6 Ara 2017

CORENDON AIRLINES 2018’E HAZIR

İki yeni uçağı filoya katmayı planlayan firma, 2018’de son iki yılın sayılarının üzerinde Avrupalının Türkiye’ye geleceği öngörüsü doğrultusunda kapasitesini artırıyor. Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, “2018 Nisan-Ekim dönemi için yüksek sezondaki ilave kapasitelerle birlikte Avrupa’dan Antalya’ya 1 milyon koltuk arz ediyoruz” dedi.

Yılın sonuna yaklaştığımız bu günlerde öncelikle kısa bir yıl değerlendirmesi ile başlayalım. 2017 yılı Corendon Airlines için nasıl geçti? Türkiye dahil mevcut pazarlardaki konumunuz ne şekilde gelişti?

Ana destinasyonumuz Türkiye ve Leisure. Turistik hava taşımacılığı yapan bir havayolu olduğumuz için ülke turizminin şartlarından doğrudan etkileniyoruz. Türkiye’deki birçok turizm firması veya havayolu gibi biz de 2017’de geçen yıla göre daha iyi bir sezon geçirdik. Avrupalıların Türkiye dışında tercih ettikleri diğer destinasyonlar olan İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler hem doluluk sınırlarına ulaşmış hem de fiyatları çok artmıştı. Bu nedenle de özellikle Temmuz Ağustos dediğimiz yüksek sezonda Avrupa’dan Türkiye’ye yoğun bir ilgi oldu. Tüm bunların yanında, 2017’de Avrupa’da kurduğumuz yeni havayolu ile Avrupa içi uçuşlar düzenlemeye başladık ve uçuş ağımıza Hurghada, Girit, Tel-Aviv çıkışlı yeni destinasyonlar ekledik.

2018’DE FİLOYA 2 UÇAK EKLENECEK

Hali hazırda kaç uçak ile hangi noktalara hizmet veriyorsunuz? 2017 yılında uçak yatırımınız olmuştu, kısa ve orta vadede yeni bir yatırım planınız var mı? Hizmet ağınıza yeni noktalar eklenecek mi?

Bünyemizde 2’si Avrupa 1’i Türkiye merkezli olmak üzere 3 havayolu bulunuyor. Filomuzdaki toplam 14 uçak ile 45 ülkede 145 havalimanına uçuyoruz. 2018’de de filomuza eklemeyi planladığımız 2 uçakla özellikle Avrupa’daki pazar ve destinasyon sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Uzun vadede de filomuza her yıl 2 uçak ekleyerek büyümeyi hedefliyoruz.

Avrupa’da kurduğunuz havayolundan bahsettiniz. Bu yeni şirket Corendon için neleri değiştirdi? Hedefte bu tarz yeni bir proje var mı?

Bildiğiniz üzere Avrupa Birliği dışındaki ülkelere ait havayolları Avrupa’da bir noktadan diğerine uçamıyor. Sadece bayrağını taşıdığı ülkeye veya o ülkeden Avrupa’ya uçuşlar düzenleyebiliyor. Biz büyüme stratejimiz doğrultusunda Avrupa’da yıllardır çalıştığımız tur operatörlerinin Avrupa içi uçuşlarına daha esnek çözümler sunmak amacıyla yeni bir havayolu şirketi daha kurduk. “Corendon Airlines Europe” isimli bu havayolu ile Avrupa ülkeleri arasında daha sık uçuş düzenleyebileceğiz. Aynı zamanda uçuş ağımızı genişletmeyi planlıyoruz.

“AVRUPA’DAN ANTALYA’YA 1 MİLYON KOLTUK ARZ EDİYORUZ”

Türkiye’nin önde gelen turistik havayolu şirketlerinden biri olarak 2018 yılı için turizm sektöründen beklentiniz nedir? Türkiye pazarına nasıl bir ilgi bekliyorsunuz? Corendon olarak sizin plan ve hedefleriniz neler?

2018 için Avrupa’daki tur operatörleri, oteller ve havayolları el ele vererek ibreyi Türkiye’ye çevirmek için ellerinden geleni yapıyor. Çünkü Türkiye, sunduğu fiyat/kalite kriterleri ile özellikle çocuklu aileler için rakiplerinden daha avantajlı ve tur operatörleri açısından yüksek sayılara ulaşıldığından kârlılığı yüksek bir destinasyon. 2018’de son iki yılın sayılarının üzerinde Avrupalının Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz. Planlamalarımızı yaparken Almanya pazarında 25 farklı tur operatörü ve birçok acente ile görüştük. Alman tur operatörleri Türkiye’nin turizm sektörünün lokomotifi olduğunun bilincinde. Tüm bu gelişmeler ve beklentiler ışığında biz de Corendon Airlines olarak uzman olduğumuz Hollanda, Belçika ve Almanya pazarlarında pazar payımızı yukarılara taşıyacak şekilde planlamalar yaptık ve sunduğumuz koltuk sayısını yüzde 50 oranında artırdık. Geçtiğimiz yıl sektör, Avrupa’dan Türkiye’ye uçacak uçak bulmakta zorlanmıştı. 2018 için önlemlerimizi şimdiden alarak Antalya’ya planlanan uçuşlarımızı çoğalttık. Bu sebeple, 2018 Nisan-Ekim dönemi için yüksek sezondaki ilave kapasitelerle birlikte Avrupa’dan Antalya’ya 1 milyon koltuk arz ediyoruz. Belçika ve Hollanda’da faaliyet gösteren kendi tur operatörümüzün rezervasyonlarına baktığımızda da 2015 sayılarını yakalayabileceğimize olan inancımız artıyor. Bu yıl Hollanda ve Belçika için 350.000, bir diğer önemli pazarımız olan İskandinav ülkeleri için ise 150.000 koltuk planladık. Ayrıca 2016’da ilk kez uçmaya başladığımız Rusya’da da güçlü tur operatörleri ile yapacağımız ortak çalışmalarla pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
CORENDON AIRLINES’IN İZMİR UÇUŞLARI BAŞLADI
Kategori: Güncel Haberler
CORENDON’DAN GAZİPAŞA’YA EK SEFERLER
Kategori: Güncel Haberler
CORENDON AIRLINES’IN İZMİR UÇUŞLARI BAŞLADI
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?