17 Oca 2018

YÖNETİMDE YENİ TRENDLER NELER OLACAK?

2017, İK departmanlarının çalışan memnuniyetine önem verdiği, yöneticilerin iş ortamının kalitesini artırmaya odaklandığı bir yıl oldu. Kurumlar, 2017’de en iyi yetenekleri işe almak için çalıştı. Mevcut yetenekleri koruyacak stratejilere yatırım yaptı. Şirket kültürü ve çalışanın bu kültüre angaje edilmesi odak noktada yer aldı. 2017’de yönetim anlayışında bu değişimler yaşanırken 2018’de yönetim anlayışında nasıl değişimler gözlemlenecek, yeni yönetim trendleri neler olacak?

ŞİRKETLERİN YENİ DÜNYAYI ANLAMASI GEREKİYOR
Dijital Dönüşüm, sadece teknoloji ile ilgili birimleri ilgilendirmiyor. Satıştan, pazarlamaya, İK’dan müşteri ilişkilerine kadar her birimin yeni dünyayı anlaması ve bu yönde değişiklikler yapması gerekiyor. Türkiye’deki İK Yöneticileri, çalışan profilinin değişmekte olduğunu ortaya koyuyor. Page Group’un düzenlediği tartışma gruplarına katılan çeşitli kurumların İK yöneticilerinin gözlemlerine göre; yeni nesil, dikey hiyerarşiye sıcak bakmıyor, baskıyı sevmiyor, gerektiğinde uzaktan çalışabileceği şirketleri tercih ediyor ve doğru anlaşılmak istiyor. Geleneksel çalışma biçimlerinde başarının odak noktasında performans yer alıyordu. Fakat dijital çağda liderler performans kadar alan uzmanlığına da değer vermeye başladı. Çalışanın alanda gösterdiği performans kadar alana hakimiyeti ve uzmanlığı da oldukça önemli. Geleneksel anlayışta başarının teminatı ürün iken, dijital liderler başarının sürekliğinin teminatı olarak sürekli yetenek geliştirme stratejilerine odaklanıyor. Bir taraf ürünün gelişmesine yatırım yaparken diğeri ürünü meydana getiren ekibi destekliyor. Durumu şu şekilde de değerlendirmek mümkün görünüyor: Geleneksel liderlerin başarısının ardında hedefe odaklı çalışma sistemleri yatıyor. Diğer tarafta dijital liderlerin sürece yoğunlaşması hızla değişen dünyada başarının sürekliliğinin tek anahtarı gibi görünüyor.

“ŞİRKETLER 2018’İN GETİRECEĞİ DİJİTAL İK EĞİLİMLERİ İÇİN KOLLARI SIVADI”

REED TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ASİYE YILDIRIM:
Şirketler bu sene yatırımlarını geçen sene kazanımda bulundukları yetenekleri dijital teknolojiler konusunda eğitmeye aktaracak. Nitekim yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Yöneticilerin yüzde 65’inin 2018 yılında dijital araçlara yatırım yapmayı planladıklarını ortaya koyuyor. Kısacası şirketler 2018’in getireceği dijital İK eğilimleri için çoktan kolları sıvamış durumda. 2018’de sık konuşacağımız diğer bir konu ise çalışan deneyimi olacak. Çalışan deneyiminin en az müşteri deneyimi kadar başarı getirdiğini keşfeden kurumlar, personelini daha yakından takip ederek, markaları hakkında fikir sahibi olmaya odaklanacak. Hemen hemen her bilgisayardan çalışma sistemlerine erişmeyi kolaylaştıran VPN teknolojisi sayesinde; 2018’de hem serbest çalışan havuzunda hem de globalleşme yönünde önemli adımlar atılacak. Sistem, İK departmanlarına dünyanın herhangi bir yerinden işe alım yapmayı mümkün kılacak. Türkiye’ye baktığımızda ise 2018 yılı içinde yeni bir çalışma trendi ile karşılaşıyoruz. 2018’de Endüstri 4.0’la gelen dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen orta ölçekli şirketlerle, yüksek deneyim ve potansiyele sahip kalifiye çalışanı buluşturacak sistem, İK’nın yeni odak noktası.

 “DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ İLİKLERİMİZE KADAR HİSSEDECEĞİZ”

PERYÖN BAŞKANI BERNA ÖZTINAZ:
2018, Sanayi 4.0 ile birlikte dijital dönüşümü iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir yıl olacak. Nitekim Türkiye’nin insan yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olarak yaptığımız çalışmalarda, şirketlerin en büyük hazırlığının dijital değişim ve dönüşüm olduğunu görüyoruz. Teknoloji yıllarca bizler için bir araçtı. Şimdi ise iş yerindeki yaşam biçimimiz haline geliyor. Bu anlamda yönetim alanındaki en büyük eğilimin tüm iş süreçlerine yansıyacak dijitalleşme çalışmaları olacağını söyleyebiliriz. Gittikçe yaygınlaşan IoT, yani Nesnelerin İnterneti kavramı ile şirketler tüm iş süreçlerini birbirine bağlayabiliyor. Araştırmalar bugün 8,4 milyarı aşkın nesnenin internette olduğunu ve bu rakamın sadece bir yıl öncesine göre yüzde 30 arttığını ortaya koyuyor. Hal böyle olunca bu sürece hâkim yetenekleri yönetmek ve kurum bünyesine çekmek öncelikli yönetim trendleri arasına giriyor. Bir diğer konu ise iş yaşamında sayıları her geçen gün artan Y kuşağına yönelik çalışmalar olacak. Alışılagelmiş ölçme ve değerlendirme metotları ile yönetilemeyen bu kuşak için rakamlarla ve niteliksel ölçüm teknikleriyle şekillenen modellerden uzaklaşılacak. Performans değerlendirme sistemlerinde ise sayısız hedefin mercek altına alındığı metotlar yerini, kuruma, ekibe hatta topluma yarattığı katma değeri odağına alan modellere bırakacak. Değişim sürecinde liderler de stabil kalmayacak. 2018 yılı ve sonrasında şirketlerin tepe noktalarında sormayı, danışmayı, duygularını paylaşmayı iş süreçlerine yansıtan ve daha vizyoner isimleri göreceğiz.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN OCAK SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

17 Oca 2018
Benzer Haberler
YÖNETİMDE YENİ TRENDLER NELER OLACAK?
Kategori: Yönetim
İŞVERENİN EN BÜYÜK SORUNU YETENEĞİ ELDE TUTMAK
Kategori: Yönetim
YÖNETİMDE YENİ TRENDLER NELER OLACAK?
Kategori: Yönetim
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?