6 Ara 2017

2018' E HANGİ TEKNOLOJİLER DAMGA VURACAK?

İçinde bulunduğumuz 2017 yılı ülkemiz için de dünya için de çeşitli zorlukların yaşandığı bir yıl olmakla birlikte, ‘gelecek’ olarak nitelediğimiz zaman diliminde, olacağı öngörülen teknolojilerin ‘bugün’ü yaşayan bizlerin menziline daha çok girdiği, elle dokunulabilir hale geldiği bir yıl oldu. İnsansı robot Sophia, bir ülke vatandaşlığı verilen ilk robot oldu. Sürücüsü olmayan taksiler, otobüsler yolcu taşımaya başladı. Çağrı merkezini aradığımızda artık aramalarımıza chatbot’lar cevap vermeye başladı. AIDS virüsünün DNA’sına yapılan modifikasyon sonucunda lösemi vücuttan silinebildi. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon, kuş uçuşu 30 dakika mesafedeki müşterilerine drone ile havadan paket teslimi servisi Amazon Prime Air’i hizmete sundu. Estonya, Bitcoin tabanlı ‘Estcoint’ adlı para birimine geçeceğini duyurdu. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i ödeme metodu olarak yasallaştırdı. Öte yandan 2017 yılında ardı ardına gelen ve havalimanlarını, bankaları, enerji-su-doğalgaz gibi şebekeleri etkileyerek ülkelere ciddi düzeyde zarar veren ransomware zararlı yazılım saldırıları yaşandı.

Belki de gelecekte geriye dönüp baktığımızda ülkeler arası siber savaş döneminin geçtiğimiz birkaç yıl içinde yaşanmaya başladığını öğreneceğiz. FBI, ABD’deki 2016 başkanlık seçimlerini Rusya’nın hacklemiş olabileceğine dair ciddi şüphelerle araştırma yaptığını duyurmuştu. Birleşik Krallık parlementerleri, Avrupa Birliği’nden ayrılmanın oylandığı 23 Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumunun ise Rusya ve Çin tarafından hacklenmiş olabileceğine dair ciddi şüpheleri olduğunu dile getiriyor. Bir yılın daha sonuna yaklaştığımız şu günlerde, yeni yılda hangi konuları sıkça duyacağımızı da merak ediyoruz. Dönüştürücü etkisi ile yaşantılarımızı, iş yapma şekillerimizi, hatta algılarımızı ve hayattan beklentilerimizi de şekillendiren teknoloji alanında birçok gelişme yaşanıyor. 2018 yılında bu gelişmelerin neler olacağını, artık hangi gelecek teknolojisinin ‘geldiğini’ ve hayatımızda nasıl yer almaya başladığına dair haberleri göreceğiz.

CITRIX TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ ALTAN CENGİZTEKİN:
“SES YÜKSELEN YENİLİKLERDEN BİRİ OLACAK”

Citrix olarak 2018 tahminlerimizde; analitik, ses ve yüz tanıma araçları, güvenlik, gölge IT, esnek çalışma alanlarının ve hibrit bulutun gerçek anlamda yükselişleri gibi konular öne çıkıyor. Bulut teknolojileri 2018 yılında olgunlaşmaya devam edecek. Şirketler, hızlı bilgi işleme ya da daha akıllı ve bağlantılı hale gelen uç noktalar sayesinde buluttan bir dağıtım platformu olarak yarar sağlayacak. Teknoloji hayatımızın ve işimizin daha da ayrılmaz bir parçası haline gelirken, uç noktalardaki zekâ ve bilgi işleme gücü de bulut avantajlarını artıracak. Diğer yandan güvenlik her zamanki gibi sektörün ajandasının ana maddelerinden biri olacak. Ses ve yüz tanıma teknolojileri gibi alanlarda da 2018’de çok önemli ve kritik gelişmelerin yaşanabileceğini öngörüyoruz. 2018 esnek çalışma alanlarına geçişi daha da ileri götürmeye devam edecek. Buluta geçiş, değişimin büyük bölümünü 2018’de de yönlendirmeye devam edecek. 2018’de güvenlik, çalışma şeklimizin ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Bağlamsal erişim ve ses tanıma, güvenliğin verimlilik çözümünün bir parçası olmasını sağlayacak ve daha önce güvenliği iş bitirmede bir engel haline getiren bariyerleri kaldıracak. Güvenlik teknolojileri kullanıcı merkezli tasarıma odaklanacak ve makine öğrenimi ile yapay zekâ sayesinde otomatikleşerek kimlik tanımada daha akıllı hale gelecek. Analitik araçları, insanların 2018’de daha üretken olmasını sağlayacak. Ses, 2018’de yükselişte olan önemli yeniliklerden biri olacak. Sesi karmaşık verilerle etkileşime girmek için makine öğrenimi ile birlikte kullanabilmek, herkes için büyük fayda sağlayacak. Bu da klavye ve fareye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak dijital işçileri son derece üretken hale getirecek. Bugün bu teknolojinin hızla gelişerek birçok görev için oldukça kullanışlı hale gelmesi, bir dönüm noktasına ulaştığımızı gösteriyor. 2018’de ses tabanlı uygulamaları anlamaya çalıştıkça bunun daha da geliştiğini göreceğiz.

IDC TÜRKİYE BAŞ ANALİSTİ EREN ESER:
“BÜYÜK VERİ, ŞİRKETLERİN YENİ İŞ ALANLARI YARATMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK”

Dijital dönüşüm, şirketler için müşteri deneyimini iyileştirme, bilgiyi rekabet avantajı sağlayacak şekilde kullanma ve yeni iş modelleri oluşturma imkânlarını sunuyor. Bu dönüşümde en büyük etkiyi mobil teknolojiler, veri toplama ve analitik araçları, siber güvenlik ve nesnelerin interneti sağlayacak. IDC Türkiye’nin gerçekleştirdiği araştırmalara göre önümüzdeki dönemde Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri alanında en önemli yatırımlar kurumsal mobilite, gelişmiş güvenlik çözümleri ve nesnelerin interneti alanında olacak. Analitik alanında yapılan yatırımlar içerisinde CRM şu anda öncelikli olmakla beraber, büyük veri çözümleri uzun vadede şirketlerin yeni iş alanları yaratmasında önemli rol oynayacak.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
2018' E HANGİ TEKNOLOJİLER DAMGA VURACAK?
Kategori: Kapak Konusu
‘GÜVENLİK’ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDE ENGEL Mİ?
Kategori: Teknoloji
2018' E HANGİ TEKNOLOJİLER DAMGA VURACAK?
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?