7 Kas 2017

ASİSTANS SEKTÖRÜNDE AVRUPA’YI GERİDE BIRAKTIK

Mapfre Asistencia’nın türkiye şirketi Tur Assist, yol yardımından araç kiralamaya, konut onarımından çilingir hizmetlerine kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Sigorta sektöründe yüzde 60, otomotiv sektöründe ise yüzde 34’lük bir pazar payına sahip olan firma, Türkiye çapındaki 6 bin hizmet sağlayıcısı ile toplamda 10 milyon kişilik bir portföye hizmet veriyor. Türkiye’deki asistans sektörünün Avrupa’ya oranla çok ileride olduğunu söyleyen Tur Assist Genel Müdürü Cemal Fenercioğlu, pazara ve firmalarına ilişkin bilgileri Unibusiness okuyucularıyla paylaştı.

Tur Assist hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Tur Assist Türkiye’de 1996 yılında kurulmuş bir şirket. Tamamen Mapfre sermayesiyle kurulan şirketimiz, ilk olarak sadece yol yardım hizmetleri verme amacıyla faaliyetlerine başladı ancak bununla sınırlı kalmadı. Araçların arıza anında çekilmesi, yolda kalan araçların kurtarılması gibi hizmetlerle başladığımız serüven, daha sonra konut yardım network’ünün kurulmasıyla sigortalı konutlara yönelik çilingir, camcı, tesisatçı gibi hizmetlerle gelişti. Konut yardım hizmetimizin dışında konut onarım hizmeti de vermeye başladık. Konut onarım hizmetimiz hasar oluşup bittikten sonra o hasarı eski haline döndürmeye yönelik bir uygulama. Bundan 10 sene önce ikinci el araçlara yönelik garanti hizmetleri işine girdik. İkinci el bir araç aldığınızda, aracın herhangi bir problemi çıktığında kapsam dahilindeki sorunlarını biz karşılıyoruz. Sigorta sektörüne yönelik hizmetlerimizden bir diğeri de yaklaşık 8 sene önce başlattığımız ikame araç hizmeti. Bu hizmetimizle çok büyük rakamlara ulaştık. Yılda yaklaşık 1,5 milyon günlük ikame araç hizmeti veriyoruz. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde, her gün 1000 tane aracı direkt müşteriye teslim ediyoruz ve alıyoruz. Bu ikame araç firmalarımızın ellerindeki boşta bulunan araçları da tüketiciye açabilir miyiz diye düşündük ve Rigorent isimli araç kiralama uygulamamızı faaliyete soktuk.

“GRİ NOKTA VARSA MÜŞTERİDEN YANA TAVIR ALIYORUZ”

Herhangi bir satın alma yapmadan Mapfre’nin en büyük 3’üncü, organik büyümede ise en büyük şirketi konumundasınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Tur Assist olarak ilk günden beri büyüyen bir şirketiz. Sürekli büyüyen ve gelişen bir pazardayız, bunun getirdiği bir avantaj var. Biz şirket olarak şimdiye kadar hep kazandığımızı harcamayı tercih ettik. Sürekli olarak kalitemizi artırmaya, hizmetlerimizi geliştirmeye yönelik yatırımlar yaptık. Tur Assist olarak ortada gri bir nokta varsa her zaman müşteriden yana tavır alıyoruz.

“SİGORTA SEKTÖRÜNDE EN BÜYÜK 10 FİRMANIN 7’SİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’de kaç kişiye hizmet veriyorsunuz? Pazar payınız ve araç filonuzla ilgili bilgi verir misiniz? Bu alandaki hedefiniz nedir?

Türkiye’de kurulduğumuz günden beri hep pazar lideri olduk. Sigorta sektöründe şu anda yüzde 60’a yakın bir pazar payımız var. Otomotiv sektöründe yüzde 34’lük pazar payına sahibiz. Sigorta sektöründe en büyük 10 firmanın 7’siyle çalışıyoruz. Toplamda 9-10 milyonluk bir portföye hizmet veriyoruz. Türkiye çapında yaklaşık 6 bin hizmet sağlayıcımız var.

YENİ YASAYLA İKİNCİ ELDE GARANTİ HİZMETLERİ ARTACAK

İkinci elde garanti konusunda sunduğunuz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

“İkinci El Garanti” ve “Uzatılmış Garanti” olmak üzere iki alanda hizmet sunuyoruz. Uzatılmış garantide, üretici firma iki ya da üç yıl garanti sunuyorsa biz de üstüne bir veya iki yıl daha ekliyoruz. İkinci el garanti hizmetlerimiz kapsamında da isteyene tampondan tampona garanti sunuyoruz, isteyene de motor, şanzıman gibi aracın sadece önemli parçalarını garanti altına alıyoruz. İkinci el garanti konusunda ciddi bir uzmanlığımız olduğunu söyleyebilirim. DOD, ALJ gibi büyük firmaların yanı sıra büyük oto satış merkezlerinin hemen hemen tamamıyla çalışıyoruz. 10 yıllık çaba sonucunda 13-14 bin araca ulaşabildik ve bu yavaş yavaş gelişiyor. Kanunun çıkmasıyla birlikte bu sayının ciddi bir artış göstereceğini düşünüyorum.

Avrupa ve diğer pazarlarla karşılaştırıldığında Türkiye’de asistans sektörünün durumu ne?

Avrupa’ya göre bence çok daha ilerideyiz. Bizim burada verdiğimiz pek çok hizmet ve ürün, bizden yurtdışına ihraç edilmeye başlandı. Örneğin bizim temelini attığımız bir oto cam hizmetimiz vardı. Bu hizmet daha sonra Kuzey Afrika ülkelerinde kullanılmaya başlandı. Konut yardım programımızı Belçika’daki firmamıza ihraç ettik. Mesela ikame araç konusunda verdiğimiz yılda 1,5 milyon günlük hizmeti bizim dışımızda verebilen başka bir ülke daha yok. Bu alanda iyi olmamızın nedenini ekibimize bağlıyorum. Sahada, çekirdekten yetişen bir ekibe sahibiz. Konularında gerçekten uzman, insanların ve isteklerinin nabzını çok iyi tutabilen bir ekibiz. Bu ekibin yaratıcılığı, bizi diğer ülkelerin ve firmaların epey önüne taşımış oldu.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN KASIM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ…

7 Kas 2017
Benzer Haberler
ASİSTANS SEKTÖRÜNDE AVRUPA’YI GERİDE BIRAKTIK
Kategori: Otomotiv
Yazarlar

ARTIK GÜNDELİK HAYATA DÖNMEK LAZIM

İLHAM VEREN KONUŞMALAR