2 Şub 2018

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK İLE YEPYENİ BİR UÇUŞ DENEYİMİ

Ulaşım tercihlerini uçaktan yana kullanan yolcuların sayısı arttıkça firmalar arasındaki rekabet de artıyor. Rekabette öne geçmek isteyen firmaların son yıllarda ağırlık verdiği konulardan biri müşteri deneyimi. Müşteri deneyiminin önemini kavrayan firmalar yolcular için birçok farklı alternatif sunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yüzde 86’sı daha iyi, iyileştirilmiş bir havayolu deneyimi yaşamak için daha fazla para harcayabileceğini, yüzde 55’i ise garantili bir deneyim için gerekli olan parayı ödemeye hazır olduklarını belirtiyor. Müşteri deneyimlerini iyileştirmek isteyen havacılık sektörü, yolculara alternatif faydalar sağlayacak yenilikçi teknolojilerden yararlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda British Airways yolcuların mide asit seviyesini görüntüleyebilecek ve bu sayede uçakta servis edilecek yemeklerin değişmesine imkan verebilecek yenilebilir bir dijital hap üretme patenti almıştı. Yenilebilir dijital hapın ayrıca ısı, uyku ve kalp ritmi bilgilerini de toplayabileceği ve bu sayede hangi yolcunun uyuyup uyumadığı, aç, gergin, rahatsız olduğu, üşüyüp üşümediğini görebilmeye yarayacağı da belirtilmişti. Kaliforniya-Fransa ortak girişimi olan SkyLights ise uçuş esnasında yolculara sanal gerçeklik deneyimi sunabilecekleri bir proje geliştirdi. XL Airways ile sunulan bu deneyimde yolcular 16 Dolar ek ücret ödeyerek uçakta sanal gerçeklik gözlüklerini alıp sıkıcı ekonomi sınıfı koltuğundan kurtulup bir Hollywood filminin veya bir tiyatronun içine girebiliyor. Virgin Atlantic’in yaptığı bir araştırmaya göre ise kabin ışıklandırmalarının değişmesiyle Atlantic yolcularının çok daha kısa sürede rahatlayıp daha iyi bir uyku çekmelerine yardımcı olduğu gözlemlenmiş. Eylül 2016’da aldığı patent ile Boeing’in uçak içerisinde artık bir görsel şölen sunmaya hazırlandığı söyleniyor. İzlanda Havayolu firmasının sahip olduğu Boeing 757 modeli uçak 2015 yılından bu yana daha basit bir ışıklandırma yöntemi ile yolcularına uçak içerisinde kuzey ışıklarını sunuyor.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK İLE UÇUŞ DENEYİMİ BAMBAŞKA BİR BOYUTA TAŞINIYOR
Bugün en önemli teknolojiler arasında yer alan artırılmış gerçeklik teknolojisi, hem dünyayı algılayış şeklimizi değiştiriyor hem de hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu nedenle günümüzde birçok alanda kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojisi havacılık alanında da kullanılmaya başlandı. Artırılmış gerçeklik teknolojisi yolcuların uçuş sırasındaki seyahat deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyor. Örneğin; artırılmış gerçeklik platformu Blippar, pasaportu bir mecra olarak kullanıyor. İngiltere pasaportunun üzerine Blippar uygulamasını tutup blipplediğinizde pasaport gerçek dünyaya doğru geliyor ve 3 boyutlu şekilde ekrandan bir uçağın kalkışa başladığı görülüyor. Uygulama içinde tatil temalı oyunları satın almak ya da farklı dillerde en çok kullanılan kalıpları görmek mümkün. Havayolu firmalarının kullandığı artırılmış gerçeklik uygulamalarının örneklerine baktığımızda; Yeni Zelanda Havayolları, geçtiğimiz yıl yakın geleceğin en popüler teknolojisi olacak gibi görünen artırılmış gerçekliği uçuşlarına entegre edeceğini duyurmuştu. Yolcularını memnun etmek için yeni yollar arayan şirket, kabin ekibine artırılmış gerçeklik gözlükleri verecek ve bu yolla görevliler ile yolcular arasındaki iletişim çok daha kolay hale gelecek. Microsoft’un HoloLens’lerini takacak olan kabin görevlileri, gözlüğün ekranında uçuş süresi, konum, saat dilimi, hava durumu ve servis isteği gibi bilgileri anlık olarak görebiliyor. Bunun yanı sıra her bir yolcunun profil bilgileri, son uçuş noktası, kimlerle seyahat ettiği, yemek tercihleri, alerjileri ve sağlık risklerine ilişkin bilgilere de gözlük üzerinden ulaşılabiliyor. Yeni Zelanda Havayolları, Dimension Data ile yapacağı iş birliği sayesinde yakında yolcuların duygularını ve hislerini artırılmış gerçeklik gözlükleriyle okuyabileceklerini açıklamıştı. Yeni Zelanda Havayolları, bu uygulamayla yolcuların herhangi bir şey istemeden çok daha önce duygularını anlayarak isteğini yerine getirmeyi amaçlıyor. Artırılmış gerçeklik gözlüğünü takan kabin personeli, yolcunun gittiği yer bilgisini, sağlık sorunlarını ve yemek ve içeceğini aldığı zaman bilgilerini görebiliyor. Ayrıca gergin olan yolcunun sakinleşmesi de algılanıyor. Şu an test aşamasında olan projenin denemeleri Microsoft HoloLens teknolojisi ile gerçekleştiriliyor.

EMIRATES HİZMET KALİTESİNİ AR İLE YÜKSELTECEK
Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, yolcularına sunduğu hizmetin kalitesini, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak yükseltecek. Emirates’in Dijital Uygulamalar ve İnovasyondan Sorumlu Yöneticisi Christoph Mueller’in liderliğinde yürütülen proje kapsamında ilk aşamada, Emirates personeli artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip gözlükler kullanmaya başlayacak. Bu sayede personel, o an için hizmet verdiği yolcunun ismi, seyahat alışkanlıkları ve diğer bazı kişisel istekleri gibi bilgilere taktığı gözlüğün ekranından anlık bir biçimde ulaşabilecek. Bunun yanı sıra, artırılmış gerçeklik teknolojisi yolcuların kullanımına da sunulacak ve havalimanı terminalinden içeri giren yolcular, Emirates tarafından hazırlanmış uygulamaları kendi cihazları ile tecrübe edebilecek. Emirates Havayolları uçakta dağıttığı seyahat setlerine de artırılmış gerçeklik özelliği eklemişti. Seyahat çantaları artık akıllı telefon aracılığıyla taratıldığında devreye giren artırılmış gerçeklik uygulamasıyla yolculara uçak içi eğlence alternatifi de sunmuş oluyor. Emirates’in yaptığı uzun uçuşlarda kullanılmak üzere ekonomi sınıfında uçan yolculara kabin ekipleri tarafından dağıtılan bu seyahat kitleri Blippar uygulaması aracılığıyla taranıyor ve artırılmış gerçeklik uygulaması devreye giriyor. Böylece yolcular, uygulama üzerinden müzik dinleyebiliyor, sıkılan çocuk yolcular için boyama uygulamasını açabiliyor veya uçuşla ilgili geri bildirimde bulunabileceği bir ekrana erişebiliyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar daha keyifli vakit geçirebiliyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

2 Şub 2018
Benzer Haberler
HAVACILIK SEKTÖRÜNDE ARTIK 4 DEĞİL 2 BÜYÜK VAR
Kategori: Havayolu
ALMANYA İLE KRİZ HAVACILIĞI VURACAK
Kategori: Havayolu
ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK İLE YEPYENİ BİR UÇUŞ DENEYİMİ
Kategori: Havayolu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?