18 Oca 2018

2018’İ ŞEKİLLENDİRECEK SİBER GÜVENLİK TRENDLERİ

McAfee, 2018 yılını şekillendirecek siber güvenlik trendlerini McAfee Labs 2018 Tehdit Tahminleri Raporu’nda paylaştı. Hızlı bir evrimden geçen yeni nesil fidye yazılımları, güvenlik risklerini beraberinde taşıyan sunucusuz uygulamalar, tüketici gizliliğini hiçe sayan bağlantılı ev cihazları, çocuklar tarafından üretilen dijital içeriklerin gelecekte yaratabileceği riskler ve makine öğrenimi ile hızlanan siber güvenlikte ‘silahlanma yarışı’ raporun öne çıkan konuları arasında yer alıyor. Makine öğrenimi, güvenlik açıklarını, şüpheli davranışları ve zero-day saldırılarını tespit etmek ve düzeltmek üzere devasa boyuttaki verileri işleyebilir ve büyük ölçekli operasyonlar gerçekleştirebilir. Aynı zamanda siber suçlular da koruma tekniklerinden öğrenimler elde etmek, tehdit tespit modellerini etkisiz hale getirmek ve siber güvenlik uzmanları güvenlik açıklarına bir yama geliştiremeden bu açıkları kendi çıkarları için kullanmak gibi pek çok konuda makine öğreniminden yararlanıyor. Bu yarışı kazanmak için kurumların insan gücünün stratejik zekasından yararlanarak makine tabanlı kararlar alması ve tehditlere karşı yanıtlarını buna göre düzenlemesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kurumların saldırıların hangi şekillerde gerçekleşebileceğini, bu yöntem daha önce hiç uygulanmamış olsa dahi, anlayabileceği ve öngörebileceği belirtiliyor.

ÇOCUKLARA AİT DİJİTAL İÇERİKLERİ TOPLAYAN ŞİRKETLER
UZUN DÖNEMDE İTİBAR KAYBINA UĞRAYABİLİR

Kullanıcı uygulamalarının başarısını artırmak için şirketler genç kullanıcılar tarafından geliştirilen içerikleri toplama konusunda her geçen gün daha rekabetçi oluyor. 2018 yılında aileler çocuklar tarafından üretilen dijital içeriği kendi çıkarları için kullanan kurumlar hakkında daha bilinçli olacak ve bu tür uygulamaların uzun vadede çocukları için yaratabileceği potansiyel risklerin farkında olarak hareket edecek. McAfee, geleceğin yetişkinlerinin ‘dijital yüklerinden’ dolayı sıkıntı yaşayabileceğine inanıyor. Çünkü bugün çocuklar ve aileleri, sınırları henüz kesin kurallarla belirlenmemiş olan bir ortamda, kişisel bilgilerin iç içe geçmesini sağlayan kullanıcı ara yüzlerine sahip uygulamalarda geliştirilen kullanıcı içeriklerinin şirketler tarafından gelecek dönemde sömürülebileceğinin farkında değil. Yoğun rekabetin yaşandığı uygulama evreninde, geleceği öngören uygulama ve hizmet sağlayıcıları marka itibarını korumanın öneminin farkına varacak. Uygulama bağımlılığı yaratmak için agresif yöntemler geliştirmek yerine ailelerle birlikte çalışmayı ve bu eğitim seferberliğinde onlara yol arkadaşı olmayı seçecek.

Geleneksel fidye yazılımı yöntemleri, daha güçlü güvenlik önlemleri, daha bilinçli insan kaynağı ve stratejiler sayesinde kârlılığını kaybediyor. Siber suçlular da geleneksel yöntemler yerine daha kârlı olan yüksek net-değerine sahip kişileri, bağlı cihazları ve kurumları hedef almaya başlıyor. Bu dönüşüm ile birlikte fidye yazılımları bireylerin dolandırılması yerine, kurumlara siber şantaj yapılması ve yıkıcı etkiler yaratılmasına uzanan yeni hedefler için kullanılmaya başlandı. Bu doğrultuda siber sigorta pazarı da hızla büyüyor. Son zamanlarda siber saldırılara karşı farkındalığın artması nedeniyle şirketler, siber güvenliği, IT meselesinden ziyade ticari bir risk olarak görmeye başladı. Mali kurumlar ve bilgi teknolojisi firmalarının siber sigorta poliçelerinin ilk benimseyenleri olacağı ve bunları sağlık hizmeti sektörünün takip edeceği belirtiliyor. İnternetin ve dijitalleşmenin herkes için vazgeçilmez olduğunu ve hayatın her alanına yayıldığını hatırlatan Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, bu sürecin çıktılarından biri olarak siber risklerin kimi zaman oldukça büyük kayıplara yol açabildiğine işaret ediyor. Özellikle son yıllarda hızla artan siber saldırıların, kurumların yanında bireyleri de hedef aldığını belirten İlhami Koç, “Siber saldırılar sonucunda gerçekleşen kayıpların boyutları her geçen gün artıyor. İnternete ulaşımın artması ve kolaylaşmasıyla, önümüzdeki dönemde bu saldırıların şiddeti ve sıklığının da artması bekleniyor” diyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

18 Oca 2018
Benzer Haberler
“DİJİTAL DÜNYANIN KORUNMASI İÇİN RADİKAL ÖNLEMLER ALINMALI”
Kategori: Güncel Haberler
MCAFEE TÜRKİYE’DEN YÜZDE 100 BÜYÜME HEDEFİ
Kategori: Teknoloji
HER SANİYE 5 ZARARLI YAZILIM ÜRETİLİYOR
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!