2 Şub 2018

MICROSOFT’UN YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI HIZ KESMİYOR!

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkede kullanıma sunulan Hololens, çalışanların ve işletmelerin tasarruf etmesini de sağlıyor. Yapay zekanın geldiği noktayı, Microsoft’un bu konudaki çalışmalarını ve Hololens’in getireceği yenilikleri konuştuğumuz Microsoft Uygulama ve Geliştirme Yöneticisi İbrahim Kıvanç, önümüzdeki günlerde çok daha farklı entegrasyonların ve cihazların da geleceğinin müjdesini verdi.

Günümüzde birçok sektörde etkisini gösteren yapay zekanın şu an geldiği aşamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında yapay zeka çok uzun zamandır varolan ve konuşulan bir konsept. 1950’li yıllardan bu yana bu konuda çalışmalar yapılıyor. İlk doğduğu zamanlarda bu fikri nasıl hayata geçirebiliriz diye sürekli çalışmalar gerçekleştirildi. Hatta yapay zeka üzerine pek çok bilim kurgu kitabı yazıldı ki bunlardan bir tanesi de Isaac Asimov’un Ben Robot kitabı. Son zamanlarda yapay zekayı çokça duymamızın sebebi; bulut platformunun giderek genişlemesi ve çok kolay bir şekilde istediğiniz miktarda server’ı kullanıp işleminizi yaptırıp bir sonuç çıkarabilmeniz. Veri, yapay zekanın hammaddesi. Verilere önceden bir maliyet olarak bakıyorduk ve pek çok veriyi saklamıyorduk. Yine bulut bilişim sayesinde bunları saklamaya başladık. Az önce bahsettiğim çok büyük yapıları kullanmakla beraber gelişen algoritmalar sayesinde de çok hızlı bir şekilde pek çok veriyi alıp bunlardan bir model çıkarıp bu modeli işleyebildiğimiz bir yapı var. Aslında yapay zekanın temeli de bu şekilde çalışıyor. Bu nedenle adını sıkça duymaya başladık. Hatta firmalar yapay zekayı platformlar haline getiriyor. Bu platformlar sayesinde de bizim günlük hayatımıza dokunan pek çok uygulamanın arkasında artık yapay zekalı, katma değerli servisleri görüyoruz.

Elon Musk yapay zekanın ulaşacağı nokta konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki görüşlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten işin içine girdikçe teknolojinin neler yapabileceğini, nereye gidebileceğini çok net görebiliyorsunuz. Ve buradaki en temel noktaysa; yapay zekanın bir eğitim safhası mevcut. Yapay zeka, verdiğiniz eğitimle gördüğü bir şeyi tanıyabiliyor. Örneğin; bir cam şişe, laptop ya da mouse’ı adım adım tanıttığınız takdirde oradaki yapıları öğrenip sonradan gördüğü bir yapıyı size öğretiyor. Eğer yanlış bir şey öğretirseniz size yanlış bir cevap da verebilir. Bence Elon Musk’ın özellikle altını çizmeye çalıştığı şey bu. Yapay zekanın gerçekten doğru eller tarafından bir regülasyona tabii olarak eğitilip, geliştirilip belli kuralları olması ve bu kurallar doğrultusunda çıkması gerektiğini savunuyor. Ben de bir yandan yapay zeka için çok heyecanlanıyorum, bunun içinde olmalıyız diyorum. Ama insan yapay zekanın yapabileceklerini görünce de biraz daha kontrol altında ve bir konsorsiyumla beraber gelişmesini tavsiye ediyor.

YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Microsoft, yapay zeka konusunda neler yapıyor?

Microsoft bu konudaki çalışmalarını yıllardır devam ettiriyor. Geliştirdiği çalışmalar var. Yapay zekada özellikle son zamanlarda hem kendisi kullanmakla beraber hem de başka kurumların kullanabileceği altyapı platformlarını oluşturuyor. Bizim alışık olduğumuz ofis uygulamaları ya da Windows’un içinde yapay zekalı küçük eklemeler var. Ya da iPhone’da Pix isimli bir uygulama bulunuyor. Pix, normalde bir fotoğraf uygulaması ama gerçekten en iyi kareyi yakalamak için öğretilmiş bir yapay zeka altyapısına sahip. Son kullanıcılara bu şekilde sunuyoruz. Ofiste sizin yazış biçiminize göre ya da SwiftKey’de parmağınızı klavyede kaydırarak yazdığınız kombinasyonlarda yapay zeka kullanarak yazış biçiminizi öğrenip ona göre size önerilerde bulunabiliyor. Microsoft bu özellikleri entegre etti. Democratizing AI adını verdiğimiz bir tabirimiz var. Yaptığı şeyse şu: Her kurum gerçekten bu yapay zekalı yapıları kullanabilmeli. Bunun en büyük dezavantajlarından bir tanesi ise yapay zekayı kullanabilmek için bir veri bilimcisi olmak gerekiyor. Veri bilimcileri de şu an çok az sayıda ve çok değerli. Bu bizim yazılım geliştirmeden biraz daha farklı bir mentalite. Daha çok istatistik tabanlı ve genelde bu tür alanlarda uzman kişiler veri bilimleriyle uğraşıyor. Veri bilimcisi olmadan herkesin faydalanabilmesi için bizim çıkardığımız platformlar var. Microsoft Cognitive Services bunlardan bir tanesi. Aslında size veri bilimcisi olmadan da kullanabileceğiniz hazır altyapılar sunuyor.

Microsoft’un karma gerçeklik gözlüğü HoloLens, tüketicilere neler sunuyor?

Aslında HoloLens çok farklı bir konsept. Bu konseptin getirdiği yenilikler özellikle cihazın üzerindeki donanımlara bağlı. Bu donanımlarda dikkat çeken noktalarsa üzerinde bulunan çeşitli kameralar. Ön tarafında beş kamera bulunuyor. Bu kameralar bulunduğu ortamı tarayıp ortamın üç boyutlu modelini çıkarabiliyor. Daha önce Xbox ile gelen Kinect isimli bir sensör vardı. İnsanları ve ortamı tarayabiliyordu. Onun biraz daha modüler hali diyebiliriz. Odanın içerisindeyseniz odanın duvarlarını tanıyabiliyor. Ya da yerin yüzeyini tanıyabiliyor. Aynı şekilde masa varsa masanın yüzeyini tanıyabiliyor. Siz bu yüzeylerin üzerine ekstradan hologramlar koyabiliyorsunuz. Aslında cihazın saydam bir ekranı var. Bu saydam ekran üzerinden hem gerçek ekranı görebiliyorsunuz hem de bu dünyanın üzerine giydirilmiş bahsettiğimiz hologramları ya da çeşitli uygulamaları açabildiğiniz bir yapı var. Bu sayede de yüzeyi tarayabildiği için koyduğunuz nesnelerin boyutu küçülüp büyüyebiliyor ya da sabit bıraktığınız hologramlar siz uzaklaştıkça yine aynı yerde kalabiliyor. Duvarlara kilitleyebiliyorsunuz. Bunun gibi çeşitli entegrasyonları bulunuyor.

29 ÜLKEDE SATIŞTA

HoloLens, şu anda hangi pazarlarda satışa sunuluyor?

Şu anda Türkiye’nin de dahil olduğu 29 ülkede satışa sunuluyor. HoloLens’in Ortadoğu-Afrika bölgesinde sadece Türkiye’de satışa sunulduğunun altını çizmek istiyorum. Bunun sebeplerinden bir tanesi ürüne Türkiye’de gerçekten büyük bir ilgi olması. Yazılım geliştirme ekosistemi bu cihazı merak ediyor, ilgileniyor. Hatta kendi imkanlarıyla bunlara erişip üzerinde Ar-Ge çalışması yapan pek çok firma bulunuyor. Firmalar, endüstriyel tasarımdan kurum içi eğitime, aynı zamanda çeşitli yöneticilerin görebileceği uygulamalardan yine aynı zamanda da son kullanıcıya dokunacak çeşitli uygulamaları da şu anda yapmaya çalışıyor. Devam eden pek çok Ar-Ge var. Ekibimin buradaki amacı bu firmalara HoloLens ile neler yapılabiliri ve yeni ne gibi entegrasyonlar gerçekleştirebileceğimizi anlatarak onlarla birlikte çalışmak.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

2 Şub 2018
Benzer Haberler
İNSAN KAYNAKLARI DİJİTAL ÇAĞIN NERESİNDE?
Kategori: İş Dünyası
GELECEĞİN LOJİSTİĞİNİ ROBOTLAR VE YAPAY ZEKA ŞEKİLLENDİRECEK
Kategori: Kapak Konusu
YAPAY ZEKÂ İLE E-TİCARETTE DOLANDIRICILIĞA SON
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!