6 Ara 2017

2018’DE EN İYİ YETENEKLERİ ÇEKECEK YENİ TRENDLER

Manpower Group’un yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’nin yetenek kıtlığında dünyada 5. sırada yer aldığını hatırlatan online kariyer platformu toptalent.co, bunun en önemli nedenlerinden birinin doğru yetenekle doğru şirketin, doğru platformda bir araya gelememesi olduğunu belirtiyor. Toptalent.co’nun 2018 Yılı En İyi Yetenekleri Çekme Trendleri raporuna göre; özellikle Y kuşağı girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşurken, şirketlerin tercih edilirliğinde; sunduğu teknolojik imkânlar, mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatları, ofis ortamı ve tasarımı etkili oluyor. Yeni nesil yeteneklerin kendi çalışma saatlerini belirlemeyi tercih ettiğini aktaran toptalent.co, özellikle Y ve Z kuşağı gençlerin esnek çalışmaya oldukça önem verdiklerini ifade ediyor. Rapora göre yeni trendler şöyle:

1. Girişimcilik Yükselişte: Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Sergey Brin, Larry Page gibi hızla milyoner olan genç girişimciler, Y kuşağının başını döndürmeye devam ediyor. Böyle bir ortamda, girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşan yetenekleri şirketlerde tutmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu nedenle birçok yenilikçi şirket, içerideki girişimcilere destek vermeye başladı.

2. Teknoloji Her Zaman Olduğundan Daha Önemli: Future Workforce araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 82’si teknolojinin iş yeri seçiminde önemli olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 42’si ise işyerindeki teknoloji desteğinin yetersiz olması nedeniyle işi bırakmak istediğini dile getiriyor.

3. Yeteneğin Gelişimine Katkıda Bulunan Şirketler Hep Kazanıyor: Y kuşağının yüzde 87’si mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatlarının çok önemli olduğunu söylüyor. Çalışanların yüzde 40’ı, işiyle ilgili yeterli eğitim alamaması sebebiyle ilk yılında görevinden ayrılıyor. Yeteneklerin gelişimine katkı sağlamak, yetenek çekmek konusunda her zaman olduğu gibi önemini koruyor.

4. Ofis Ortamı En İyi Yetenekleri Çekmek İçin En Değerli Kozlardan Biri: Nowa Style Group’un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların yüzde 74,3’ü, ofis ortamı ve tasarımının iş seçiminde önemli olduğunu belirtiyor.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ…

6 Ara 2017
Benzer Haberler
DİJİTALLEŞMEYE YENİK DÜŞECEK MESLEKLER
Kategori: Yönetim
2018’DE EN İYİ YETENEKLERİ ÇEKECEK YENİ TRENDLER
Kategori: Yönetim
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR