları derledik…

5 ÖNEMLİ UNSURA DİKKAT
Arz-talep sisteminin düzgün çalışabilmesi için bir depoda, bir ürünün her an hazır durumda, uygun zamanda, uygun yerde olması gerekir. Güvenlik ve erişilebilirlik, lojistik müşterilerinin bir depoya gönderdiği ürünlere değer katmanın temel taşlarıdır. Bu karmaşık gibi görünen zorlu görevin etkili bir şekilde gerçekleşmesi için zorunlu olan beş önemli unsur var: Materyallerin korunması, erişilebilirlik, depoda kullanılan ekipmanlar, alan yönetimi ve işgücü. Bu beş unsuru içeren parametreler dahilinde çalışarak nerede hata yaptığınızı, nereden para kaybettiğinizi ve sorunları nasıl düzelteceğinizi çözebilirsiniz. İşte, başlangıç için 7 önemli ipucu…

1- DEPONUZU OPTİMİZE EDEREK ALANI AZALTIN
Arazi maliyeti, genel masraflara büyük katkıda bulunur. Daha düşük maliyetli alanlar daha küçük alanlardır ve depolama prosedürlerini değiştirerek, daha az depolama alanından daha fazla yararlanabilirsiniz. Deponuzdaki koridorları, makineler ve işçiler için yeniden düzenlemek, ürünlerin daha hızlı bulunmasını, dağıtımını ve yüklenmesini kolaylaştırır. Her çeşit ürün için gerekli olan çeşitli forkliftlerin boyutlarını öğrenin. Makine erişiminde gerekli olan koridor boyutuna göre envanterinizi sıralayın ve mümkün olduğunca verimsiz koridor genişliğini azaltın. Raf, etkin envanter depolama ve depolama alanı optimizasyonu için en iyi seçenektir. Bu uygulamayı kullanarak, paletler için izin verilen kare alanlarda bir artış göreceksiniz. Dar ve uzun, en yaygın rıhtım inşaatıdır. Güvenlik faktörünü dikkate aldığınızdan emin olun, bu nedenle mevcut envanteriniz için uygun raf sistemini kullanın.

2- ENVANTERİNİZİ KORUYUN
Depolarda her yıl milyarlarca Dolar kaybediliyor ve bu kaybın büyük bir kısmı yanlış yerleştirme ya da çalınma gibi nedenler yüzünden ortaya çıkıyor. Doğru ambalajlama ve saklama prosedürleri, kasıtsız hasarın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Buna ilaveten çalışanlar için kapsamlı eğitim de önem taşır. Uygun kontrol sistemlerini kullanmak da ürünlerin yanlış yerleştirilmesine engel olacaktır. Hırsızlık konusuna gelince; bunlar hem içten hem de dıştan oluşabilir. Depolar, içindeki ürünlerin maddi değerinden bağımsız olarak her zaman hırsızlar için ilgi çekicidir çünkü merak uyandırır. Hatta kimi zaman sadece zarar verme amaçlı bile gerçekleşebilir. Deponuzdaki hırsızlık olasılığını azaltmak için kapıları kilitli tutarak tüm erişim noktalarını kontrol altına almayı deneyin. Gerekirse bir anahtar kart sistemi uygulayın. En gelişmiş güvenlik sistemlerini kurun ve deponuz 7 gün 24 saat çalışmıyorsa, kapalı saatlerde döner bekçi sistemi kullanın.

3- ÇAPRAZ YERLEŞTİRME (CROSS DOCKING) KULLANIN
Ürünlerin tedarikçiden müşteriye doğrudan aktarılması, aracıyı ortadan kaldırarak maliyetleri düşürür. Çapraz bağlantı terminalinin kullanımı basit bir şekilde çalışır. Deponuza gelen mallar boşaltılır ve depoya yerleştirilmeden önce depodan çıkması gereken mallar araçlara aktarılır. Daha sonra yeni gelen mallar, depoda boşalan alanlara yerleştirilir. Çapraz yerleştirme, ürün yönetimi ve depolama, teslimat ve nakliye, ürün aktarım ve işçilik maliyetleri için zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MART SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Mar 2018
Benzer Haberler
TAŞIMA MODLARINDA TRAFİK ARTIYOR
Kategori: Kapak Konusu
DEPOLARDA MALİYETİ AZALTACAK 7 İPUCU
Kategori: Lojistik
DİJİTALLEŞEN LOJİSTİKÇİLER KAZANACAK!
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?