5 Şub 2018

BOZANKAYA AR-GE YATIRIMLARI İLE DEVLER LİGİNDE

Siemens Mobility ile kurulan konsorsiyumla kazandığı metro projesi kapsamında Türkiye’de üretilip ihraç edilecek ilk metro araçlarına adını yazdıracak olan firma, Ar-Ge yatırımına da oldukça önem veriyor. Bozankaya’nın Ar-Ge giderlerinin toplam satışa oranının son 2 yıl ortalamasını yüzde 7,4 olarak açıklayan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, “bu rakamlar sonucunda gururla diyebiliriz ki son iki yılda Tesla’nın hemen ardında yüzde 7,4 ile dünyada en fazla Ar-Ge yatırımı yapan otomotiv markasıyız” dedi.

Bozankaya için 2017 yılı nasıl geçti? Yıllık üretim ve satış adetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Elektrikli araçlar günümüzün trendi. 2017 yılının elektrikli ulaşım araçlarının ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı yıl olduğunu söyleyebiliriz. Önceki yıllarda yerel yönetimlerimiz çoğunlukla deneme amaçlı olarak azar azar alım yaparken, 2017 yılında Manisa, Şanlıurfa (bataryalı trambüs) ve Elazığ tarafından yaklaşık 60 elektrikli araç ihale edildi. Ayrıca Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu olan 20 araç İzmir Belediyesi’ne teslim edildi. Elbette Bozankaya olarak bahsettiğimiz tüm bu ihaleleri kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda yerel yönetimlerce yapılacak yatırımlarda elektrikli otobüs alımlarının daha çok yer alacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Almanya’da da fabrikamız bulunuyor ve Almanya’nın da hâlihazırda tek elektrikli otobüs üreticisiyiz. Raylı sistemler alanında ise yılın ilk yarısında Ar-Ge’si, tasarımı ve üretimi tamamen Bozankaya bünyesinde gerçekleşen yüzde 100 alçak tabanlı tramvayların teslimatlarını tamamladık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiğimiz 31 tramvay seti, Türkiye’de üretilmiş ilk yüzde 100 alçak tabanlı tramvay filosu olma özelliğini taşıyor.

7 İHALENİN TAMAMI BOZANKAYA’NIN

Elektrikli otobüsler konusunda iddialısınız. Şu anda Türkiye genelinde kaç ilde toplam kaç adet Bozankaya markasını taşıyan elektrikli otobüs hareket ediyor?

Toplam 4 ilde elektrikli otobüsümüz Sileo bulunduğu şehrin halkına hizmet veriyor. Henüz rakiplerimiz elektrikli toplu ulaşım araçlarına yeni yönelirken biz ikinci nesil elektrikli otobüslerimizi geliştirdik. Bu yeni araçlarımızı da 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren Elazığ, Manisa ve Şanlıurfa’ya teslim etmeye başlayacağız. Türkiye’de belediyeler tarafından açılan 7 ihalenin tamamını da Bozankaya olarak kazandık. Gelecekte açılacak tüm elektrikli toplu ulaşım araçları ihalelerinde de en güçlü aday biz olacağız.

Sileo elektrikli otobüslerin yeni neslinin lansmanını gerçekleştirdiniz. Eskisine oranla neler değişti? Ne tür geri dönüşler aldınız?

Yeni nesil Sileo, Ar-Ge mühendislerimizin üzerinde yoğun olarak çalıştığı ve tüm bilgi birikimimizi aktardığımız en güncel modellerimizden biri. Sileo hali hazırda Türkiye’de üretilen ve yolcu taşımaya başlayan ilk yüzde 100 elektrikli otobüs unvanına sahip. Kendimizin geliştirdiği batarya sistemi ile çalışan, 10 m, 12 m, 18 m, 25 m uzunluk seçenekleriyle, hızlı yolcu indirme ve bindirme olanağı sağlayan, yüzde100 alçak tabanlı, İtalyan CUNA, Alman VDV, StVZO görüş ve sürücü bölgesi standartlarına uygun, 75-232 yolcu kapasiteli, çevre dostu, sessiz, verimli ve ekonomik bir şehir içi otobüsü. Yeni nesildeki en belirgin değişiklikler akülerin tavan hizasına alınması, menzilin 4 saatlik şarj ile kullanıma bağlı olarak 400 km’ye kadar mesafe kat edebilmesi, dijital sürücü ekranına sahip olması ve modern bir tasarıma sahip olması olarak özetlenebilir. Sileo’yu test eden belediyelerin tepkileri hep olumlu oldu. Temel prensip yüksek tasarruf ile düşük maliyetli işletme ve çevre dostu teknoloji olunca belediyeler Sileo’ya güvendiler. Yolcular ise konforlu ve sessiz ulaşımdan çok memnunlar.

“TÜRKİYE’NİN İLK METRO İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

İhracat konusuna değinirsek, hem otobüs hem de raylı sistemler için ihracatta ne durumdasınız? Kısa ve orta vadede bu alanda hedef ve projeleriniz var mı?

Ankara’da bulunan üretim merkezimizden çıkan Sileo elektrikli otobüslerimiz bugün Avrupa’da Almanya’da Bonn, Bremen, Aachen, Lübeck, Sylt, Bad Langensalza ile Lüksemburg’da hizmet veriyor. Bozankaya halen Türkiye ve Almanya’da kendi tasarım ve üretimi elektrikli otobüsleriyle yıllardır hizmet veren tek yerel firma konumunda. Yakın zamanda kazanılan Hamburg ve Darmstadt ihaleleriyle önümüzdeki yıl elektrikli araçlarımızın kullanım alanlarını daha da yaygınlaştıracağız. 2018 yılında Türkiye’nin ilk metro ihracatını Bozankaya olarak gerçekleştireceğiz. Siemens Mobility ile kurulan yüzde 50-yüzde 50 konsorsiyumla kazanılan Bangkok Green Line Metro İhalesi kapsamında, tamamen Bozankaya’nın Ankara’daki üretim merkezinde üretilecek olan metro araçları Tayland’a ihraç edilecek. Elektrikli araç ve raylı sistemlerde ülkemizde ve dünyada ortaya çıkacak gelişmeleri 5 yıl önceden yaptığımız akıllı yatırımlarla taçlandırıyoruz. Bugün toplamda yaklaşık 1200 araç/yıl üretim kapasitesine ulaştık. Mevcut ve gelecek projeler göz önünde bulundurulduğunda yatırımlarımızın ne kadar doğru bir karar olduğunu görüyoruz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

5 Şub 2018
Benzer Haberler
BOZANKAYA AR-GE YATIRIMLARI İLE DEVLER LİGİNDE
Kategori: Ticari Araçlar
İZMİR’İ ÇEVRECİ OTOBÜSLER TAŞIYACAK
Kategori: Güncel Haberler
BOZANKAYA ENDÜSTRİ 4.0’DA DA ÖNCÜ
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?