6 Ara 2017

TÜRK LİRASI VARLIKLAR ‘REKOR’ YORGUNU!

TL; dolar ve avro başta olmak üzere birçok para birimi karşısında tarihi düşüşler sergilerken, faizler ve gram altın rekor üstüne rekor kırdı. Kasım başında 115 bini gören borsa ise zirveden 10 bin puan uzaklaştı. Merkez Bankası’ndan peş peşe gelen adımlar da piyasanın ateşini söndürmeye yetmedi. Analistlere göre, tansiyonun düşmesi olumsuz haber akışının kesilmesine ve MB’nin daha etkili, net mesaj vermesine bağlı. İş dünyası ise yurtiçi piyasadan çıkan fonların, ocak ayının ikinci yarısından sonra tekrar geleceğini düşünüyor.

Gelişen ülke piyasalarında Eylül ayından bu yana çıkış yaşanıyor. Ancak, Türkiye iç dinamiklerin de etkisiyle bu süreçten en çok etkilenen ülkelerden biri. Dolardaki küresel değerlenmenin yanı sıra, yurtiçinde bozulan enflasyon görünümü, ABD’de görülmekte olan Rıza Sarraf davasına yönelik haber akışı ve belirsizlik, Merkez Bankası’nın politikasının eleştirilmesi Türk Lirası üzerindeki baskıda ana unsurlar olarak sıralanıyor. Yaşanan bu süreç Eylül ayında 160 seviyelerinde olan Türkiye Kredi İflas Takası (CDS) oranının 200 seviyesinin üzerine yerleşmesine neden oldu. Türkiye’nin risk algısını ölçen 5 yıllık CDS primleri 7 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 222 seviyesine ulaştı. ‘Algılamaların bozulması’ Türk Lirası varlıklarda sert hareketleri beraberinde getirirken, Dolar, Avro, Sterlin ve İsveç Frankı, TL karşısında rekor üstüne rekor kırdı. Faizlerde zirve seviyeler test edilirken, altının gramı da tarihin en yüksek seviyesini gördü.

DOLAR, AVRO VE STERLİN’DE YENİ REKOR
Bir önceki tarihi zirve seviyesini 3,9422 ile 12 Ocak’ta gören Dolar/TL, Kasım ayında bu rekorunu 3,98 seviyesine taşıdı. Kurda 22 Kasım tarihinde 3,9830 ile tüm zamanların en yüksek seviyesi kaydedildi. TL’de yaşanan kayıp dolar ile sınırlı kalmadı. TL, Kasım ayında önemli para birimlerinin hemen hepsinde rekor seviyeleri gördü. Yükselişte hız kesmeyen Avro/TL, 4,67’yi de geçerek rekor yolculuğuna devam etti. Avro, yılbaşından bu yana Türk Lirası karşısında yüzde 25’in üzerinde değer kazandı. 1 Dolar ve 1 Avro’dan oluşan döviz sepeti de 4,32 seviyesi ile zirveyi tazeledi. Avro’nun yanı sıra rekor kıran para birimlerinden İngiliz Sterlini 5,27 seviyesinin üzerine çıktı, İsveç Frankı 4,01’e yükseldi.

FAİZLERDE YÜKSELİŞ HIZ KESMİYOR
Tahvil faizleri, yüksek seyreden enflasyon ve bozulan enflasyon beklentileri nedeniyle yükseliş trendini sürdürüyor. Son olarak Türk Lirası’nda değer kaybı ile birlikte, yurtiçinde tahvil piyasasında da satışlar etkili oldu. Yüzde 14’ü aşan iki yıllık gösterge tahvil 2009’dan bu yana en yüksek seviyede işlem görürken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi de 21 Kasım’da yüzde 13,18 ile yeni tarihi zirvesine ulaştı.

ALTININ GRAMI 164 TL’Yİ AŞTI
Dolar kurundaki değer kazancına paralel rekorlara devam eden altının gram fiyatı da 164 lirayı aştı. 21 Kasım itibariyle gram altın 164 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Altının ons fiyatı ise 1,294 Dolar’da yer aldı. Dolar’ın, TL karşısındaki yükselişinin altının gram fiyatını da rekorlara taşıdığını ifade eden analistler, ABD ve Avrupa’daki gelişmelerin kurlar ve altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirtiyor.

BORSA, ZİRVEDEN 10 BİN PUAN UZAKLAŞTI
Piyasadaki bu satışlardan borsa da nasibini aldı. 6 Kasım’da 115,093 puana kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören BIST-100, bu seviyeden yönünü aşağı çevirdi. Kur ve faizde yaşanan sert yükselişler, hisse senetleri piyasasında satış baskısını artırırken, borsa 6 Kasım’daki tarihi zirveden 10 bin puanın üzerinde geri çekilerek, 105 puan seviyelerine kadar geriledi. Söz konusu süreçte bankacılık hisselerinde yaşanan satışlar öne çıkarken, hisse senetlerinde 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana en kötü ayrışma yaşandı.

YAZININ DEVAMINI DERGİMİZİN ARALIK SAYISINDA OKUYABİLİRSİNİZ...

6 Ara 2017
Benzer Haberler
3 YILLIK YOL HARİTASINA 3D FORMÜLÜ
Kategori: Ekonomi-Ticaret
SEÇİM BELİRSİZLİĞİ BİTTİ, GÖZLER ‘YENİ DÖNEM’DE
Kategori:
MB DEVREYE GİRDİ KUR ZİRVEDEN İNDİ!
Kategori: Ekonomi-Ticaret
Yazarlar

SEÇİMLERE AZ KALA

İŞİN ÖZÜ!