6 Ara 2017

MARS YENİ YILDA YENİ “YOLLAR” HEDEFLİYOR

İlk çeyrekte, Hadımköy’deki yeni lojistik merkezin açılışını yapmayı hedefleyen firma, uluslararası pazarlarda da etkinliğini gösterecek. 2018 yılında yıldızı parlayan Afrika pazarında yeni hedefler koyduklarını söyleyen Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar, “Avrupa’da yeni bir intermodal hat açmak için fizibilite çalışmalarına devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

İhracat ve ithalatı taşıyan bir sektör olarak ekonominin genel gidişatı lojistik sektörünü de direkt olarak etkiliyor. Dolar/TL paritesi, global ekonomi ve Türk ekonomisinin genel durumunu da göz önüne alarak 2017 yılı lojistik sektörü açısından nasıl geçti?

Lojistik sektörünün 2017 yılında ihracat odaklı olarak büyüdüğünü söyleyebiliriz. İhracat rakamları beklediğimizin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu durum lojistik sektörüne de olumlu yansıyor. İlk yarıda yaklaşık yüzde 7’lik bir büyüklüğe ulaşan sektörümüzün yılı yüzde 6-8 arasında değişen bir büyüme rakamıyla tamamlamasını bekliyoruz.

MARS, 2017’Yİ YÜZDE 12’NİN ÜZERİNDE BÜYÜMEYLE KAPATACAK

Mars Logistics özelinde bakıldığında 2017 sizin için nasıl bir yıldı? Hacimsel, cirosal, araç ya da ekipman yatırımı olarak bir önceki yıla oranla ne gibi değişmeler ya da gelişmeler oldu?

Yılbaşında belirlediğimiz hedeflere rahatlıkla ulaştığımız bir yılı geride bırakıyoruz. 2017 yılı sonunda 275 milyon Avroluk ciro ile yüzde 12’nin üzerinde bir büyüme hedefliyoruz. 2017 yılında da ihracata destek veren çalışmalara ağırlık verdik. İzmir’deki Ege Bölge Müdürlüğü üzerinden hizmet verdiğimiz Denizli’deki yeni şubemizi hayata geçirdik. Denizli’deki müşterilerimize yerinden daha da hızlı ve ayrıcalıklı hizmet sunmaya başladık. Çok kısa bir süre sonra İskenderun’da da bir şubemizi bu amaçla faaliyete açacağız. Diğer yandan bu yıl çok inandığımız ve bizi çok heyecanlandıran bir projemiz de hayat buldu. 1-5 Mayıs Trafik Haftası boyunca Akıllı Tır, Akıllı Çocuklar projemizle Edirne ilimizin ilçe ve köylerindeki ilköğretim öğrencilerine temel trafik eğitimi verdik. Üniversite öğrencileri için Lojistik Vaka yarışmasını 14 yıldır düzenliyoruz. Ancak uzun zamandır ilköğretim seviyesindeki öğrenciler için proje geliştirmeyi planlıyorduk ve bu yıl planımızı gerçekleştirme imkânı bulduk. 2017’nin en önemli gelişmelerinden biri de merkez ofisimizi taşımamız oldu. İstanbul Yenibosna’da olan merkezimizi Balance Güneşli’ye taşıdık. Faaliyetlerimizi sürdüreceğimiz Güneşli’deki yeni merkez ofisimizin gücümüze güç katacağına inanıyoruz.

Daha önce Afrika pazarı ile ilgili açıklamalarınız olmuştu. Bu konuyu biraz daha açarsak Afrika pazarının neden büyüyeceğini düşünüyorsunuz? Mars Logistics olarak bu pazarda nasıl varlık göstermeyi planlıyorsunuz? Bu pazarla ilgili hedefleriniz neler?

Son dönemde hükümet ve sektör bazında Afrika ülkeleriyle başlayan temas ve iş görüşmeleri, 2018 yılında Afrika’nın parlayan yıldız olacağını gösteriyor. Sektörümüz açısından; deniz yolu, proje taşımacılığı ve havayolu taşımacılığı konusunda 2018’de daha büyük hedefler koymamız gerektiğinin de sinyalini veriyor. Bu pazarı yakından takip ediyoruz. Gerek firmamız gerekse sektörümüz açısından olumlu gelişmeler yaşanacağını öngörüyoruz.

ORTA VADEDE, BİRLEŞME VE SATIN ALMALAR ARTACAK

Son yıllarda dev konteyner hat operatörlerinin iflasına tanık olduk. Pek çok firmada da bu tür iflaslarla karşılaşmamak adına birleşmeler görüldü. Bu gelişmeler göz önüne alındığında kısa ve orta vadede lojistik sektörü nasıl kabuk değiştirecek? Hem globalde hem Türkiye’de kimler ayakta kalacak?

Kısa vadede değil belki ama orta vadede bu tür birleşmelerin, satın almaların hızla artacağını düşünüyorum. Dünya üzerinde zincir haline gelmiş firmalara evrilme söz konusu olacak. Diğer yandan ülkemizde kurumsallık çalışmalarına önem vermemiş, yasal süreçlere adapte olamamış, kuralları bypass etmeye çalışan lojistik firmalarının şimdi zorluk yaşadığını görüyoruz. Mars Logistics olarak biz de satın almalara sıcak bakıyoruz ve bir süredir, yüksek hizmet kalitesi sunacağına inandığımız gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde bazı firmaları mercek altına aldık.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
LOJİSTİK SEKTÖRÜ YÜZDE 7 BÜYÜYECEK
Kategori: Güncel Haberler
MARS, CO2 SALIMINI YÜZDE 7 AZALTTI
Kategori: Güncel Haberler
MARS LOGISTICS, FİLOSUNU BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYOR
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?