6 Mar 2018

YENİBİRİŞ, İK TEKNOLOJİLERİ PAZAR YERİ OLMAYI HEDEFLİYOR

İşveren markalarının dijital dönüşüm yolculuğunda İK’nın giderek kritikleşen rolünü ve bu bağlamda İK’nın kendi bünyesindeki dönüşümünü de konuştuğumuz yenibiris.com ürün ve teknolojiden sorumlu Genel Müdürü Eren Çamlıkay, İK teknolojileri pazar yeri olmak istediklerinin altını çizerek, “Günün sonunda herkesin kazandığı ve bizim de bunları kolaylaştıracak teknoloji tabanını oluşturduğumuz bir dünya hayal ediyoruz” diyor.

Dijitalleşmenin işe alım sektörüne nasıl etkileri olacak?

Eskiden gazetelerde iş ilanları varken bundan yaklaşık 20-25 yıl önce internete kaydı. Burada teknoloji kağıdı ortadan kaldırmak anlamında katkı sağlamıştı. Artık otomatik sistemler, yapay zekâ, daha çok işbirliği yapabilen, birbiriyle entegre çalışan uygulamalar sayesinde tekrar bir paradigma sıçraması yaşanması bekleniyor. Platformlar, uygulamalar arası entegrasyon daha sık konuşulmaya başlandı. Türkiye’de hatta dünyada da bunun çok büyük bir oyuncusu yok. Yenibiriş olarak bir İK teknolojileri pazar yeri olmak, entegre bir İK platformu olmak istiyoruz. Bunun bir bacağı ilan vermek, başvuruların alınması, başvuruların yönetilmesi. Ancak bunun ötesinde farklı değerlendirme araçlarını da içinde barındıran, diğer firmaların yarattığı ürünleri kendi içimize entegre ettiğimiz, firmaların bu ürünleri bizim üzerimizden satın aldığı, kullandığı ve yaratılan değerin de firmalara paylaştırıldığı bir düzenden bahsediyoruz. İnsan kaynakları danışmanlık firmalarını tek bir yerde toplayıp bu firmalara danışmanlığın ulaşmasını sağlamayı düşünüyoruz. Doğrudan kurumsal eğitimleri bizim üzerimizden satın almalarını sağlamak istiyoruz. Çünkü eğitmenleri de insanlar tanımıyor. Kurumsal eğitimleri kim verir, kime güvenmek lazım, en beğenilen eğitmenler kimler? Bu tarz bilgileri toparladığımız ve firmalara sunduğumuz bir platform hayal ediyoruz. Günün sonunda herkesin kazandığı ve bizim de bunları kolaylaştıracak teknoloji tabanını oluşturduğumuz bir dünya hayal ediyoruz.

YAPAY ZEKÂ İŞSİZLİĞİ DEĞİL YARATILAN DEĞERİ ARTIRACAK

Yapay zekâ teknolojileri işsizlik rakamlarını etkileyecek mi?

Yapay zekâyı çok boyutlu değerlendirmek lazım. Bizi en yakından ilgilendiren kısmı değerlendirme araçları. Şu anda Yenibiriş olarak doğrudan firmanın aldığı özgeçmişleri otomatik değerlendirip daha çok ilgilenebilecekleri adayları firmalara öncelikli listelemeye başladık ve bunu da yapay zekâ teknolojisi kullanarak yapıyoruz. Bu İK’nın en azından verimini artıracak, daha kısa sürede daha doğru adaya ulaşmalarını sağlayacak ve daha başarılı olmalarını destekleyecek bir çalışma. Ek olarak adayları da çok daha yakından tanıyıp artık doğrudan onların ilgilenebilecekleri pozisyonları önerebiliyoruz. Kendi geliştirdiğimiz bir öneri motorumuz bulunuyor. Adayın daha önce yaptığı başvurulara göre sistemde hiçbir arama, filtreleme yapmadan doğrudan kendilerine uygun bir listeyi karşılarında görebiliyorlar. Bu bizim sektörü ilgilendiren kısmı. Öte yandan tabii ki otomasyonla, yapay zekânın gelişmesiyle işsizlik artacak korkusu var. Bizim yaptığımız çalışma dahilinde İK’cılar azalmayacak, tam tersine daha katma değerli işler yapmaya başlayacak. Burada aslında firmalar kazanacak. İK’nın seçme ve değerlendirmede daha az çalışıyor olması onların işsiz kalacağı anlamına gelmiyor. Belki de bu durum daha çok işveren markalarına yatırım yapmalarını sağlayacak. Daha çok iç motivasyon, daha çok performans değerlendirmesi, daha çok aday iletişim hatlarını yönetecek çalışmalar yapmasına vakit kazandıracak. Yapay zekâ kesinlikle işsizliği artırmayacak, total yaratılan değeri artıracak. İnsanların daha verimli, daha değerli işler yapmasını sağlayacak teknolojiler barındırıyor. Bu nedenle biz çok ümitli bakıyoruz. Ve hem dünya hem Türkiye için güzel bir gelecek hayal ediyoruz.

HİZMET SEKTÖRÜ ÖN PLANDA

İşe alımda hangi sektörler öne çıkacak?

İşe alımda hizmet ağırlıklı sektörler çok ön planda bu aralar. Teknoloji bazlı işler hızla artıyor, çok büyük bir talep var ama hacmi toplam istihdam içinde az. Bunun dışında hizmet sektörü, mağazacılık, perakende sektörüne talep var. Mimarlık, tasarım gibi mesleklerde bir istihdam artışı bekleniyor. İnsanlar bu alanlarda daha çok faaliyet göstermeye çalışıyor. Özel okulların açılması, okullaşmanın artmasıyla giderek büyüyen bir sektör olan eğitim, yine çok ön planda.

Hangi meslekler revaçta olacak, hangileri yok olacak?

Sektörler büyüdükçe belli meslekler de onlarla birlikte büyüyor. Biz genelde yetkinlikleri ön planda tutmak istiyoruz. Her bir birey bir yetkinlikler bütünü. Her meslekte belli yetkinliklerin önemi daha fazla. Örneğin bir mimar için bu; tek başına çalışma, analitik düşünce ve görsel düşünme becerisi olabilir. Ama bir çağrı merkezi uzmanı için iletişim, ses tonu, sabır, empati gibi yetkinlikler ön planda olabilir. Bu nedenle önem kazanacağını düşündüğümüz yetkinlikler ağırlıklı olarak; birlikte iş yapma, ekip çalışması, kurumsal adaptasyon ve değişime uyum. Çünkü şirketler çok fazla yön değiştirmeye başladı. Çalışanların şirketle beraber buna uyum sağlayıp kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Dünya çok hızlı değiştiği için insanların kendilerine yeni teknik yeterlilikler katması gerekiyor. Öğrenmeye açık olma önemli bir yetenek. Bu tarz sosyal yetkinliklerin oldukça ön planda olduğunu görüyoruz. Artık bazı firmalar, teknik pozisyonlar için bile en azından öğrenmeye açık ve kendi gelişimine önem veren birilerini alıp bir şekilde teknik eğitimini daha sonra çalışırken ve destekleyici programlarla vermeye başladı. Ve insanlarda “yaklaşım için işe al, beceri için eğit” felsefesi daha fazla kabul görmeye başladı. Beraber iş yapabilen insanların birlikteliği hem küçük hem büyük firmalar için çok daha kilit önemde şu anda.

 SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN MART SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Mar 2018
Benzer Haberler
YENİBİRİŞ, İK TEKNOLOJİLERİ PAZAR YERİ OLMAYI HEDEFLİYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!