6 Ara 2017

SİBER TEHDİTLER AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİNİ DE TEHDİT EDİYOR

Sürücüsüz araçlardan akıllı yollara, internet altyapısı üzerinde tamamen entegre olmuş ve birbiriyle bağlı Akıllı Ulaşım Sistemleri giderek artan bir şekilde hayatımızın parçası haline geliyor. Ancak; hayatları ve çevreyi kurtarmak, zaman ve para kazandırmak için gelişmiş ve gelişmekte olan teknolojilerin kullanıldığı bu akıllı ulaşım sistemi aynı zamanda riskleri de içerisinde barındırıyor. Tüm internet destekli teknolojilerin siber saldırı tehditlerine açık olduğu düşünüldüğünde olası bir saldırının, ticari faaliyetlerin aksamasına, ciro kaybı yaşanmasına hatta önemli güvenlik risklerine yol açması mümkün. Trend Micro’nun ITS’ye entegre edilmiş trafik altyapısının, veri ve bilgi akışını, işlevlerin ve servislerin fiili olarak aksamasını sağlayacak tehditleri incelediği “Akıllı Ulaşım Sistemlerine Siber Saldırılar: ITS’de Gelecekteki Tehditlerin Değerlendirilmesi” raporu birçok önemli detayı gözler önüne seriyor. Araştırmada ayrıca bu tür yoğun tehditlere karşı ITS’yi güvence altına almak için gereken kısa ve uzun dönemli öneriler de yer alıyor.

ITS ALTYAPISINA OLAN SALDIRILAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Trend Micro tarafından gerçekleştirilen araştırmada, ITS’nin öne çıkan önemli bileşenleri araçlar, otoyol raporlama sistemleri, trafik akış kontrolü, ödeme sistemleri yönetim uygulamaları ve sistemleri, iletişim uygulamaları ve sistemleri kötü niyetli saldırganların hedef noktaları olarak belirlendi. Düşünülen tüm bu bileşenlerin birbirleriyle bağlantılı olduğu ITS ekosistemi henüz gerçek anlamıyla hayata geçmedi. Her aracın ve her otoyol ITS sisteminin birbiriyle gerçek anlamda bağlı olmasına en az 10 yıl var. Ama bugün kullanılan ITS altyapısına olan saldırılar her geçen gün artıyor. Sadece bu yılın başından beri ABD, Almanya ve Rusya’da meydana gelen 11 tane saldırı, kendisine haber bültenleri ve gazetelerde yer buldu. Örneğin en son Ağustos ayında Kaliforniya’daki bilgisayarlı yol mesaj panolarına saldırıldı. Trafikle ilgili mesajlar yerine saldırgan mesajlar yazıldı. Mesaj panosu her ne kadar bir şifreyle korunsa da hackerlar şifreyi çözerek kendi mesajlarını yazabildi. Her ne kadar bunlar kaba şakalar gizi gözükse de sürücülerin dikkatlerini dağıtarak yol güvenliğini tehlikeye attı.

YAPAY ZEKÂ GELECEKTE YENİ SUÇLULAR YARATABİLİR
ITS’lere siber saldırı gerçekleştirenler; kurumlara, hükümetlere ve kritik altyapılara saldıranlarla aynı kişiler. Bu ITS altyapısının güvenlik altına alınmasının kolay olduğu izlenimi verse de gerçek çok farklı. ITS ekosistemi her gün evrim geçiriyor ve tabii buna paralel olarak saldırılar da değişiyor. Bu yüzden de gelecekte, bugün tehdit olarak görülmeyen yapay zekâ aktörlerinin yeni suçlular olarak ortaya çıkacağını hayal etmek mantıksız değil.

ITS SALDIRILARININ TEK AMACI DEĞİL
Genel olarak siber saldırıları harekete geçiren kilit konu para. Ama ITS dünyasında, ekosisteme saldıran her suçlu bunu para için yapmıyor. ITS sistemleri yüksek sayıda kişi tarafından görülebiliyor ve bunlara olan saldırıların etkisi de yüksek oluyor. Bu da birçok suçluyu harekete geçiren şey oluyor. ITS ekosistemlerine saldıranların ilk 5 amacına bakıldığında fidye, veri hırsızlığı, bilgi savaşı, sistemle oynayarak hırsızlık ve intikam- terörizm öne çıkıyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
SİBER TEHDİTLER AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİNİ DE TEHDİT EDİYOR
Kategori: Kent İçi Ulaşım,Otomotiv
TEMSA GELECEĞİN ULAŞIMINA HAZIR
Kategori: Güncel Haberler
SİBER TEHDİTLER AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİNİ DE TEHDİT EDİYOR
Kategori: Kent İçi Ulaşım,Otomotiv
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR