2 Şub 2018

ÖDEAL BÜYÜMESİNİ BEŞE KATLAYACAK!

Mobil ödeme uygulama ve seçenekleri günden güne çeşitlilik kazanmaya ve gelişmeye devam ediyor. Ödeme teknolojilerindeki gelişim sürecini ve sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemde hem Türkiye’de hem dünyada bu alandaki ilerleme durmuştu. Fintechlerin katılımıyla tekrar başladı. Burada olan şey teknolojinin aslında bir yapabilirlik sağlaması. Bu teknolojiler sayesinde yenilikler yapabiliyoruz. Bitcoin, blockchain gibi yeni teknolojiler çıkıyor. Bunlar devrimsel teknolojiler. Ama çoğunluğun konuştuğu böyle değil. Tabii dünyada finansal alanda aslında olan şey bütünleşiğin parçalanmış olması. Ayrıştırılan bir endüstri var. Normalde finansal piyasada müşterilere tek bir ürün değil birden fazla ürün sunuyordunuz. Kredi kartı sunan banka aynı zamanda tüketici kredisi de veriyor, finansal başka çözümleri de veriyor, havale de yapıyor, ödeme teknolojilerini de veriyor. Bugünün dünyasında biraz daha farklı. Her ürün üzerine özelleşmiş diğer alanlara girmeyen firmalar var. Bir şeyi iyi yapmak üzerine odaklılar. Sektörün geleceği ile ilgili gördüğümüz en önemli şey; teknolojinin gelişmesiyle bazı bariyerlerin çok ciddi anlamda aşağı inmiş olması, bir diğeri ise bu start-upların doğmuş olması. Bunlar dışında devrimsel teknolojiler hayatı çok daha fazla etkilemedi. Fakat bu kadar minör değişikliklere rağmen -başka sektörlerde çok daha majör değişiklikler görüyoruz- sektörde çok ciddi anlamda yeni teknolojilerin, yeni ödeme şirketlerinin, yeni ödeme modellerinin çıkışı hız kazandı.

Ödeal hangi sektörlere yönelik hizmet veriyor?

Bizde diğerlerinden ayrılan tek bir sektör var. O da bilişim. Onun dışında Türkiye’deki tüm sektörlere hizmet veriyoruz. Son olarak perakendeye de girdik. Perakende ticarette yazarkasayı ikame eden bir çözüm yok. Fiziksel bir yazarkasayı yeni çıkardık. O yazarkasayla perakendeye giriyoruz. Perakendede de ciddi bir sayıya ulaşacağımızı düşünüyorum.

“SÜRECİN BAŞTAN SONA SAHİBİYİZ”

Ödeal, yazarkasa ile müşterilerine farklı ne sunuyor?

Mobil uygulama tarafında hiçbir cihaz taşımadan, hiçbir yere başvurmadan sadece bir banka hesabınızın olması yeterli. Ödemenizi alıp banka hesabına yatırılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu iş yerleri açısından müthiş bir şey. Çünkü bunu yaptığınızda gerçekten işinizi büyütme potansiyeli yakalıyorsunuz. Ve gerçekten de fiyatları çok uygun. Banka bazında aylık ücret ödemiyorsunuz, yanınızda gezdirmek için şarj etmekle uğraşmıyorsunuz. Toplam sahip olma maliyeti açısından çok çok uygun. Biliyorsunuz Türkiye’de yazarkasa bir zorunluluk. Yazarkasalara üye iş yerlerinin erişmesini gerçekten çok kolaylaştırıyoruz. Müşterilerimize Profilo’nun yazarkasa çözümlerini isterse peşin isterse vadeli sunuyoruz. Tüm bankaları da içine ekleyip veriyoruz. Dolayısıyla esasında bizim yaptığımız şey hangi platformumuzu kullanıyorsanız kullanın sürecin baştan sona sahibi olmak. Biz, üzerinde söz sahibi olmadığımız hiçbir şeye kendi adımızı koymuyoruz.

Ödeal olarak nasıl bir büyüme stratejisi izliyorsunuz? Firma olarak kısa ve orta vadeli hedefleriniz neler?

Genel olarak büyüme stratejimiz ürünleri müşteriye direkt ulaştırdığımız, mümkün olduğunca müşterinin temas sayısını azaltacak, müşteri için aradaki işlemleri kaldıracak, tek bir noktadan tüm hizmetlerini alabileceği yapılar sunmak. Dolayısıyla bugüne kadar mobil uygulama tarafında çoğunlukla dijital pazarlama ve saha satışıyla büyümüştük. Aslında yine benzer bir modelde büyüyoruz. Sadece yoğunluklar değişiyor, birebir satışa daha fazla odaklı bir politikamız var. Hedefimiz; 2016-2017 arasında 4’e 5’e katladığımız büyümeyi 2018’de de 5’e katlamak.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ŞUBAT SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

2 Şub 2018
Benzer Haberler
ÖDEAL BÜYÜMESİNİ BEŞE KATLAYACAK!
Kategori: İş Dünyası
NAKİTSİZ BİR GELECEĞE DOĞRU…
Kategori: Kapak Konusu
ÖDEAL BÜYÜMESİNİ BEŞE KATLAYACAK!
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!