6 Ara 2017

ASUS PAZARDAKİ İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR

Gücünü yenilikten alan Asus, yenilikçi ürünleri ile dikkat çekiyor. Teknoloji üretmenin olmazsa olmazları olduğunun altını çizen Asus Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç, 2018 yılında taşınabilir tüketici bilgisayarı pazarında pazar paylarını artırarak liderliklerini korumayı planladıklarını belirtirken akıllı telefon pazarında ise yüzde 50’lik büyüme hedeflediklerini açıklıyor.

ASUS Türkiye olarak çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Asus Türkiye Sistem İş Birimi olarak, markanın taşınabilir ve masaüstü bilgisayarlarının, tablet ve akıllı telefon ürünlerinin Türkiye’deki pazarlama faaliyetlerini ve satışlarını yönetiyoruz. Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon markamız olan ZenFone ailesinin 4. nesil modellerini yaklaşık 20 ülke ile eş zamanlı olarak Roma’da yapılan bir lansman ile tanıttık. Bugünlerde ise serinin Zenfone 4, Zenfone 4 Max ve Zenfone Live modelleri, raflarda yerini alacak. Taşınabilir bilgisayar pazarında da birbirinden farklı modellerimizin yanı sıra oyuncu bilgisayarı olarak tanımladığımız ROG “Republic of Gamers” markamızın yeni ve performanslı ürünleriyle de pazar liderliğimizi sürdürüyoruz.

TAŞINABİLİR TÜKETİCİ BİLGİSAYARI PAZARININ LİDERİ

ASUS Türkiye, tüketici elektroniği pazarında nerede konumlanıyor?

Asus tam anlamı ile nihai tüketicilere hitap eden bir marka. Marka stratejimiz doğrultusunda kurumsal projelerde yer almıyoruz. Bu sebeple 2017 yılı güncel verilerini dikkate alırsak, taşınabilir tüketici bilgisayarı pazarında yüzde 24’lük pazar payı ile lider konumdayız. Oyunculara hitap eden ROG “Republic of Gamers” markamızın da bu başarıda çok büyük bir payı var. GTX ekran kartlı oyun bilgisayarları pazarında yüzde 50’ye varan bir pazar payımız mevcut.

Mobil pazar, dizüstü bilgisayar pazarına göre ne kadarlık bir artış yakaladı?

Mobil pazar, dizüstü bilgisayar pazarının yaklaşık 9 katı bir büyüklüğe sahip. Ancak geçtiğimiz yılı dikkate alacak olursak 2017 yılında mobil pazarda ürün adedinde bir daralma, TL bazında ciroda ise artış söz konusu. Bunun en önemli sebebi olarak akıllı telefon birim satış fiyatlarının artmasını gösterebiliriz. Artık orta seviye bir taşınabilir bilgisayara akıllı telefondan daha uygun bir fiyata sahip olabiliyorsunuz.

ASUS, ZenFone serisiyle mobil fotoğrafçılığı bir üst seviyeye taşımıştı. Yakın zamanda da ZenFone 4 ailesini tanıttı. ZenFone 4 ailesi nasıl yeniliklerle geldi? Kullanıcılara neler sunacak?

Zenfone ailesinin Türkiye’de satışa sunulacak üç yeni üyesi Zenfone 4, Zenfone 4 Max ve Zenfone Live metal tasarıma sahip. Serinin en şık modellerinden biri olarak Zenfone 4’ü gösterebiliriz. Yanlardan ovalleştirilmiş metal çerçevesi ve arka tarafın cam kaplı olarak gelmesi, hem elde hoş bir tutuş hissi oluşturuyor hem de göz dolduruyor. Zenfone Max ise, diğer markalarda nadir bulunan 5000 mAh pil kapasitesine rağmen tek elde rahatlıkla kullanılabilen yumuşak tasarım hatlarına sahip. Her üç modelimizde de kameraya büyük önem veriyoruz. Zenfone 4 ve Zenfone 4 Max’in arkalarında 13MP’lik dual kamera sistemi bulunuyor. Böylelikle kameralar arası gerçek zamanlı geçiş yaparak daha geniş açılı fotoğraflar çekmek ve daha fazla detayı tek kareye sığdırmak mümkün hale geliyor. Üstelik video ve fotoğraf çekerken görüntünün daha net olması için titreşim engelleme özelliği devreye giriyor ve böylece en iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Zenfone Live’da ise güzelleştirme modu sayesinde daha pürüzsüz selfie’lere kavuşulurken, sosyal medya üzerinden Beauty Live yardımıyla yapılan canlı yayınlarda da gerçek zamanlı görüntü düzenlemeleri gerçekleştirilebiliyor. Zenfone Live, dünyanın ilk gerçek zamanlı güzelleştirme teknolojili akıllı telefonu unvanına sahip.

GÜÇ VE ZARAFETİN DENGESİ

Tasarladığınız ürünlerde olmazsa olmaz özellikler neler? Ürünlerinizde en çok neye önem veriyorsunuz?

ASUS olarak ürettiğimiz tüm ürünlerde güç ve zarafetin dengesine önem veriyoruz. Bu sebeple birçok modelimiz adını Zen felsefesinden alır. ZenBook, ZenFone, ZenPad gibi. Rakiplerimizden her zaman bir adım önde olarak yeni teknolojileri tüketicilerimize sunmayı hedeflerken, en yüksek performanslı ürünlerde dahi en hafif, en mobil tasarımı sunmayı amaçlıyoruz. Mühendislik kökenli bir firma olduğumuz için teknoloji üretmek bizim olmazsa olmazımız.

ASUS, Ar-Ge yatırımlarına ne kadar önem veriyor? Cirosunun ne kadarlık bir oranını Ar-Ge’ye harcıyor? Bu konuda yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

ASUS Global olarak tüm dünyada yaklaşık 17 bin çalışanımız var. Çalışanlarımızın yaklaşık 6 bini sadece Ar-Ge departmanlarında görev yapıyor. Sektör ortalamasına baktığımızda çok yüksek olan bu rakam, bizim teknoloji üretmeye verdiğimiz önemi gösteriyor. Kendi ürünlerimizde kullandığımız soğutma ve ses teknolojilerinin çoğunu kendimiz geliştiriyoruz. Hatta Zenbo adında kendi üretimimiz olan bir robotumuz bile mevcut.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
ASUS PAZARDAKİ İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR
Kategori: Teknoloji
Yazarlar

2019 YILI SENARYOLARI

İLERLEMENİN MERKEZİNDE UMUT VARDIR!