6 Mar 2018

İSTİHDAM PİYASASI 2018’E CANLI BAŞLADI

kariyer.net’in 9 yıldır her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Ocak 2018 verileri olumlu bir tablo ortaya koydu. Ocak ayında yeni iş ilanı sayısı 20 bin 519 olarak gerçekleşirken, geçen yıla göre yüzde 48’lik artış kaydedildi. Bir önceki aya göre artış oranı ise yüzde 10 oldu.

İSTİHDAMDAKİ ARTIŞ POZİTİF ATMOSFERİ GÜÇLENDİRİYOR
İstihdam piyasasına ilişkin değerlendirme yapan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, 2018’e umutlu gireceklerini ifade ettiklerini hatırlatarak ilk ay verilerinin öngörülerini doğruladığını belirtti. 2018 Ocak ayında yeni iş ilanı sayısında yüzde 48, yayında olan tüm ilanlarda ise geçen yıla göre yüzde 40’a varan bir artışın söz konusu olduğunu dile getiren Uysal, bunun yanı sıra,turizmin merkezi olan Antalya’da geçen yıla oranla görülen yüzde 50 oranındaki artışın da yine yılın geri kalanına dair pozitif atmosferi güçlendirdiğine dikkat çekiyor.

TEKNİK POZİSYONLAR ÖNE ÇIKIYOR
Satış temsilcisi, Ocak 2018’de de en çok ilan yayınlanan pozisyon oldu. Bu ayın en dikkat çekici rakamları ise mühendis ve çağrı merkezi elemanı pozisyonlarında görüldü. Bunun yanı sıra teknisyen, tekniker ve yazılım uzmanı pozisyonlarının ortalama yüzde 30 oranında yükselmesi, teknik pozisyonlardaki hareketlenmenin artarak devam ettiğini gösterdi. İstihdam piyasasındaki hareketliliği gösteren bir diğer önemli gösterge de insan kaynakları uzmanı pozisyonuna olan talep oldu. Bu pozisyonda ilan sayısı geçen yıla oranla yüzde 33,8 arttı.

İSTİHDAMA ANTALYA VE TURİZM DOPİNGİ
Ocak ayında iller bazında yapılan değerlendirmede, en çok artış yakalayan şehirlerin Antalya, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa olduğu görüldü. Antalya, yüzde 50 ile geçen yıla göre en yüksek oranı yakalayan şehir oldu. Bu veri, turizm sektöründeki yüzde 45’lik artışla birlikte değerlendirildiğinde, turizmdeki canlanmanın istihdam piyasasına doping etkisi yapacağını gösterdi. İzmir’deki ilan sayısında yaşanan yüzde 42’lik artış ise Ege Bölgesi iş dünyasına umut verdi.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN MART SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Mar 2018
Benzer Haberler
İSTİHDAM PİYASASI 2018’E CANLI BAŞLADI
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!