5 Şub 2018

FORD TRUCKS’IN 10 YILLIK YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR

Ford Trucks, son 10 yılda yaptığı yeni ürün ve motor teknolojisi yatırımları, 4S tesis altyapı yatırımları, sunduğu hizmetleri ve müşteri beklentilerine yönelik ürün geliştirme gücü ile pazar payını 2 katına çıkardı. 2017 yılında yurt içindeki 4S tesis sayısını 30’a tamamlayan firma, toplam pazarda yüzde 27,7 pazar payına ulaşırken son yılların en dinamik segmenti olan inşaatta ise yüzde 33’lük pazar payına ulaştı ve bu segmentte her 3 araçtan birine Ford imzası attı. 2017 yılında, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Mısır, Hırvatistan, İsrail, Gürcistan ve Gana’da açtığı 8 yeni 4S tesis ile yurtdışı pazarlardaki büyümesine hız katan Ford Trucks, uluslararası pazarlarda geçtiğimiz yıla göre satışlarını yüzde 50 artırdı.

16 TON ÜSTÜ TİCARİ ARAÇLAR PAZARI STABİL KALDI
2018 yılına yeni bir yapılanma ile giren Ford Trucks, düzenlenen toplantı ile hem geçtiğimiz yılı değerlendirdi hem de yeni yönetim kadrosunu tanıttı. Ford Trucks’ın 2014 yılından bu yana Türkiye Direktörlüğü görevini yürüten, 2018 itibarıyla Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Serhan Turfan, 2017 yıl değerlendirme toplantısında ağır ticari araç pazarını ve markanın yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarını değerlendirdi. 16 ton üstü Türkiye ticari araçlar pazarının geçtiğimiz yılı 2016 yılına benzer bir şekilde tamamladığını ve toplam pazarın 18 bin 745 adetlik satış ile kapandığını kaydeden Serhan Turfan, lojistik canlanma ile birlikte 2018 yılında pazarın daha hareketli olmasını beklediklerini kaydetti. Pazarın ortalama yüzde 61’ini oluşturan çekici segmentinin, 2017 yılında yüzde 38’lere düştüğünü inşaat segmentinin ise büyük inşaat projeleri ile 2 kat artarak yüzde 24’lerden yüzde 46’lara çıktığını açıklayan Turfan, yol kamyonunun ise yüzde 16-17 civarında bir paya ulaştığını açıkladı.

FORD, İNŞAATTA YÜZDE 33’LÜK PAYA ULAŞTI
Ford Trucks’ın ise son 10 yılda pazar payını iki kat artırarak yüzde 14’lerden yüzde 27,7’lere çıkardığını söyleyen Turfan, “İnşaat segmentindeki artış, yaptığımız doğru ürün yatırımları ve ürünlerimizin müşterilerimiz tarafından beğenilmesi ile bizim için büyük bir fırsat oldu ve inşaat segmentinde yüzde 33 pazar payı elde ettik. İnşaat segmentinde satılan her üç araçtan biri Ford markasını taşıyor. 2017 yılında müşterilerimizin ihtiyaçları çerçevesinde yaptığımız ürün yatırımlarımız devam etti. Daha ağır çalışma şartlarına uygun olarak geliştirdiğimiz 8x4 inşaat kamyonumuz 4142XD, yükleme kapasitesi artışı ile daha az seferde daha çok iş yaparak inşaat alanlarının yeni gözdesi hafifletilmiş mikser, beton pompası zorlu şantiye şartlarına uygun ve yüksek şasi dayanımı sahibi 3542T çekicimizi pazara sunduk. Türkiye’nin dev projeleri olan 3. havalimanı inşaatı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü gibi projelerde yaklaşık 1.000 adet kamyonumuzla yer alıyoruz” dedi.

İHRACATTA YÜZDE 50’LİK ARTIŞ
2. el pazarında da ekspertiz, finansman, garanti ve kiralama hizmetleri sunan TruckMarket operasyonları ile önemli bir ivme yakalayarak 2017’de 1.000 araç takası gerçekleştirdikleri bilgisini veren Serhan Turfan, uluslararası pazarlar hakkında da bilgi verdi. 2017’de girdikleri yeni pazarlarla birlikte 8 adet 4S tesis açılışı yaptıklarını belirten Turfan, “2017’de ihracat operasyonlarımız için büyük önem taşıyan Avrupa’da Bulgaristan ve Yunanistan’a ilave Romanya, Macaristan, Hırvatistan ve İsrail pazarlarına giriş yaptık. Afrika’da Cezayir ve Fas’ta olan yayılımımızı, 2017 yılında Mısır ve Gana ile genişlettik. Ortadoğu’daki yapılanmamızın çoğu 2016 yılına kadar tamamlanmıştı. Bu bölgede 2017 yılında Suudi Arabistan’da ve Irak’ta uydu tesislerimizin açılışını yaptık. Türki Cumhuriyetler bölgesinde ise Gürcistan tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Bununla birlikte Rusya’da yeni bir bayi yapılanmasına gitme kararı aldık. Geçtiğimiz seneye oranla uluslararası pazarlarda satışımızı yüzde 50 büyüttük” diye konuştu. 2018 yılında 32 ülkede 88 tesise ulaşma hedefinden söz eden Turfan, 2020’de 50 ülkede Ford Trucks markası ile var olmayı planladıklarını açıkladı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Şub 2018
Benzer Haberler
BALIKESİR’E FORD TRUCKS DESTEĞİ
Kategori:
KURANLAR İNŞAAT FORD TRUCKS’I TERCİH ETTİ
Kategori: Güncel Haberler
FORD TRUCKS, 2017’DE AĞIR TİCARİNİN YÜKSELEN YILDIZI OLDU
Kategori:
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?