6 Mar 2018

DOLARDAKİ HIZLI DEĞİŞİMLER…

Küresel ekonomik gelişmeler yorumlanırken ABD piyasaları ve ekonomik verileri her zaman takip edilir. ABD’den bir süredir gelen pozitif verilere paralel olarak şirketlerin açıkladıkları kârlılık artışları, ABD ekonomisinde önemli düzelmelere işaret etmekteydi. Açıklanan olumlu veriler ışığında, Fed cephesinden gelen sinyallerle beraber dolar küresel olarak değer kazanmış, bizde ise jeopolitik risklerin de etkisiyle 3,83 seviyelerine kadar yükselmişti. ABD’den gelen tüm olumlu gelişmelere ek olarak Fed’in son toplantı tutanaklarında faiz artışına işaret etmesi ve hatta faiz artış sayısının yılda 4 olacak şekilde beklenti yaratmasına karşın, özellikle son günlerde doların seyrinde tersi yönlü hareketlenmeler gözlemliyoruz. EUR/USD parite değerleri ile beraber yorumlandığında, 2016 yılının sonlarında 1,05 düzeyinde gerçekleşen parite Şubat ayının sonlarına doğru 1,23 seviyelerine kadar yükseldi. Benzer şekilde, Türkiye’nin yaşadığı jeopolitik risklere karşın doların TL karşısında değer kaybettiğini gözlemlemekteyiz. Aslında, doların küresel olarak gerilemesi ve avronun değer artışı, dış ticaret yapısında dış borcunu dolar ile ödeyen ve ihracatı ise avro bazında gerçekleşen Türkiye için olumlu bir seyir yaratmakta.

Küresel piyasalarda ABD hazine bonolarının faizleri artmakta. Teorik olarak incelendiğinde, hazine bonolarındaki bu artışın faiz iştahına paralel olarak dolara olan talebi artırması ve değerini yükseltmesini beklemek gerekir. Ancak piyasalardaki eğilim bundan farklı gelişiyor. Bu durumun çeşitli nedenleri var. Öncelikle küresel yatırımcılar ABD’de enflasyonda yukarı yönlü bir hareket beklemekte. Nitekim ABD’de en son açıklanan enflasyon rakamı yüzde 1,9’luk beklentileri de aşarak yüzde 2,1 olarak raporlandı. Beklenenden yüksek gelen enflasyon beraberinde faiz artış beklentisini de yükseltti. Bu da doların değerini etkiledi. Öte yandan perakende satış verileri ekonominin orta vadeli seyri için önemli kabul ediliyor. ABD’de perakende satışlar beklentilerden kötü geldi. Kötü geldi ama Fed’in faiz kararında daha temkinli davranacağı izlenimini de beraberinde getirdi ve piyasaları sakinleştirdi. Bu gelişme ile beraber dolar değer kaybetmeye başladı.

Özellikle son haftalarda kurlar cephesinde inişli çıkışlı bir seyir hakim. Doların yönünün ne olacağını tam olarak kestirmek zor olmakla beraber, doların her farklı hamlesinde, bunun nedenlerini yeni baştan tartışır olduk. Mart ayında yurtdışından gelecek haberler takip edilecek. Fed’den faiz artışı gelmesi olasılığı gündemde. Faiz artışının seviyeleri yılın ikinci çeyreğinde doların küresel seyri açısından yeni fiyatlandırma hareketlerine neden olacaktır. Ekonomide bahar havası esmeye devam eder ve Merkez Bankaları parasal genişleme politikalarına devam ederse, doların değeri baskı altında kalabilir. Pek konuşulmayan başka bir konu daha var. 4 Mart’ta İtalya’da gerçekleşecek olan seçimleri de Avrupa’dan gelecek haberler ve avroya olacak etkisi açısından takip etmek gerekir. İtalya’da yüksek borç yükü ve sorunlu bankacılık kesimi ile avronun seyrini küresel olarak etkileyecek güce sahip. Açıklanacak yeni veriler yılın ikinci çeyreği için daha net bir fikir oluşturacaktır.

6 Mar 2018
Benzer Haberler
2019 YILI SENARYOLARI
Kategori:
İKİNCİ TÜRBÜLANS RİSKİ VAR!
Kategori:
TİCARET SAVAŞININ PİMİ ÇEKİLDİ!
Kategori:
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!